Pontefract Grand Prix

Closed Circuit , Pontefract – Sunday, 10 Aug 2014

Event Summary

Event Overview

A series of closed circuit events around a brand new course through the heart of the historic market town. The days events will culminate in an Elite race at 2.30pm.

Event Details

Event URN:

335097

Start Date:

Sun, 10th Aug 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Pontefract Town Hall, Bridge Street, Pontefract, West Yorkshire, WF8 1PG

View map

Entry close date

Wed, 6th Aug 2014

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Harry Tanfield KTM road-and-trail.com Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Peter Williams Polypipe Cycling Team Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jacob Scott Polypipe Cycling Team Finished 1st 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Joseph Wiltshire NFTO Race Club Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Owen Lake Richardsons-Trek RT Finished N/A 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ashley Marshall Brother NRG Finished 2nd 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  William Brown Brother NRG Finished Elite 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Ryan Davis Velosure Starley Primal Finished 1st 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Andrew Nichols Langsett Cycles RT Finished 1st 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Karl Baillie Polypipe Cycling Team Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Joshua Jones Finished 2nd 15

11. Joshua Jones -

Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  James King Polypipe Cycling Team Finished Elite 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Jack Rees Brother NRG Finished 1st 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Benjamin Kellett VCUK Finished 1st 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Martin Ford Finished Elite 7

15. Martin Ford -

Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Jacob Trotter Squadra RT Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  James Hill RST/Cycle Division Racing Team Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Robert Scott PH-MAS Cycling Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Cutler 3RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Richard Jones Brother NRG Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Thomas Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
7.  Geoffrey Martin Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Simon Gueller Chevin Cycles.com Trek Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Peter Holdsworth Huddersfield Star Wheelers Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Melissa Lowther Matrix Pro Cycling Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jessie Walker Matrix Pro Cycling Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Penny Rowson Matrix Pro Cycling Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jenny Jones ne' Eastham Airedale Olympic CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Sian Botteley Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Clara Sandelind PH-MAS Cycling Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Melissa Greaves Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Leah Pheasey PH-MAS Cycling Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Rebecca Richards Newark Castle CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Claire Rutherford Team Wheelguru Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Liam Hindmarsh Dinnington Racing Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Will King East Bradford CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Turner Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jayati Hine Starley Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Elizabeth Denby Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Caitlin Shaw MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anna Docherty Clifton CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Rachel Earnshaw Clifton CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

Reports

Harry Tanfield wins the 2014 Pontefract Grand Prix

Posted 10/08/2014 - Ashley Brown

Report: Snowdon Sports

Harry Tanfield got the better of Pete Will...

View Full Report

About the Event

Info for Riders

The circuit will be closed from 10am on the morning of the event. Access to rider parking is from Liquorice Way. Team support vehicle information will be sent out to all participants. The race HQ is at Pontefract Town Hall, a short walk across the Market Square from the race car park.

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/08/14 14:45 National A Band 2 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 10/08/14 – 14:45
National A, Band 2
40km / 25 miles
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/08/14 13:30 Regional A Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 10/08/14 – 13:30
Regional A, Band 4
40km / 25 miles
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/08/14 12:30 Women Only Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 10/08/14 – 12:30
Women Only, Band 4
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/08/14 11:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 10/08/14 – 11:30
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/08/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 10/08/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/08/14 11:00 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 10/08/14 – 11:00
Youth Only, Youth
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/08/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 10/08/14 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

A series of closed circuit events around a brand new course through the heart of the historic market town. The days events will culminate in an Elite race at 2.30pm.

Event Details

Event URN:

335097

Start Date:

Sun, 10th Aug 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Pontefract Town Hall, Bridge Street, Pontefract, West Yorkshire, WF8 1PG

View map

Entry close date

Wed, 6th Aug 2014

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Harry Tanfield KTM road-and-trail.com Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Peter Williams Polypipe Cycling Team Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jacob Scott Polypipe Cycling Team Finished 1st 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Joseph Wiltshire NFTO Race Club Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Owen Lake Richardsons-Trek RT Finished N/A 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Ashley Marshall Brother NRG Finished 2nd 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  William Brown Brother NRG Finished Elite 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Ryan Davis Velosure Starley Primal Finished 1st 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Andrew Nichols Langsett Cycles RT Finished 1st 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Karl Baillie Polypipe Cycling Team Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Joshua Jones Finished 2nd 15

11. Joshua Jones -

Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  James King Polypipe Cycling Team Finished Elite 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Jack Rees Brother NRG Finished 1st 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Benjamin Kellett VCUK Finished 1st 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Martin Ford Finished Elite 7

15. Martin Ford -

Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Jacob Trotter Squadra RT Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  James Hill RST/Cycle Division Racing Team Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Robert Scott PH-MAS Cycling Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Cutler 3RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Richard Jones Brother NRG Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Thomas Pidcock Chevin Cycles.com Trek Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
7.  Geoffrey Martin Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Simon Gueller Chevin Cycles.com Trek Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Peter Holdsworth Huddersfield Star Wheelers Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Melissa Lowther Matrix Pro Cycling Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jessie Walker Matrix Pro Cycling Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Penny Rowson Matrix Pro Cycling Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jenny Jones ne' Eastham Airedale Olympic CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Sian Botteley Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Clara Sandelind PH-MAS Cycling Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Melissa Greaves Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Leah Pheasey PH-MAS Cycling Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Rebecca Richards Newark Castle CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Claire Rutherford Team Wheelguru Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Liam Hindmarsh Dinnington Racing Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Will King East Bradford CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ben Turner Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Jayati Hine Starley Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Elizabeth Denby Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Caitlin Shaw MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Toby Tanfield Cleveland Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anna Docherty Clifton CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Rachel Earnshaw Clifton CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

Reports

Harry Tanfield wins the 2014 Pontefract Grand Prix

Posted 10/08/2014 - Ashley Brown

Report: Snowdon Sports

Harry Tanfield got the better of Pete Will...

View Full Report

About the Event

Info for Riders

The circuit will be closed from 10am on the morning of the event. Access to rider parking is from Liquorice Way. Team support vehicle information will be sent out to all participants. The race HQ is at Pontefract Town Hall, a short walk across the Market Square from the race car park.

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/08/14 14:45 National A Band 2 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 10/08/14 – 14:45
National A, Band 2
40km / 25 miles
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/08/14 13:30 Regional A Band 4 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 10/08/14 – 13:30
Regional A, Band 4
40km / 25 miles
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/08/14 12:30 Women Only Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 10/08/14 – 12:30
Women Only, Band 4
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/08/14 11:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 10/08/14 – 11:30
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/08/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 10/08/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/08/14 11:00 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 10/08/14 – 11:00
Youth Only, Youth
20 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 10/08/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 10/08/14 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk