Event URN:
334329
Start date:
Sun, 7th Sep 2014
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Home Farm
Tong Village, Bradford, BD4 0RR
( View map )
Series:
Yorkshire Points
Online Entry FAQs
Event promoted by:
3RT ( website )
Event website:
http://www.yorkshirecyclocross.com
Event organiser:
Mr James Dyson
jadyson@me.com
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 12:45 Senior Men Category B CX Band 4 Senior, Under 2... 01 hr
7 Sep 14 12:45 Veteran-40 Men Category B CX Band 4 Vet 40-49 01 hr
7 Sep 14 12:45 Junior Men Category B CX Band 4 Junior 01 hr
7 Sep 14 14:00 Veteran 50 plus Category B CX Band 4 Vet 50+ 40 mins

View All

Event Location:

Tong Village,
Bradford,
BD4 0RR

Race: Senior Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 12:45 Category B CX Band 4 Senior, Under 23 01 hr

Race: Veteran-40 Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 12:45 Category B CX Band 4 Vet 40-49 01 hr

Race: Junior Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 12:45 Category B CX Band 4 Junior 01 hr

Race: Veteran 50 plus

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 14:00 Category B CX Band 4 Vet 50+ 40 mins

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 14:00 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... 40 mins

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 01:00 Category B CX Band 4 Youth U16 ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 01:00 Category B CX Band 6 Youth U16 ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 01:00 Category B CX Band 4 Youth U14 ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 01:00 Category B CX Band 5 Youth U14 ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 10:30 Category B --- Youth 30 mins

Race: Under-12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 12:00 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Under-10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 11:30 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Under-8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 11:15 Go-Cross None Under 12 10 mins

Race: Novice

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 10:32 Go-Cross --- Junior, Senior, Unde... 30 mins

Race: Junior Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Sep 14 14:00 Category B --- Women 40 mins

Clarkson makes it two out of two in Yorkshire Points Series

Posted 07/09/2014 - James Dyson

Written by Snowdon Sports/Claire Crabtree Jack Clarkson (Hope Factory Racing) made it two wins out of two races in the Yorkshire Points Series when he won round two at Home Farm in Bradford... [more]


Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Clarkson Hope Factory Racing Finished Senior 20
2 Ian Taylor Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 16
3 Nicholas Barnes www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Senior 12
4 Robert Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 9
5 Robert Watson Finished Senior 7
6 Nathan Wilson Wilsons Wheels Race Team Finished Senior 5
7 Chris Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ 4
8 Alfie Moses Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 3
9 Gareth Whittall Finished Senior 2
10 Ryan Manders York Cycleworks Finished Senior 1
11 Chris Taylor Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 0
12 Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 0
13 Simon Maudsley Team Vertex Finished Senior 0
14 Dan Cook Peak Road Club Finished N/A 0
15 Christopher Clark York Cycleworks Race Team Finished Vet 40-49 0
16 Ben Hallworth Ilkley Cycling Club Finished Senior 0
17 Jiri Klekner Finished Senior 0
18 Tim Kershaw Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 0
19 Graeme Bird Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
20 Noel Clough Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 0
21 Richard Crabtree Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 0
22 George Fox Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 0
23 Craig Gath York Cycleworks Race Team Finished Senior 0
24 Ben Lawson Nutcracker Racing Finished Senior 0
25 Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished Vet 40-49 0
26 Michael Burdon PH-MAS Cycling Finished Vet 40-49 0
27 Stephen Bottomley Crosstrax Finished Vet 40-49 0
28 Alex Whitting Finished 0
29 Matthew Downs PSUK Cycle Race Team Finished Vet 40-49 0
30 Richard Binks PH-MAS Cycling Finished Vet 40-49 0
31 Adrian Hill Finished Vet 40-49 0
32 Philip Hinchliffe Bradford RCC/Lynn Motors Finished N/A 0
33 Alistair Rees Holmfirth Cycling Club Finished Vet 40-49 0
34 James Dyson 3RT Finished Vet 40-49 0
35 John Wright Wakefield CC Finished Vet 40-49 0
36 Dermott Mckee Finished 0
37 Ian Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
38 David Peacock Finished 0
39 Peter Hook Clifton CC Finished Senior 0
40 David Beachill Stocksbridge Cycle Club Finished Senior 0
41 Richard Gate Albarosa Cycling Club Finished Vet 40-49 0
42 David Jennaway Finished Vet 40-49 0
43 Ady Rudd All Terrain Cycles Finished Senior 0
44 Mark Jacobi Peak Road Club Finished N/A 0
45 Thomas Atkinson Dennis Distribution Finished Senior 0
46 Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
47 Lars Koerdt Crosstrax Finished Vet 40-49 0
48 Marcus Spencer Batley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
49 John Wood Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
50 Paul Mase Finished 0
51 Christopher Barnes www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Junior 0
52 Simon Pateman Saddleworth Clarion Finished Vet 40-49 0
53 Richard Dobson Team Cystic Fibrosis Finished Vet 40-49 0
54 Ian Chapman PH-MAS Cycling Finished Vet 40-49 0
55 Dylan Flesher Harrogate Nova CC Finished Junior 0
56 David Brown Finished 0
57 Richard Allen Here Come The Belgians Finished Vet 40-49 0
58 Brandon Stock Clifton CC Finished Senior 0
59 Lee Morley Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
60 David Shaw PH-MAS Cycling Finished Vet 40-49 0
61 Tony Mills York Cycleworks Finished Vet 40-49 0
62 Tom Seaman Nutcracker Racing Finished Junior 0
63 Ed Brown Clifton CC Finished Vet 40-49 0
64 Arthur Wilson Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
65 Nick Dorsey Finished 0
66 Paul Nutton Here Come The Belgians Finished Vet 40-49 0
67 Daniel Gilpin Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 0
68 Martin Vesty Chevin Cycles.com Trek Finished Vet 40-49 0
69 Liam Gilpin Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 0
70 Dave Johnston PH-MAS Cycling Finished Vet 40-49 0
71 Jonathon Snowden Active/CPCycles RT Finished Vet 40-49 0
72 Rich Cutsforth Velo Club Beverley Finished Vet 40-49 0
73 Simon Everett Ilkley Cycling Club Finished N/A 0
74 Giles Perkins Here Come The Belgians Finished Vet 40-49 0
75 Nick Findley Finished 0
76 Gareth Buddo Clifton CC Finished Vet 40-49 0
77 Max Vesty Chevin Cycles.com Trek Finished Junior 0
79 Mark Mckie York Cycleworks Finished N/A 0
80 Andrew Cook Holmfirth Cycling Club Finished Vet 40-49 0
81 James Morgan Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
82 John Blackmore Pedalsport Cycling Club Finished Senior 0
82 Philip Wood Finished N/A 0
83 Philip Ingham Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
84 Edward Sarmiento www.cxmagazine.com Finished Vet 40-49 0
85 Charles Cuss Cappuccino Cycling Club Finished Senior 0
86 David Trotter Finished Senior 0
87 Kevin Thornes Finished 0
88 Stephen Coukham Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 0
89 Benjamin Dransfield Finished Junior 0
90 Nick Waggett Here Come The Belgians Finished N/A 0
91 Mark Rogers Finished Senior 0
92 Neil Harris PH-MAS Cycling Finished Senior 0
93 Mike Postle Finished N/A 0
94 Giles Bailey Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
95 Jonathan Robinson Skipton Cycling Club Finished N/A 0
96 Tim Howcroft Otley CC Finished Vet 40-49 0
97 Steve Foster Finished N/A 0
98 Reuben Barrett Clifton CC Finished Vet 40-49 0
99 Sean Rudge Finished 0
100 Simon Galloway Finished N/A 0
101 Richard Taylor Clifton CC Finished Vet 40-49 0
102 Alex Folley Finished 0
103 Mike Cleary Manchester Wheelers Club Finished Vet 40-49 0
104 Ian Carswell Finished 0
105 Jamie Taylor Finished 0
106 John Sedgwick Finished N/A 0
107 Chris James Calder Clarion CC Finished N/A 0
108 Paul Milsom Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Senior 0
109 Peter Middlemiss Otley CC Finished Vet 40-49 0
110 Andrew Fraser York Cycleworks Finished Vet 40-49 0
111 Bobbin Gardner Boneshakers Race Team Finished Junior 0
112 Darren Bolton Finished 0
113 Richard Wilson Finished N/A 0
114 Barry Doxon Finished 0
115 Peter Bradford Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
116 Henry Sefton Finished 0
117 David Phillips Velo Club Beverley Finished N/A 0
118 Joseph Parker East Bradford CC Finished Junior 0
119 Andrew Wilcock Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veteran-40 Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ian Taylor Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 20
2 Chris Taylor Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 16
3 Mike Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 12
4 Dan Cook Peak Road Club Finished N/A 9
5 Christopher Clark York Cycleworks Race Team Finished Vet 40-49 7
6 Tim Kershaw Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 5
7 Graham Bird Bradford RCC/Lynn Motors Finished N/A 0
8 Noel Clough Jedi Cycle Sport Finished Vet 40-49 3
9 Richard Crabtree Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 2
10 Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished Vet 40-49 1
11 Michael Burdon PH-MAS Cycling Finished Vet 40-49 0
12 Stephen Bottomley Crosstrax Finished Vet 40-49 0
13 Richard Binks PH-MAS Cycling Finished Vet 40-49 0
14 Adrian Hill Finished Vet 40-49 0
15 Philip Hinchliffe Bradford RCC/Lynn Motors Finished N/A 0
16 Alistair Rees Holmfirth Cycling Club Finished Vet 40-49 0
17 James Dyson 3RT Finished Vet 40-49 0
18 John Wright Wakefield CC Finished Vet 40-49 0
19 Dermott Mckee Finished 0
20 Ian Cliffe Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
21 Richard Gate Albarosa Cycling Club Finished Vet 40-49 0
22 David Jennaway Finished Vet 40-49 0
23 Mark Jacobi Peak Road Club Finished N/A 0
24 Tim Gill Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
25 Lars Koerdt Crosstrax Finished Vet 40-49 0
26 Marcus Spencer Batley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
27 John Wood Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
28 Paul Mase Finished 0
29 Simon Pateman Saddleworth Clarion Finished Vet 40-49 0
30 Richard Dobson Team Cystic Fibrosis Finished Vet 40-49 0
31 Ian Chapman PH-MAS Cycling Finished Vet 40-49 0
32 David Brown Finished 0
33 Richard Allen Here Come The Belgians Finished Vet 40-49 0
34 Lee Morley Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
35 David Shaw PH-MAS Cycling Finished Vet 40-49 0
36 Tony Mills York Cycleworks Finished Vet 40-49 0
37 Ed Brown Clifton CC Finished Vet 40-49 0
38 Arthur Wilson Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 0
39 Nick Dorsey Finished 0
40 Paul Nutton Here Come The Belgians Finished Vet 40-49 0
41 Martin Vesty Chevin Cycles.com Trek Finished Vet 40-49 0
42 Dave Johnston PH-MAS Cycling Finished Vet 40-49 0
43 Jonathon Snowden Active/CPCycles RT Finished Vet 40-49 0
44 Rich Cutsforth Velo Club Beverley Finished Vet 40-49 0
45 Simon Everett Ilkley Cycling Club Finished N/A 0
46 Giles Perkins Here Come The Belgians Finished Vet 40-49 0
47 Nick Findley Finished 0
48 Gareth Buddo Clifton CC Finished Vet 40-49 0
49 Mark Mckie York Cycleworks Finished N/A 0
50 Andrew Cook Holmfirth Cycling Club Finished Vet 40-49 0
51 Philip Wood Finished N/A 0
52 Philip Ingham Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
53 Edward Sarmiento www.cxmagazine.com Finished Vet 40-49 0
54 Kevin Thornes Finished 0
55 Stephen Coukham Pedalsport Cycling Club Finished Vet 40-49 0
56 Nick Waggett Here Come The Belgians Finished N/A 0
57 Mike Postle Finished N/A 0
58 Giles Bailey Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 0
59 Jonathan Robinson Skipton Cycling Club Finished N/A 0
60 Tim Howcroft Otley CC Finished Vet 40-49 0
61 Reuben Barrett Clifton CC Finished Vet 40-49 0
62 Sean Rudge Finished 0
63 Simon Galloway Finished N/A 0
64 Richard Taylor Clifton CC Finished Vet 40-49 0
65 Mike Cleary Manchester Wheelers Club Finished Vet 40-49 0
66 Ian Carswell Finished 0
67 Jamie Taylor Finished 0
68 John Sedgwick Finished N/A 0
69 Chris James Calder Clarion CC Finished N/A 0
70 Peter Middlemiss Otley CC Finished Vet 40-49 0
71 Andrew Fraser York Cycleworks Finished Vet 40-49 0
72 Darren Bolton Finished 0
73 Richard Wilson Finished N/A 0
74 Barry Doxon Finished 0
75 Peter Bradford Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
76 Andrew Wilcock Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alfie Moses Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 20
2 George Fox Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 16
3 David Peacock Finished 0
4 Christopher Barnes www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Junior 9
5 Dylan Flesher Harrogate Nova CC Finished Junior 7
6 Tom Seaman Nutcracker Racing Finished Junior 5
7 Daniel Gilpin Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 4
8 Liam Gilpin Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 3
9 Max Vesty Chevin Cycles.com Trek Finished Junior 2
10 Benjamin Dransfield Finished Junior 1
11 Alex Folley Finished 0
12 Bobbin Gardner Boneshakers Race Team Finished Junior 0
13 Joseph Parker East Bradford CC Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Veteran 50 plus

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Chris Young Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ 20
2 Wayne Nicholson York Cycleworks Race Team Finished Vet 50+ 16
3 Matt Wilson Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ 12
4 Stephen Barnes www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished N/A 9
5 Justin Morgan Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
6 Steve Shepherd Finished N/A 0
7 Timothy Beachill Finished N/A 0
8 David Headon Horwich CC Finished Vet 50+ 3
9 Steven Hilbert VC Lincoln Finished Vet 50+ 2
10 Brian Perks Pedalsport Cycling Club Finished Vet 50+ 1
11 Nick Mason Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ 0
12 Adrian Speight Finished 0
13 Timothy Evans Harrogate Nova CC Finished Vet 50+ 0
14 Glen Allison Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Vet 50+ 0
15 Michael Scott Sheffield Stars CSC Finished Vet 50+ 0
16 Paul Sleaford Norton Wheelers Finished Vet 50+ 0
17 Kenneth Wilby Crosstrax Finished N/A 0
18 Andrew Moxon Otley CC Finished Vet 50+ 0
19 Howard Nicholson Finished N/A 0
20 Philip Jones Crosstrax Finished Vet 50+ 0
21 Peter Dixon Finished 0
22 Brian Crossley Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished N/A 0
23 Ronald Roberts Wakefield CC Finished N/A 0
24 Steven Webster Finished 0
25 Unknown Rider Finished 0
26 John Derwent Finished 0
27 Garry Marsh Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished N/A 0
28 Andrew Akers Holmfirth Cycling Club Finished Vet 50+ 0
29 Christopher Beetham West Yorkshire Police CC Finished N/A 0
30 Peter Milsom Calder Clarion CC Finished Vet 50+ 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Marie Jackson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Veteran 20
2 Hannah Saville Norton Wheelers Finished Junior 16
3 Maddi Smith Bolsover & District Cyclin... Finished Veteran 12
4 Juliet Horrocks Hope Factory Racing Finished Veteran 9
5 Emma Peesland Finished 0
6 Alison Mills Here Come The Belgians Finished N/A 0
7 Natalie Hodson PH-MAS Cycling Finished Senior 4
8 Jane Roberts VC Lincoln Finished Veteran 3
9 Nicola Hartle PH-MAS Cycling Finished Veteran 2
10 Ellie Davies Finished 0
11 Kendra White PSUK Cycle Race Team Finished Veteran 0
12 Sarah Lloyd Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished N/A 0
13 Linda Evans Finished 0
14 Laura Jolly Here Come The Belgians Finished N/A 0
15 Sarah Clough Finished N/A 0
16 Grace Feetham Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Turner Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 20
2 Euan Cameron East Bradford CC Finished Youth U16 16
3 Jordan Reed Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 12
4 Eddie Townend Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 9
5 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished Youth U16 7
6 Cavan Walker Clifton CC Finished Youth U16 5
7 Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 4
8 Gus Gardner Harrogate Nova CC Finished Youth U16 3
9 Nathan Smith Clifton CC Finished Youth U16 2
10 Jacob Feetham BBM Revolution Cycling Club Finished Youth U16 1
11 Mason Mirzaali Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 0
12 Harrison Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished Youth U16 0
13 Ryan Middlemiss Otley CC Finished Youth U16 0
14 Avner Bordoley West Riding Track League Finished Youth U16 0
15 Luke O'Connell East Bradford CC Finished Youth U16 0
16 Louis Mason Harrogate Nova CC Finished Youth U16 0
17 Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished Youth U14 0
18 Harry Myers 3RT Finished Junior 0
19 Simeon Young Pedalsport Cycling Club Finished Youth U16 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Horrocks Hope Factory Racing Finished Youth U16 3
2 Sophie Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 2

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jenson Young Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 20
2 Finlay Cooper-Oldroyd Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U14 16
3 Samuel Moses Finished 0
4 Morgan Mirzaali Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 9
5 Joe Coukham Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 7
6 Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 5
7 Louis Cook Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 4
8 George Southby East Bradford CC Finished Youth U14 3
9 Jonny Gin Finished 0
10 Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 1
11 Evan Ward Finished 0
12 Luke Middlemiss Otley CC Finished Youth U14 0
13 Scott Wolfenden Kirklees Cycling Academy Finished Youth U14 0
14 Nathan Page East Bradford CC Finished Youth U14 0
15 Adam Bailey Finished 0
16 Toby Seaman Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth U14 0
17 Sam Howcroft Otley CC Finished Youth U14 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished Youth U14 6
2 Lucy Whearty Pedalsport Cycling Club Finished Youth U14 4
3 Juliette Branford Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth U14 3
4 Annie Feetham Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth U14 2
5 Abi Smith Clifton CC Finished Youth U14 1
6 Amy Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 0