Reading Velodrome Racing 12

Track League , Reading – Monday, 09 Jul 2007

Event Summary

Event Details

Event URN:

411/EN/007/2007

Start Date:

Mon, 9th Jul 2007

Finish date:

Mon, 3rd Sep 2007

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Richard Barlow Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat C - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Girls - Results
1.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 2 - Youth 1 lap TT - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap TT - Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Richard Barlow Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 2 - Youth 1 lap TT - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap TT - Cat C - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 2 - Youth 1 lap TT - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap TT - Girls - Results
1.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 3 - Senior 10 lap Scratch - A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Senior 10 lap Scratch - A - Results
1.  Michael Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Sam Serruya AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 3 - Senior 10 lap Scratch - B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Senior 10 lap Scratch - B - Results
1.  Robert King Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Trevor Bradbury Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Gavin Spiers Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 3 - Senior 10 lap Scratch - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Senior 10 lap Scratch - Ladies - Results
1.  Rohan Battison Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 4 - Youth 4 lap Block Handicap - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 lap Block Handicap - Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Richard Barlow Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Youth 4 lap Block Handicap - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 lap Block Handicap - Cat C - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 4 - Youth 4 lap Block Handicap - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 lap Block Handicap - Girls - Results
1.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 5 - Derny Final - A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Derny Final - A - Results
1.  John Tuckett AW Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Alexander King Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Michael Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 5 - Derny Final - B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Derny Final - B - Results
1.  Robert King Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  John Warnock Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 5 - Derny Final - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Derny Final - Ladies - Results
1.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Rohan Battison Beacon Roads CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 7 - Youth 10 lap Block Handicap - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth 10 lap Block Handicap - Cat B - Results
1.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Richard Barlow Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 7 - Youth 10 lap Block Handicap - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth 10 lap Block Handicap - Cat C - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 7 - Youth 10 lap Block Handicap - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth 10 lap Block Handicap - Girls - Results
1.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

AW Cycles Endurance 20km - A

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles Endurance 20km - A - Results
1.  John Tuckett AW Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

AW Cycles Endurance 20km - B

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles Endurance 20km - B - Results
1.  Robert King Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  John Warnock Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Luke Merrilees WDMBC/Specialized Ruislip Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

AW Cycles Endurance 20km - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles Endurance 20km - Ladies - Results
1.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite

About the Event

Info for Riders

Annual membership fees - Senior £12, Junior £8, Youth £6. Guest membership per attendance - Senior £2, Youth £1 - max 3 times. Race entry fees - Senior £8, Junior £5, Youth £3. Start times Youth 7pm, others £7.20pm except May 7th when starts at 1pm.

The Races

Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee)
Mon 09/07/07 – 19:00
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:01
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:02
Event 2 - Youth 1 lap TT - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:03
Event 2 - Youth 1 lap TT - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:04
Event 2 - Youth 1 lap TT - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:05
Event 3 - Senior 10 lap Scratch - A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:06 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee)
Mon 09/07/07 – 19:06
Regional C, MTB IA
Various
Event 3 - Senior 10 lap Scratch - B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:07
Event 3 - Senior 10 lap Scratch - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:08 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:08
Event 4 - Youth 4 lap Block Handicap - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:09 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:09
Event 4 - Youth 4 lap Block Handicap - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:10
Event 4 - Youth 4 lap Block Handicap - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:11 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:11
Event 5 - Derny Final - A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:12 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:12
Regional C, MTB IA
Event 5 - Derny Final - B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:13 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:13
Regional C, MTB IA
Event 5 - Derny Final - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:14 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:14
Regional C, MTB IA
Event 7 - Youth 10 lap Block Handicap - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:15
Event 7 - Youth 10 lap Block Handicap - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:16 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:16
Event 7 - Youth 10 lap Block Handicap - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:17
AW Cycles Endurance 20km - A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:18 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:18
Regional C, MTB IA
AW Cycles Endurance 20km - B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:19 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:19
Regional C, MTB IA
AW Cycles Endurance 20km - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:20

Event Summary

Event Details

Event URN:

411/EN/007/2007

Start Date:

Mon, 9th Jul 2007

Finish date:

Mon, 3rd Sep 2007

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Richard Barlow Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat C - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Girls - Results
1.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 2 - Youth 1 lap TT - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap TT - Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Richard Barlow Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 2 - Youth 1 lap TT - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap TT - Cat C - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 2 - Youth 1 lap TT - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth 1 lap TT - Girls - Results
1.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 3 - Senior 10 lap Scratch - A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Senior 10 lap Scratch - A - Results
1.  Michael Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Sam Serruya AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 3 - Senior 10 lap Scratch - B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Senior 10 lap Scratch - B - Results
1.  Robert King Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Trevor Bradbury Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Gavin Spiers Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 3 - Senior 10 lap Scratch - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Senior 10 lap Scratch - Ladies - Results
1.  Rohan Battison Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 4 - Youth 4 lap Block Handicap - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 lap Block Handicap - Cat B - Results
1.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Richard Barlow Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 4 - Youth 4 lap Block Handicap - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 lap Block Handicap - Cat C - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 4 - Youth 4 lap Block Handicap - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Youth 4 lap Block Handicap - Girls - Results
1.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 5 - Derny Final - A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Derny Final - A - Results
1.  John Tuckett AW Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Alexander King Twickenham CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Michael Wilmot Team Quest - The Bike Shop Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 5 - Derny Final - B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Derny Final - B - Results
1.  Robert King Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  John Warnock Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 5 - Derny Final - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Derny Final - Ladies - Results
1.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Rohan Battison Beacon Roads CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 7 - Youth 10 lap Block Handicap - Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth 10 lap Block Handicap - Cat B - Results
1.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Richard Barlow Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 7 - Youth 10 lap Block Handicap - Cat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth 10 lap Block Handicap - Cat C - Results
1.  Daniel Maslin Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 7 - Youth 10 lap Block Handicap - Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth 10 lap Block Handicap - Girls - Results
1.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Martha McAllister-Hewlings Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

AW Cycles Endurance 20km - A

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles Endurance 20km - A - Results
1.  John Tuckett AW Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

AW Cycles Endurance 20km - B

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles Endurance 20km - B - Results
1.  Robert King Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  John Warnock Twickenham CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Luke Merrilees WDMBC/Specialized Ruislip Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

AW Cycles Endurance 20km - Ladies

Position Name Club name Rider status Category Points
AW Cycles Endurance 20km - Ladies - Results
1.  Emma Patterson Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Janet Birkmyre Polypipe Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite

About the Event

Info for Riders

Annual membership fees - Senior £12, Junior £8, Youth £6. Guest membership per attendance - Senior £2, Youth £1 - max 3 times. Race entry fees - Senior £8, Junior £5, Youth £3. Start times Youth 7pm, others £7.20pm except May 7th when starts at 1pm.

The Races

Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.00 + £0.60 Application fee)
Mon 09/07/07 – 19:00
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:01
Event 1 - Youth 6 lap Scratch - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:02
Event 2 - Youth 1 lap TT - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:03
Event 2 - Youth 1 lap TT - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:04
Event 2 - Youth 1 lap TT - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:05
Event 3 - Senior 10 lap Scratch - A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:06 Regional C MTB IA --- Various
Entry: Online: (£8.00 + £0.60 Application fee)
Mon 09/07/07 – 19:06
Regional C, MTB IA
Various
Event 3 - Senior 10 lap Scratch - B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:07
Event 3 - Senior 10 lap Scratch - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:08 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:08
Event 4 - Youth 4 lap Block Handicap - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:09 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:09
Event 4 - Youth 4 lap Block Handicap - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:10
Event 4 - Youth 4 lap Block Handicap - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:11 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:11
Event 5 - Derny Final - A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:12 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:12
Regional C, MTB IA
Event 5 - Derny Final - B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:13 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:13
Regional C, MTB IA
Event 5 - Derny Final - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:14 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:14
Regional C, MTB IA
Event 7 - Youth 10 lap Block Handicap - Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:15
Event 7 - Youth 10 lap Block Handicap - Cat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:16 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:16
Event 7 - Youth 10 lap Block Handicap - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:17
AW Cycles Endurance 20km - A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:18 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:18
Regional C, MTB IA
AW Cycles Endurance 20km - B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:19 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:19
Regional C, MTB IA
AW Cycles Endurance 20km - Ladies Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 09/07/07 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 09/07/07 – 19:20

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk