Event URN:
330937
Start date:
Sun, 1st Jun 2014
Event Type:
BMX (Competitive)
Venue:
Peterborough BMX Track
Orton Park, Orton Malbourne, Peterborough, PE2 5HP
Directions: From the A1 North or South, take the A1139 towards the City Centre. Take the third exit A1260 City Centre then take the next exit signed Orton Malbourne. Just before the traffic lights turn right signed Herlington Centre. Follow the road to the T junction and turn right then left into the track entrance. ( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Fri, 25th Apr 2014
Event promoted by:
Peterborough Phantoms BMX Club
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.bmxeast.com
Event organiser:
Mr Phillip Townsend
01763260959
philtbmx@aol.com
Info for Riders:
Expert class riders must have valid Silver or Gold membership of British Cycling. The male classes from 11 upwards will be merged for racing and results split out for standing and ranking points. The Superclass (payback) is a new idea for 2014 and is open to all riders of race age 17yrs and above although 16yr old riders can apply to the organisers if supported by their club coach. Riders must compete in a minimum of 5 rounds to qualify for the British Championship and their best 7 results will count towards their Series Standing.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 01:00 Novice 7 and Under Non-Ranking None N/A
1 Jun 14 01:00 Novice 8-10 Non-Ranking None N/A
1 Jun 14 01:00 Novice 11-13 Non-Ranking None N/A
1 Jun 14 01:00 Novice 14-16 Non-Ranking None N/A

View All

A round of the BMX East Regional Summer Series which comprises nine events across the Eastern Region and venturing into the Midlands for an Inter Regional Challenge for Round Six after the Midlands region have visited the East for this, the Fifth round. Riders should note that to pre-register for Round 6 at Derby they will have to use the Midlands BMX system.

Event Location:

Orton Park,
Orton Malbourne,
Peterborough,
PE2 5HP

Race: Novice 7 and Under

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 01:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novice 8-10

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 01:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novice 11-13

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 01:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novice 14-16

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 01:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novice 17+

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 01:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: 9-12 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 9-12 ---

Race: 13-14 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 13-14 ---

Race: 15-16 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 15-16 ---

Race: 17-29 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 17-29 ---

Race: 30-39 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 30-34, 35-39 ---

Race: 40-44 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 40-44 ---

Race: 45+ Cruiser

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 45+ ---

Race: 17-29 Female Cruiser

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 17-29 ---

Race: 30+ Female Cruiser

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 30-34, 35-39, 40-44,... ---

Race: Female 6 & Under

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Regional B Female 7 ---

Race: Female 7-8

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Regional B Female 7, Female 8 ---

Race: Female 9-10

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Regional B Female 10, Female 9 ---

Race: Female 11-12

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Regional B Female 11, Female 12 ---

Race: Female 13-14

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Regional B Female 13, Female 14 ---

Race: Female 15-16

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Regional B Female 15, Female 16 ---

Race: Championship Female

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Regional B Championship Female ---

Race: Male 6 & Under

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Regional B 6 & Under ---

Race: Male 7

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Regional B Male 7 ---

Race: Male 8

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Regional B Male 8 ---

Race: Male 9

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Regional B Male 9 ---

Race: Male 10

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Regional B Male 10 ---

Race: Male 11

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Regional B Male 11 ---

Race: Male 12

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Regional B Male 12 ---

Race: Male 13

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Regional B Male 13 ---

Race: Male 14

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Regional B Male 14 ---

Race: Male 15

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Regional B Male 15 ---

Race: Male 16

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Regional B Male 16 ---

Race: Male 17-29

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Regional B Male 17-24, Male 25-... ---

Race: Master

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Regional B Master ---

Race: Superclass

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional A BMX Regional A Male 17-24, Male 25-... ---

Race: Veteran

View Entrants

Online entry closed 11 months 28 days 23 hours 31 minutes 18 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Jun 14 11:30 BMX Regional B BMX Regional B Veteran ---

Confirmed Results

Race name: Novice 7 and Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ezra Holland Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 7 0
2 Jaya Bradshaw Finished 0
3 Teddy-Lee Kennedy Tamworth BMX Club Finished Male 7 0
4 Oscar Slater Derby BMX Club Finished Male 7 0
5 Ollie Johnston Tamworth BMX Club Finished 6 & Under 0
6 Leyland Morley Finished 0
7 Ted Nicholson Finished 0
8 Blake Reynolds Nuneaton BMX Club Finished Male 7 0
9 Madison Wheatcroft Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novice 8-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Murrell Finished 0
2 Henry Chester Derby BMX Club Finished Male 9 0
3 Tyler Atkinson Finished 0
4 Charlie Vickers Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 0
5 Harvey Large Finished 0
6 Max Davies Finished 0
7 George Standring Finished 0
8 Kayla Shinn Finished 0
9 Bradley George Finished 0
10 Evan Thompson Tamworth BMX Club Finished Male 9 0
11 Flynn Tierney Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 9 0
12 Ashley Simkin Finished 0
13 Mia Ellis Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Female 10 0
14 Ashdan Byrd Finished 0
15 Izzabell Byrd Finished 0
16 Marc Delasaette Finished 0
17 Louise Shinn Finished 0
18 Kai Jobe Tamworth BMX Club Finished Male 10 0

Confirmed Results

Race name: Novice 11-13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Declan Willicombe Kustom Bikes Downhill Finished Male 13 0
2 Luke Whiston Birmingham BMX Club Finished Male 11 0
3 Jack Armitage Finished 0
4 Andrew Shinn Finished 0
5 Kane Morley Derby BMX Club Finished Male 10 0
6 Taylor Hoffman-batt Finished 0
7 Tyler Wheatcroft Finished 0
8 Joe Woodward Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 12 0
9 Matthew Atherfold Finished 0
10 Chloe Simkin Finished 0
11 Tia Nicholls Finished 0
12 Cleoniki Houli Finished 0
13 Harry Bristow Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novice 14-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Standring Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novice 17+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anne-marie Atkinson Finished 0

Confirmed Results

Race name: 9-12 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harrison Gee Birmingham BMX Club Finished 9-12 40
2 Lucas Bailey Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished 9-12 34
3 Finley Clark Nuneaton BMX Club Finished 9-12 30
4 Scott Hamilton Birmingham BMX Club Finished 9-12 26
5 Cameron Parrish Braintree BMX Racing Club Finished 9-12 23
6 Jack Needham Nottingham Outlaws BMX Club Finished 9-12 20

Confirmed Results

Race name: 13-14 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Morris Nottingham Outlaws BMX Club Finished 13-14 40

Confirmed Results

Race name: 15-16 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Raven Peterborough Phantoms BMX Club Finished 15-16 40

Confirmed Results

Race name: 17-29 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 40
2 Paul Bestwick Nottingham Outlaws BMX Club Finished 17-29 34
3 Reece Bestwick Nottingham Outlaws BMX Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: 30-39 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Carl Morgan Derby BMX Club Finished 30-34 40
2 Darren Putland Peterborough Phantoms BMX Club Finished 30-34 0
3 Lennie Warner Milton Keynes BMX Racing Club Finished 35-39 30
4 William Hart Derby BMX Club Finished 30-34 26
5 Juan Carlos Rodriguez Vivas Finished 0
6 Christian Wilkins Nuneaton BMX Club Finished 35-39 20
7 Lee Matthews Ipswich BMX Club Finished 35-39 18
8 Paul Neal Braintree BMX Racing Club Finished 35-39 16

Confirmed Results

Race name: 40-44 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tim Drew Redditch Premiers BMX Club Finished 40-44 40
2 John McGuire Nuneaton BMX Club Finished N/A 0
3 Paul Woolcott Braintree BMX Racing Club Finished 40-44 30
4 David Howard Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 40-44 26

Confirmed Results

Race name: 45+ Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Gough J&R BICYCLES Finished 45+ 40
2 Peter Newbold Nuneaton BMX Club Finished N/A 0
3 Tony Williams Braintree BMX Racing Club Finished N/A 30
4 Stephen Needham Nottingham Outlaws BMX Club Finished 45+ 26
5 Paul Mounsey Chicksands Bike Park CC Finished 45+ 23
6 Shaun Barrass Milton Keynes BMX Racing Club Finished N/A 0
7 Keith Granger Tamworth BMX Club Finished 45+ 18

Confirmed Results

Race name: 17-29 Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Leanne Thompson Milton Keynes BMX Racing Club Finished 17-29 0
2 Amy Palmer Finished 0

Confirmed Results

Race name: 30+ Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Abi Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 40-44 40
2 Sarah Fuller Milton Keynes BMX Racing Club Finished 35-39 34
3 Claire Pollard Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished 30-34 30
4 Leah Pearson Peterborough Phantoms BMX Club Finished 40-44 0
5 Annie Chiziwa Nottingham Outlaws BMX Club Finished 35-39 23
6 Carolyn Pantlin Braintree BMX Racing Club Finished 45+ 20
7 Toni Jones Project 61 Finished 35-39 18
8 Helen Biggs Nuneaton BMX Club Finished 30-34 16
9 Louise McGuire Nuneaton BMX Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Female 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Freia Challis Braintree BMX Racing Club Finished 6 & Under 40
2 Abigail Nequest Team Bunneys Finished 6 & Under 34
3 Emme-Rose Clarkson Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished 6 & Under 30
4 Mazie Harper Wrekin Riders Finished 6 & Under 26

Confirmed Results

Race name: Female 7-8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lauren Ward Derby BMX Club Finished Female 7 40
2 Ella Foster Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 8 34
3 Ruby Machin Wrekin Riders Finished Female 7 30

Confirmed Results

Race name: Female 9-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabel Hallam Derby BMX Club Finished Female 10 40
2 Abi Pike Ipswich BMX Club Finished Female 10 34
3 Harriet Alexander Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Female 10 30
4 Morgan Haslam Nuneaton BMX Club Finished Female 10 26
5 Evie Wood Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Female 9 23
6 Emily Frost Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 10 20
7 Evie Harding Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Female 9 18
8 Chloe Yates G.E.T Racing Finished Female 9 16
9 Maddie Richardson Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Female 9 14
10 Roxy Hinton Braintree BMX Racing Club Finished Female 10 12
11 Eden Dorrell Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Female 9 10
12 Ava Brown Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Female 9 9
13 Lily Chiziwa Finished Female 10 8
14 Amelia Parrish Braintree BMX Racing Club Finished Female 9 7
15 Charlotte Meek Birmingham BMX Club Finished Female 10 6

Confirmed Results

Race name: Female 11-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ella Tomsett Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Female 12 40
2 Morgan Dorrell Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Female 12 34
3 Serenity Ralph Derby BMX Club Finished Female 11 30
4 Markella Houli Nuneaton BMX Club Finished Female 11 26
5 Hannah Drew Redditch Premiers BMX Club Finished Female 11 23
6 Isabelle Rooke Redditch Premiers BMX Club Finished Female 12 20
7 Tia Cooke Warsop Wheelies BMX Club Finished Female 11 18
8 Mia Wallace Nuneaton BMX Club Finished Female 11 16
9 Drew Raven Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 11 14
10 Karissa Smith Birmingham BMX Club Finished Female 11 12
11 Leah Culff Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 12 10
12 Jessica Price Wrekin Riders Finished Female 11 9
13 Kitty Bishop Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Female 12 8

Confirmed Results

Race name: Female 13-14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Deborah Parrish Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 13 40
2 Emilia Shakles Finished Female 14 34
3 Maddie Owen-Matthews Birmingham BMX Club Finished Female 13 30
4 Aya Moraity Dorrell Severn Valley Velo Finished Female 14 26
5 Kayleigh Shinn Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 13 23
6 Jessica Dove Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Female 14 20

Confirmed Results

Race name: Female 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ellie-May Shephard Nuneaton BMX Club Finished Female 16 40
2 Nicole Edge Derby BMX Club Finished Female 16 34
3 Kirsty Allsop Derby BMX Club Finished Female 15 30
4 Chloe Foster Nuneaton BMX Club Finished Female 15 26
5 Zoe Spiers Finished Female 15 23
6 Isabel Potter Braintree BMX Racing Club Finished Female 16 20
7 Margaret Vaughan Braintree BMX Racing Club Finished Female 15 18

Confirmed Results

Race name: Championship Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Hartwell G.E.T Racing Finished Female 15 40
2 Libby Smith GHP European Factory Race Team Finished Female 13 34
3 Bethany Campbell Peterborough Phantoms BMX Club Finished Championship Female 30
4 Kelsey Dixon Braintree BMX Racing Club Finished Championship Female 26
5 Amy Morris Peterborough Phantoms BMX Club Finished Championship Female 23
6 Kelly Thompson Nottingham Outlaws BMX Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Male 7

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zak Greene Derby BMX Club Finished Male 7 40
2 Jamie Copson Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 7 34
3 Riley Nicholls Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 7 30
4 Isaac Peace Finelines Racing Finished Male 7 26
5 Geoffrey Dingsdale Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 7 23
6 Joseph Brighty Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 7 20
7 Ellis King Derby BMX Club Finished Male 7 18
8 Jay Drew Redditch Premiers BMX Club Finished Male 7 16
9 Harry Kirby Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 7 14
10 Joseph Long Braintree BMX Racing Club Finished Male 7 12
11 Danny Pattinson Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 7 10
12 Ethan Hadley Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 7 9

Confirmed Results

Race name: Male 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ralph Grimmett Birmingham BMX Club Finished Male 7 40
2 Joseph Carey Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 8 34
3 Joshua Chiziwa Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 30
4 Henry Rowe Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 26
5 Milan Machacek Club Cyclopark Finished Male 8 23
6 Owen Putland Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 8 20
7 William Frost Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 18
8 Isabella Hurry Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 8 16
9 Rocco Lanza Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 14
10 Joshua Cates Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 12
11 Joshua Hart Derby BMX Club Finished Male 8 10
12 Jamie Middleton Derby BMX Club Finished Male 7 9
13 Hayden Butler Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 8 8
14 Daniel Chafer Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 8 7
15 Jack Hemming Wrekin Riders Finished Male 7 6
16 George Nequest Team Bunneys Finished Male 8 5
17 Barney Devereux Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 8 4
18 Josh Curtis Walpole Warriors BMX Club Finished Male 8 3
19 Oliver James Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 8 2
20 Reece Wilkinson Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 8 1
21 Ben Rowe Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 8 0
22 Charlie Powell Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 8 0
23 Keelan Rivers Birmingham BMX Club Finished Male 8 0
24 Archie Bartlett Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 0
25 Rhys Tennant-Jones Nuneaton BMX Club Finished Male 8 0
26 Michael Sparkes Derby BMX Club Finished Male 8 0
27 Bailey Clark Nuneaton BMX Club Finished Male 8 0
28 Alex Lombardo Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 8 0
29 Harley Pattle Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 0
30 Harley Neal Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 0
31 Jamie Grimes Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Male 8 0
32 Mark Dyson Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 8 0
33 Reece Tait Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 0
34 Anthony Hutchison Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 8 0
35 Aston Chapman Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 8 0

Confirmed Results

Race name: Male 9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Ryan Derby BMX Club Finished Male 9 40
2 Adam Gilbert Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 34
3 Jack Gretton Derby BMX Club Finished Male 9 30
4 Joshua Abbott Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 9 26
5 Renato Da Silva Birmingham BMX Club Finished Male 9 23
6 Joseph Harris Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 20
7 Jack Boocock Derby BMX Club Finished Male 9 18
8 Arlo Phelan Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 9 16
9 Cameron Parrish Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 14
10 Joshua Crisp Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 9 12
11 Adam Barrass Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 9 10
12 Jayden Haigh Harworth Hurricanes BMX Club Finished Male 9 9
13 Jack Wilkins Nuneaton BMX Club Finished Male 9 8
14 Jonathon Machin Wrekin Riders Finished Male 9 7
15 Leighton Price Wrekin Riders Finished Male 9 6
16 Zak Acteson-Rook Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 5
17 Charlie Clare Derby BMX Club Finished Male 9 4
18 Jack Skinner Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 8 3
19 Stuart Harris Nuneaton BMX Club Finished Male 9 2
20 Jake O'Gorman Wrekin Riders Finished Male 9 1
21 Ewan Thomson Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 0
22 Oliver Dwyer Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 8 0
23 Kamran Neal Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 0
24 Joshua Lynch Wrekin Riders Finished Male 9 0
25 Joshua Everett GYPO (Giving Young People Oppo... Finished Male 9 0
26 Mackenzie Coulby Derby BMX Club Finished Male 9 0
27 Harvey Turner Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 9 0
28 Sunny Holland Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 9 0

Confirmed Results

Race name: Male 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Bates Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 40
2 Ashton Cross Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 12 34
3 Alex Reade Derby BMX Club Finished Male 12 30
4 Callum McCafferty Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 26
5 William Fuell Redditch Premiers BMX Club Finished Male 12 23
6 Tom Stokes Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 20
7 Lewis White Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 12 18
8 Darcy Lamb Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 12 16
9 Bradley Marvell Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 12 14
10 Frankie Monks Derby BMX Club Finished Male 12 12
11 Brett Dove Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 12 10
12 Morgan Turner Sheffield Stars CSC Finished Male 12 9
13 Lucas Bailey Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 12 8
14 Thomas Knight Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 7
15 Connor Hurry Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 6
16 Matthew Goodwins Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 5
17 Alex Leach Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 12 4
18 Louis Foreman Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 12 3
19 Jacob Hodgkinson Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 12 2
20 Lewis Woolcott Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 1
21 Joshua Richardson-Game Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 11 0
22 Ethan Coombs Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 0
23 Luka O'Sullivan Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 12 0

Confirmed Results

Race name: Male 14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tyrell Cooper-Nelson Derby BMX Club Finished Male 13 40
2 Oliver Rowe Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 34
3 Nathan Wood Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 13 30
4 Callum Edwards Wrekin Riders Finished Male 14 26
5 Myles Fisher Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 14 23
6 Lewis Locker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 20
7 Max Peace Finelines Racing Finished Male 14 18
8 Niall Monks Derby BMX Club Finished Male 14 16
9 Daniel Blanche Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 14 14
10 Guy Sharp Ride Direct Finished Male 14 12
11 Liam Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 14 10
12 Ethan Newbold UCCBMX-Autonomy Finished Male 14 9
13 Joe Kitchen Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 14 8
14 Edward Parker Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 7

Confirmed Results

Race name: Male 15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Barrett Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 40
2 Jamie Fennell Birmingham BMX Club Finished Male 15 34
3 Elliott Boylan-Thomson GYPO (Giving Young People Oppo... Finished Male 15 30
4 Arron Holmes Nuneaton BMX Club Finished Male 15 26
5 Farrell Rivers Birmingham BMX Club Finished Male 15 23
6 Joshua Thompson Project 61 Finished Male 15 20
7 Mylo Eustace Finished Male 15 18
8 Ronan Pryke Tamworth BMX Club Finished Male 15 16
9 Daniel Gilbert Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 14
10 Austin Lachlan Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 15 12
11 Elliott Hall Derby BMX Club Finished Male 15 10

Confirmed Results

Race name: Male 16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harry Baker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 40
2 Alex Pike Ipswich BMX Club Finished Male 16 34
3 Joseph Owen-Matthews Birmingham BMX Club Finished Male 16 30
4 Ethan Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 16 26
5 Ben Stradling Nuneaton BMX Club Finished Male 16 23
6 Callum Raven Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 16 20
7 Thomas Morton Wrekin Riders Finished Male 16 18
8 Iwan Williams Braintree BMX Racing Club Finished Male 16 16
9 Lana Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Championship Female 14
10 Joshua Orr Wrekin Riders Finished Male 15 0
11 Regan Sargent Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 16 10

Confirmed Results

Race name: Male 17-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Louis Coxon Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 40
2 Callum Horsley Birmingham BMX Club Finished Male 17-24 34
3 Christopher Wimbledon Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 30
4 TJ Yates G.E.T Racing Finished Male 15 26
5 Adam Chambers Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 17-24 23
6 Lee Carrick Nottingham Outlaws BMX Club Finished Master 20
7 Kody Evans G.E.T Racing Finished Male 15 18
8 Oliver Webley Birmingham BMX Club Finished Male 17-24 16
9 James Edge Derby BMX Club Finished Male 17-24 14
10 Darren Thompson Project 61 Finished Male 25-29 12
11 Sam Pryke Tamworth BMX Club Finished Male 17-24 10
12 Jack Evans Wrekin Riders Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Master

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Allen Project 61 Finished Master 40
2 Stuart Harper Wrekin Riders Finished Master 34
3 Kieran Edwards Wrekin Riders Finished Master 30
4 William Hart Derby BMX Club Finished Master 26
5 Lee Hathaway Birmingham BMX Club Finished N/A 0
6 Thomas Giles Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Master 20
7 Matt Barnard Milton Keynes BMX Racing Club Finished Master 18
8 Jacob Elkin Peterborough Phantoms BMX Club Finished Master 16

Confirmed Results

Race name: Superclass

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Antony Tuffs Chesterfield BMX Club Finished Male 25-29 60
2 Dominic Skidmore G.E.T Racing Finished Male 17-24 50
3 Ryan Hutchinson Braintree BMX Racing Club Finished Male 16 45
4 Joshua Butson Pure Bicycles Finished Male 16 40
5 Michael Ledlie Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 17-24 37
6 Joshua Wallis Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 16 34
7 Nathan Hastings Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 17-24 32
8 Rhys Wood Nuneaton BMX Club Finished Male 17-24 30
9 Jonathan Hastings Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 17-24 28
10 Lee Golder Braintree BMX Racing Club Finished Male 16 26
11 Shane Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 24
12 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 23
13 Wilfred Njuguna Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 22
14 James Day Finished Male 17-24 21
15 Charlie Giles Braintree BMX Racing Club Finished Male 16 20