Event URN:
328727
Start date:
Wed, 6th Aug 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
The Borough
3 Dalton Square, Lancaster, Lancashire, LA1 1PP
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Wed, 30th Jul 2014
Event organiser:
Mr Brian Kennedy
45 Meadowside
Lancaster
Lancashire
LA1 3AQ
07930825885
bkymeadow@tiscali.co.uk
Cheques payable to:
Lancaster Cycling Club
Info for Riders:
Now in its third year, Lancaster's city centre race uses a technical, cobbled circuit to offer racing for all the family and a lively evening out for spectators .For More info see "About".
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
6 Aug 14 20:00 Lancaster City Centre Crit Sponsored by United Utilities National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 50 mins / plus 5 laps
6 Aug 14 19:10 Dalton Square Cobbled Classic Regional B Band 5 3rd, 4th 40 mins / plus 3 laps
6 Aug 14 18:30 Lancaster Youth Grand Prix - U16 Boys Youth Only Youth A 25 mins / plus 3 laps
6 Aug 14 01:00 Lancaster Youth Grand Prix - U14 Boys Youth Only Youth B

View All

Seems there's a BC technical regulation which says signing on must not be closed earlier than 20 mins before the reace starts.

So we'll still open it for each race two hours before the race starts but not close it till 20 mins efore.

Sorry for the confusion.



£2000 prizes - and more to come.!

Separate prize lists on offer for males amd females in the Regional B and in the Juniors' events.

Launched in the Olympic year, Lancaster's evening of criterium racing has survived the shrinking of the "legacy" and the ecnomic downturn. Cobbled streets, short sharp rises and tight turns make for a circuit which tests bike-handlng kills as much as cycling power and endurance.The circuit varies slightly from year to year, but is always centred on Dalton Square, overlooked by the splendid Victorian town hall - and by the statue of Victoria herself! This year there will be an increased effort to ensure that on race night the Square is full of stalls and spectators.

Event Location:

3 Dalton Square,
Lancaster,
Lancashire,
LA1 1PP

Race: Lancaster City Centre Crit Sponsored by ...

View Entrants

Online entry closed 9 months 5 days 6 hours 25 minutes 19 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Aug 14 20:00 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 50 mins / plus 5 laps

Race: Dalton Square Cobbled Classic

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Aug 14 19:10 Regional B Band 5 3rd, 4th 40 mins / plus 3 laps

Race: Lancaster Youth Grand Prix - U16 Boys

View Entrants

Online entry closed 9 months 5 days 6 hours 25 minutes 19 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Aug 14 18:30 Youth Only Youth A 25 mins / plus 3 laps

Race: Lancaster Youth Grand Prix - U14 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Aug 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: Lancaster Youth Grand Prix - U14 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Aug 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Twitter Feed

9
months ago

Race website

Posted 15/07/2014

http://lc3.org.uk/

Confirmed Results

Race name: Lancaster City Centre Crit Sponsored by United Utilities

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Pullar Velosure Starley Primal Finished Elite 30
2 Richard Hepworth Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 25
3 Brad Morgan Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished 1st 21
4 David McGowan SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Elite 17
5 Christopher Dredge Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 14
6 Alexander Royle BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 12
7 Henry Hunter Teamwallis Racing Team Finished 1st 10
8 Jack Waller Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 8
9 Peter Brook Chester RC Finished 2nd 7
10 Michael Rawson Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 6
11 Tom Bracegirdle Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 5
12 Hamish Graham Green Jersey RT Finished 2nd 4
13 Alexander Foster Border City Wheelers CC Finished 2nd 3
14 Matthew Pilkington SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Elite 2
15 James Gullen Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 1
16 Samuel Jackson Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 0
17 Ryan Pike High On Bikes Finished 2nd 0
18 Julian Pearson Spirit Bikes Racing Team Finished 1st 0
19 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 2nd 0
20 Scot Easter Felt Racing Finished 3rd 0
21 Jonathan Gildea Seamons CC Finished 2nd 0
22 Frank Pilkington Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 0
23 Thomas Brazier Chester RC Finished 2nd 0
24 Fraser Martin Spokes Racing Team Finished 2nd 0
25 Joshua Ferguson Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 0
26 Stephen Abbott THR Racing Finished Elite 0
27 Richard Taylor Harry Middleton Cycling Club Finished 2nd 0
28 Luke Perkin Groundwater Engineering Race T... Finished 2nd 0
Michael Ashurst Champion System VCUK Racing Te... Did not start Elite 0
Mark Baines Spirit Bikes Racing Team Did not start Elite 0
Thomas Gibson Did not finish 2nd 0
Philip Gray Kuota - Spinergy - GSG Did not finish 2nd 0
Ben Greenwood Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Did not start N/A 0
Ben Harrison Lune RCC Did not finish 2nd 0
Joshua Jardine Summit Cycling Did not finish 2nd 0
Cameron Jeffers Bill Nickson Cycles RT Did not finish 2nd 0
Sandy Lockett The Edge Cycleworks Did not finish 2nd 0
Alex Luhrs PH-MAS Cycling Did not finish 2nd 0
Jay McCarthy Clitheroe Bike Club Did not finish 2nd 0
Jozef Metelka Spirit Bikes Racing Team Did not start Elite 0
Mark Nulty Manchester Wheelers Club Did not start 3rd 0
Karl Owen Manchester Wheelers Club Did not finish 2nd 0
Patrick Pennefather Rock to Roll Cycles Ltd Did not finish 2nd 0
George Richardson NFTO Race Club Did not finish 2nd 0
Jimmy Smith Chester RC Did not finish 2nd 0
Philip West VC St Raphael Did not start 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Dalton Square Cobbled Classic

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Scott PH-MAS Cycling Finished A 10
2 Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 8
3 Joshua Cutler 3RT Finished 2nd 0
4 Luke Douglas Chorlton Velo Finished 2nd 0
5 Alasdair Fairhurst Lune RCC Finished 4th 5
6 Beau Smith Leisure Lakes Bikes.com Finished 4th 4
7 Mark Donovan Beacon Wheelers Finished A 3
8 Andrew Turner Manchester Wheelers Club Finished 3rd 2
9 Michael Greaves Finished 3rd 1
10 Chris Boak Finished N/A 0
11 Rodger Wilkins Finished 4th 0
12 Karl Smith Finished 3rd 0
13 James Darnell Garstang Cycling Club Finished 4th 0
14 Robert Armstrong Finished 3rd 0
15 Paul Troughton Wheelbase Altura MGD Finished 3rd 0
16 Adam Hall Salt Ayre Cog Set Finished A 0
17 James Lyon Finished 3rd 0
18 Matthew Fretwell Finished 0
19 Michael Humphreys Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
20 Kenny Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 3rd 0
21 Ben Heron Finished N/A 0
22 Gary Todd Barrow Central Wheelers Finished N/A 0
23 Paolo Brucciani Lune RCC Finished 3rd 0
24 Jason Scales Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
25 Aaron Tonks Ribble Valley CRC Finished 3rd 0
26 Joseph Cadwallader Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
27 Sean Hoban Lakeland Sprinters Finished 4th 0
28 Ian Boydon Finished 0
29 Daniel Eden Finished 4th 0
30 Samuel Pickering Finished 3rd 0
31 Eve Dixon Team 22 Finished 2nd 0
32 Leon Barnes Lancaster CC Finished 4th 0
33 Thomas Maher Horwich CC Finished 3rd 0
34 Matthew Howson Finished 0
35 Adam Fletcher Chorley Cycling Club Finished 4th 0
36 Joseph Earley Liverpool Century RC Finished 3rd 0
37 Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
38 Phil Peake Lune RCC Finished 4th 0
39 Patrick Flanagan Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished N/A 0
40 Benjamin Paske Lancaster University Cycling C... Finished 3rd 0
41 Callum Young The Edge Cycleworks Finished 3rd 0
42 Andrew Hilton Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
43 Tyrone Lewis Finished N/A 0
44 Ben Slaven Finished 4th 0
45 Ruth Taylor Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
46 Andrew Murphy Finished N/A 0
47 Jason Heald Finished 4th 0
48 Simon Mumford Lune RCC Finished N/A 0
49 Grant Martin Spokes Racing Team Finished A 0
50 Geraint Parry Liverpool Century RC Finished 4th 0
51 Jack Pearson Finished 0
52 Thomas McRoyall North Cheshire Clarion Finished 4th 0
53 Ian Breslin Lune RCC Finished 4th 0
54 Gabrielle Duckworth Salt Ayre Cog Set Finished 2nd 0
Robert Bagot Warrington RC Did not start 3rd 0
Ryan Coulton Salt Ayre Cog Set Did not finish A 0
John Dodgin The Edge Cycleworks Did not finish 3rd 0
Andrew Harwood Chorley Cycling Club Did not start 4th 0
Ben Howe Cycle Sport Pendle Did not start 4th 0
Stephen Lloyd Skipton Cycling Club Did not start 4th 0
Nicholas Marsdin Lune RCC Did not start 3rd 0
Ben Palentine Polocini Test Team Did not start 4th 0
Robert Patchett Did not finish 3rd 0
Niall Paterson Honister '92 Did not start 4th 0
David Stammers Bury Clarion Cycling Club Did not finish 3rd 0
Chris Taylor Bury Clarion Cycling Club Did not finish 3rd 0
Jonny Tomes Jedi Cycle Sport Did not start 3rd 0
Stephen Wilson Barrow Central Wheelers Did not start 3rd 0
Thomas Wood Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not start 4th 0

Confirmed Results

Race name: Lancaster Youth Grand Prix - U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Hall Salt Ayre Cog Set Finished A 3
2 Ryan Coulton Salt Ayre Cog Set Finished A 2
3 Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished A 1
4 Michael Hall Furness Future Flyers Finished A 0
5 Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished A 0
6 Conor Jardine Kent Valley RC Finished A 0
7 George Wharton Salt Ayre Cog Set Finished A 0
8 Toby Carway Salt Ayre Cog Set Finished A 0
9 Tyla Loftus Furness Future Flyers Finished A 0
10 Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished A 0
11 Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished A 0
12 Jacob Rae Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Neil Robertson Hawick CC Did not start A 0

Confirmed Results

Race name: Lancaster Youth Grand Prix - U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 3
2 Jack Barton Furness Future Flyers Finished B 2
3 Thomas Cornwell Sportcity Velo Finished B 1
4 Lewis Hartley Velocity Globalbike Finished B 0
5 Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
6 Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 0
7 Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
8 Max Moss Birkenhead North End CC Finished B 0
9 Charles Paige Green Jersey RT Finished B 0
10 Robert ('Bobby') Horton Salt Ayre Cog Set Finished B 0
11 Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished B 0
Luke Cheetham Eastlands Velo Did not start B 0

Confirmed Results

Race name: Lancaster Youth Grand Prix - U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Horrocks Cycle Sport Pendle Finished B 3
2 Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 2
3 Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished B 1