Event URN:
326867
Start date:
Thu, 3rd Jul 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Middlesbrough Cycle Circuit
Marton Road, Middlesbrough, TS7 8AR
( View map )
Online Entry FAQs
View other events promoted by this organiser
Event website:
http://www.cd-ne.co.uk/
Event organiser:
Mr David Morton
07576 470479
david.morton@cd-ne.co.uk
Cheques payable to:
CDNE
Info for Riders:
CDNE present the Prissick Summer NIGHT Series, a series of a number of races for all categories with our now legendary commentary, cakes, pate baguettes, image girls, flowers and sweepstake but on a night! The Schedule for all events and particularly the running order of the youth events will be on our website and Facebook page and might be subject to amendment as we tweak the format.
Entry on the night only.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 14 18:45 E/1/2/3 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 01 hr 10 mins
3 Jul 14 19:50 3/4 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 45 mins
3 Jul 14 18:00 Youth Youth Only Youth A, B, C, D, E 40 mins
3 Jul 14 01:00 U16 Boys Youth Only Youth A

View All

£10 per ride (entry on the line only)

Youth races £5

additional races can be riden for an additional £5 subject to rider numbers.

Youth Races will be promoted approximately fortnightly with Fourth Category races replacing them on alternating weeks.

Event Location:

Marton Road,
Middlesbrough,
TS7 8AR

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 14 18:45 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr 10 mins

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 14 19:50 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 45 mins

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 14 18:00 Youth Only Youth A, B, C, D, E 40 mins

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 14 01:00 Youth Only Youth E ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 14 01:00 Youth Only Youth E ---

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jacob Brown Team Swift Finished 3rd 10
2 Adam McManus Team WattCycle Finished 3rd 8
3 Ewan Shepherd Hambleton RC Finished 3rd 7
4 James Ebdon Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 3rd 6
5 Chris Constanti Gosforth RC Finished N/A 5
6 Martin Brearey Cleveland Wheelers CC Finished 3rd 4
7 Iain Carr Army Cycling Union Finished 3rd 3
8 Robert Hamill Achieve Northside Skinnergate Finished 3rd 2
9 Chris Sleath Team WattCycle Finished 3rd 1
10 Michael Harcourt NRG/Godleys RT Finished 3rd 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Field Speedflex Race Team Finished A 3
2 Will Blenkinsop Speedflex Race Team Finished A 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Henry Demoily Stockton Wheelers CC Finished C 3
2 Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished C 2
3 Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Dolan Speedflex Race Team Finished D 3
2 Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joel Hurt Stockton Wheelers CC Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robyn Jones Stockton Wheelers CC Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adele Taylor Clifton CC Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lititia Hay Derwentside CC Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Amelia Cleathero Hetton Hawks Cycling Club Finished E 3