Event URN:
325262
Start date:
Sat, 10th May 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Tulliallan Castle
Kincardine, Fife, FK10 4BE
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Stirling Bike Club ( website )
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr John Reid
johnreid100@hotmail.co.uk
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Info for Riders:
There will be a traffic management system in place on the day, please adhere to the Marshals instructions. Sign on closes 30 minutes before each event, be aware you may not get access to parking while other races are running, access available between races.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
10 May 14 10:00 U10/U8 Youth Only Youth D, E 15 mins
10 May 14 10:30 U12 Youth Only Youth C 25 mins
10 May 14 11:15 U14 Youth Only Youth B 35 mins
10 May 14 12:15 U16 Youth Only Youth A 45 mins

View All

Rnd 2 of the inaugural Wallace Warriors Crit Series for youth riders A to E. Location is at the Police Scotland Training College at Tulliallan which will test the riders of all age categories.

Event Location:

Kincardine,
Fife,
FK10 4BE

Race: U10/U8

View Entrants

Online entry closed 11 months 10 days 9 hours 43 minutes 32 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 May 14 10:00 Youth Only Youth D, E 15 mins

Race: U12

View Entrants

Online entry closed 11 months 10 days 9 hours 43 minutes 32 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 May 14 10:30 Youth Only Youth C 25 mins

Race: U14

View Entrants

Online entry closed 11 months 10 days 9 hours 43 minutes 32 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 May 14 11:15 Youth Only Youth B 35 mins

Race: U16

View Entrants

Online entry closed 11 months 10 days 9 hours 43 minutes 32 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 May 14 12:15 Youth Only Youth A 45 mins

Race: U16 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 May 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 May 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 May 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 May 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 May 14 01:00 Youth Only Youth E ---

Race: U16 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 May 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 May 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 May 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 May 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 May 14 01:00 Youth Only Youth E ---

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Danny Hedley Discovery Junior Cycling Club Finished A 3
2 Lewis MacFarlane East Sutherland Wheelers Finished A 2
3 Andrew Vettraino Glasgow Riderz Finished A 1
4 Ewan Mathieson Glasgow Riderz Finished A 0
5 Logan Dow Stirling Bike Club Finished A 0
6 Lewis Gray Finished A 0
7 Blake Welsh East Kilbride Road Club Finished A 0
Neil Robertson Hawick CC Did not finish A 0

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elliot Rowe Ythan CC Finished E 3
2 Finlay Turner West Lothian Clarion CC Finished E 2
3 Oliver Kelly Ayr Roads Cycling Club Finished E 1
4 Geoff Vera Glasgow Riderz Finished E 0
5 Andrew Brewer Glasgow Riderz Finished E 0
6 Aaron Gibsa Finished 0
7 James Ruskell Stirling Bike Club Finished E 0
8 Alexander Crombie West Lothian Clarion CC Finished E 0
9 Lauchlan Burleigh Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
10 Joe Barnes Glasgow Riderz Finished E 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rhona Callander Stirling Bike Club Finished A 3
2 Sarah Bradford Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 2
3 Jess Millar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 1
4 Philippa Samphier Stirling Bike Club Finished A 0
Amber King Discovery Junior Cycling Club Did not finish A 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lusia Steele Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 3
2 Abby Stewart Glasgow Riderz Finished B 2
3 Eva Barnet Edinburgh RC Finished B 1
3 Anna Shackley Glasgow Riderz Finished B 1
5 Laurie Adamson Stewartry Wheelers Finished B 0
6 Estelle Fuller Edinburgh RC Finished B 0
7 Alison Bryce West Lothian Clarion CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anna Flynn Edinburgh RC Finished C 3
2 Georgia Ferry Glasgow Riderz Finished C 2
3 Rhona Samphier Stirling Bike Club Finished C 1
4 Beth Wilson Glasgow Riderz Finished C 0
5 Kirsty Hay East Kilbride Road Club Finished C 0
6 Katherine Macleod Edinburgh RC Finished C 0
7 Abbie Mason West Lothian Clarion CC Finished C 0
8 Grace McCabe East Kilbride Road Club Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished D 3
2 Isla Gilroy East Kilbride Road Club Finished D 2
3 Skye Donnelly Glasgow Riderz Finished D 1
4 Kasha Butz Glasgow Riderz Finished D 0
5 Fiona Hay East Kilbride Road Club Finished D 0
6 Kendall Armitt Glasgow Riderz Finished D 0

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Corrie Gilroy East Kilbride Road Club Finished E 3
2 Anna Birrell Carnegie Cyclones Finished E 2
3 Anna Brown Ythan CC Finished E 1