Scottish Track Championships

Track , Edinburgh – Friday, 21 Jul 2006

Event Summary

Event Details

Event URN:

055/SC/044/2006

Start Date:

Fri, 21st Jul 2006

Finish date:

Sun, 23rd Jul 2006

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Meadowbank Velodrome, Meadowbank Sports Centre, London Road, Edinburgh, EH7 6AE
View map

Results

Confirmed Results

4000m Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
4000m Individual Pursuit - Results
1.  Arthur Doyle Glasgow Ivy CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  James McCallum TheBicycleWorks Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Kevin Barclay Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  David Martin TheBicycleWorks Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  John Stollery Parker-International.co.uk Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Nick Yeats Edinburgh RC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th

Junior Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Pursuit - Results
1.  Kevin Barclay Kirkcaldy & District CC Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Ross Yates Pedal Power RT Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Andrew Whitehall Johnstone Wheelers Cycling Clu... Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Peter Ettles Pedal Power RT Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd

Sprint Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Championship - Results
1.  Marco Librizzi City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Bruce Croall Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Shane Charlton City of Edinburgh RC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Kyle Tilley Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Team Sprint Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Team Sprint Championship - Results
1.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Shane Charlton City of Edinburgh RC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
1.  Marco Librizzi City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Nick Yeats Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Colin Crawford Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Colin Mackenzie Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Veterans 3000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Veterans 3000m Pursuit - Results
1.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ian Humphreys Deeside Thistle CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Graham Barclay Kirkcaldy & District CC Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Robert McLean Angus Bike Chain Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Colin Crawford Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Colin Mackenzie Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Womens 3000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens 3000m Pursuit - Results
1.  Kate Cullen City of Edinburgh RC Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Pippa Handley Edinburgh RC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Eileen Roe City of Edinburgh RC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Jenni Nicholson Deeside Thistle CC Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Fiona Walker Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd

Womens 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens 500m Time Trial - Results
1.  Kate Cullen City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Eileen Roe City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Julie Dominguez Musselburgh RCC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Pippa Handley Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Daisy Sherwood Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Alethea Beck Yasumitsu Schlapp Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Fiona Walker Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Youth 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 500m Time Trial - Results
1.  Kieron McMahon The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Patrick Galbraith Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Ronnie Macdonald Ross-Shire RCC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Oliver Young Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Kevin Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Magnus Davidson Square Wheels Cycles Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Kayleigh Brogan Evans Cycles Race Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Ross Barbour The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Jamie Bremner Angus Bike Chain Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Alastair Van Der Vlies Forres CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Craig Martin The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Ben Stobbart The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Steven Quinn Glasgow Glenmarnock Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Daisy Sherwood The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Mark Jones Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  David Gunn Forres CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Kyle Yates The Racers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
18.  Nicholas Wylie The Racers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Adam Stobbart The Racers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
20.  Rosie Yeats Liv Cycling Club - Halo Cycles Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
21.  Eilidh Crawford The Racers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth B Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Omnium - Results
1.  Patrick Galbraith Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Kayleigh Brogan Evans Cycles Race Team Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Ben Stobbart The Racers Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Craig Martin The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Jodie McNamee Discovery Junior Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Paul Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Youth B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Sprint - Results
1.  Jamie Bremner Angus Bike Chain Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Mark Jones Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ben Stobbart The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Craig Martin The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  David Gunn Forres CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Daisy Sherwood The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Adam Stobbart The Racers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Eilidh Crawford The Racers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Rosie Yeats The Racers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Youth C Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Omnium - Results
1.  Kyle Yates The Racers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Nicholas Wylie The Racers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Nicholas Hunter The Racers Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Alex Wardle The Racers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Mark Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Eleanor Corkhill Discovery Junior Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Adam Stobbart Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Rosie Yeats Squadra Scozzese Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Charles Wilson Discovery Junior Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Eilidh Crawford The Racers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Amy Wardle Unknown D 0

11. Amy Wardle -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Youth Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Pursuit - Results
1.  Kieron McMahon The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Oliver Young Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Magnus Davidson Square Wheels Cycles Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Tom Dempster Ayr Roads Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Alastair Van Der Vlies Forres CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Ronnie Macdonald Ross-Shire RCC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Kevin Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Ross Barbour The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Steven Quinn Glasgow Glenmarnock Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  David Gunn Forres CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Jamie Bremner Angus Bike Chain Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Paul Stewart KTM UK Factory MTB Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Mark Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth Sprint Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Sprint Championship - Results
1.  Kieron McMahon The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Patrick Galbraith Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Magnus Davidson Square Wheels Cycles Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Kevin Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Kayleigh Brogan Albarosa Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Ross Barbour The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Alastair Van Der Vlies Forres CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Ronnie Macdonald Ross-Shire RCC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

About the Event

Info for Riders

Entry form from event website. See website for further details.

The Races

4000m Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ Band 6 --- 4km / 2 miles
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, Band 6
4km / 2 miles
Junior Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ Band 6 ---
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, Band 6
Sprint Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
Team Sprint Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
Veterans 3000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ Band 6 --- 3km / 2 miles
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, Band 6
3km / 2 miles
Womens 3000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ Band 6 --- 3km / 2 miles
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, Band 6
3km / 2 miles
Womens 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 1km / 0 mile
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
1km / 0 mile
Youth 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 1km / 0 mile
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
1km / 0 mile
Youth B Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, Youth
Youth B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
Youth C Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, Youth
Youth Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 2km / 1 mile
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
2km / 1 mile
Youth Sprint Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

055/SC/044/2006

Start Date:

Fri, 21st Jul 2006

Finish date:

Sun, 23rd Jul 2006

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Meadowbank Velodrome, Meadowbank Sports Centre, London Road, Edinburgh, EH7 6AE
View map

Results

Confirmed Results

4000m Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
4000m Individual Pursuit - Results
1.  Arthur Doyle Glasgow Ivy CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  James McCallum TheBicycleWorks Unknown 1st 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Kevin Barclay Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  David Martin TheBicycleWorks Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  John Stollery Parker-International.co.uk Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Nick Yeats Edinburgh RC Unknown 4th 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 4th

Junior Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Pursuit - Results
1.  Kevin Barclay Kirkcaldy & District CC Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Ross Yates Pedal Power RT Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Andrew Whitehall Johnstone Wheelers Cycling Clu... Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Peter Ettles Pedal Power RT Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd

Sprint Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Championship - Results
1.  Marco Librizzi City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Bruce Croall Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Ivor Reid Clachnacuddin CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Shane Charlton City of Edinburgh RC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Kyle Tilley Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Team Sprint Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Team Sprint Championship - Results
1.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Shane Charlton City of Edinburgh RC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
1.  Marco Librizzi City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Nick Yeats Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Colin Crawford Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Colin Mackenzie Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Veterans 3000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Veterans 3000m Pursuit - Results
1.  Peter Ettles Forres CC Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Alastair Taylor Musselburgh RCC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Ian Humphreys Deeside Thistle CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Graham Barclay Kirkcaldy & District CC Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Robert McLean Angus Bike Chain Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Colin Crawford Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Colin Mackenzie Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Womens 3000m Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens 3000m Pursuit - Results
1.  Kate Cullen City of Edinburgh RC Unknown N/A 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Pippa Handley Edinburgh RC Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Eileen Roe City of Edinburgh RC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Jenni Nicholson Deeside Thistle CC Unknown 4th 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 4th
5.  Fiona Walker Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd

Womens 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens 500m Time Trial - Results
1.  Kate Cullen City of Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Eileen Roe City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Julie Dominguez Musselburgh RCC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Pippa Handley Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Daisy Sherwood Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Alethea Beck Yasumitsu Schlapp Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
7.  Fiona Walker Sandy Wallace Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Youth 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 500m Time Trial - Results
1.  Kieron McMahon The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Patrick Galbraith Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Ronnie Macdonald Ross-Shire RCC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Oliver Young Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Kevin Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Magnus Davidson Square Wheels Cycles Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Kayleigh Brogan Evans Cycles Race Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Ross Barbour The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Jamie Bremner Angus Bike Chain Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Alastair Van Der Vlies Forres CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Craig Martin The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Ben Stobbart The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Steven Quinn Glasgow Glenmarnock Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Daisy Sherwood The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Mark Jones Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  David Gunn Forres CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Kyle Yates The Racers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
18.  Nicholas Wylie The Racers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Adam Stobbart The Racers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
20.  Rosie Yeats Liv Cycling Club - Halo Cycles Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
21.  Eilidh Crawford The Racers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth B Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Omnium - Results
1.  Patrick Galbraith Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Kayleigh Brogan Evans Cycles Race Team Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Ben Stobbart The Racers Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  Craig Martin The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Jodie McNamee Discovery Junior Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Paul Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Youth B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Sprint - Results
1.  Jamie Bremner Angus Bike Chain Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Mark Jones Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ben Stobbart The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Craig Martin The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  David Gunn Forres CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Daisy Sherwood The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Adam Stobbart The Racers Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Eilidh Crawford The Racers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  Rosie Yeats The Racers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Youth C Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Omnium - Results
1.  Kyle Yates The Racers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Nicholas Wylie The Racers Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Nicholas Hunter The Racers Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Alex Wardle The Racers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Mark Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Eleanor Corkhill Discovery Junior Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Adam Stobbart Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
8.  Rosie Yeats Squadra Scozzese Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
9.  Charles Wilson Discovery Junior Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Eilidh Crawford The Racers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Amy Wardle Unknown D 0

11. Amy Wardle -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Youth Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Pursuit - Results
1.  Kieron McMahon The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Oliver Young Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Magnus Davidson Square Wheels Cycles Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Tom Dempster Ayr Roads Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Alastair Van Der Vlies Forres CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Ronnie Macdonald Ross-Shire RCC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Kevin Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Ross Barbour The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Steven Quinn Glasgow Glenmarnock Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  David Gunn Forres CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Jamie Bremner Angus Bike Chain Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Paul Stewart KTM UK Factory MTB Team Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Mark Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Youth Sprint Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Sprint Championship - Results
1.  Kieron McMahon The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Patrick Galbraith Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Magnus Davidson Square Wheels Cycles Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Kevin Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Kayleigh Brogan Albarosa Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Ross Barbour The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Alastair Van Der Vlies Forres CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Ronnie Macdonald Ross-Shire RCC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

About the Event

Info for Riders

Entry form from event website. See website for further details.

The Races

4000m Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ Band 6 --- 4km / 2 miles
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, Band 6
4km / 2 miles
Junior Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ Band 6 ---
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, Band 6
Sprint Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
Team Sprint Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
Veterans 3000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ Band 6 --- 3km / 2 miles
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, Band 6
3km / 2 miles
Womens 3000m Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ Band 6 --- 3km / 2 miles
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, Band 6
3km / 2 miles
Womens 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 1km / 0 mile
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
1km / 0 mile
Youth 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 1km / 0 mile
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
1km / 0 mile
Youth B Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, Youth
Youth B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
Youth C Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, Youth
Youth Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 2km / 1 mile
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
2km / 1 mile
Youth Sprint Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 21/07/06 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Fri 21/07/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk