Inter Club Challenge

Track , Manchester – Saturday, 04 Nov 2006

Event Summary

Event Details

Event URN:

495/EN/003/2006

Start Date:

Sat, 4th Nov 2006

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Flying 200 TT - U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying 200 TT - U10 Boys - Results
1.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Bryn Davies Unknown N/A 0

2. Bryn Davies -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Luke Selibas Halesowen A & CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Italian Pursuit - Results

Flying 200 TT - U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying 200 TT - U10 Girls - Results
1.  Moira Davies Unknown 0

1. Moira Davies -

Points: 0 | Status: Unknown

Flying 200 TT - U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying 200 TT - U12 Boys - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Christopher Latham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joshua Penrice Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Sassan Emadi Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Thomas Caldwell Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Matthew Gregory Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Peter-John Templeman Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Flying 200 TT - U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying 200 TT - U12 Girls - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Melissa Bury Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Flying 200 TT - U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying 200 TT - U14 Boys - Results
1.  Kian Emadi Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jordan Hargreaves Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Robert Lambton Newport Shropshire CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Simon Coley Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Simon Yates Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Chris Sherriffs Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Lewis Burke Royston Rockets BMX Racing Clu... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Zak Millington Moray Firth Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Thomas Baker Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Robert Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Adam Yates Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Declan Byrne Tunstall Whls CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Martin Woffindin Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Jack Bowyer Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Stuart Clayton Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Michael Smith Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
19.  Edward Greasley Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Robert Jones Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
21.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
22.  Alexander Simmons Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
23.  Jess Wieckowski Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
24.  Jack Newman Unknown B 0

24. Jack Newman -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Flying 200 TT - U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying 200 TT - U14 Girls - Results
1.  Aimee Backhouse Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lisa Daly Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Lara Tipper Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Flying 200 TT - U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying 200 TT - U16 Boys - Results
1.  Steven Hill Unknown 4th 0

1. Steven Hill -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Lloyd Rayner Unknown 4th 0

2. Lloyd Rayner -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Joseph Martin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Matthew Jones Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Samuel Pedder Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Simon Horner Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Matthew Gray Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Darren Daly Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Matthew Burt Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Jacob Tipper Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Flying 200 TT - U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying 200 TT - U16 Girls - Results
1.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Ella Sadler-Andrews Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Helen Clayton CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Tegan Millington Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Scratch Race - U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race - U10 Boys - Results
1.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Luke Selibas Halesowen A & CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Bryn Davies Unknown N/A 0

3. Bryn Davies -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Scratch Race - U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race - U10 Girls - Results
1.  Moira Davies Unknown 0

1. Moira Davies -

Points: 0 | Status: Unknown

Scratch Race - U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race - U12 Boys - Results
1.  Christopher Latham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joshua Penrice Flamme Rouge Cycling Team Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Sassan Emadi Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Peter-John Templeman Sunday Girls Road Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Matthew Gregory Bikehaus by Ridley Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Thomas Caldwell Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Scratch Race - U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race - U12 Girls - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Melissa Bury Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Scratch Race - U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race - U14 Boys - Results
1.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Kian Emadi Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jordan Hargreaves Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Adam Yates Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Chris Sherriffs Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Martin Woffindin Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Simon Yates Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Zak Millington Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Robert Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Declan Byrne Tunstall Whls CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Alexander Simmons Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Robert Lambton Newport Shropshire CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Stuart Clayton Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Lewis Burke Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Jack Bowyer Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Scratch Race - U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race - U14 Girls - Results
1.  Aimee Backhouse Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lisa Daly Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Scratch Race - U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race - U16 Boys - Results
1.  Steven Hill Unknown 4th 0

1. Steven Hill -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Lloyd Rayner Unknown 4th 0

2. Lloyd Rayner -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Joseph Martin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Simon Horner Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Samuel Pedder Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Matthew Jones Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Matthew Burt Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Matthew Gray Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Darren Daly Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Andre Reihani Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Jacob Tipper Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Scratch Race - U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race - U16 Girls - Results
1.  Helen Clayton CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ella Sadler-Andrews Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Tegan Millington Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

About the Event

Info for Riders

Inter Region. Eastlands/Sports City v Halesowen v Newcastle Track League. This is stage 1 of a 3 stage event only open to 1st claim members of each participating club. No EOL (closed event)

The Races

Flying 200 TT - U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:00 Regional C MTB IA --- 0km / 0 mile
Sat 04/11/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
0km / 0 mile
Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
Flying 200 TT - U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:01 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:01
Regional C, MTB IA
Flying 200 TT - U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:02 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:02
Regional C, MTB IA
Flying 200 TT - U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:03 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:03
Regional C, MTB IA
Flying 200 TT - U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:04 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:04
Regional C, MTB IA
Flying 200 TT - U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:05 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:05
Regional C, MTB IA
Flying 200 TT - U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:06 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:06
Regional C, MTB IA
Flying 200 TT - U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:07 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:07
Regional C, MTB IA
Scratch Race - U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:08 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:08
Regional C, MTB IA
Scratch Race - U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:09 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:09
Regional C, MTB IA
Scratch Race - U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:10 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:10
Regional C, MTB IA
Scratch Race - U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:11 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:11
Regional C, MTB IA
Scratch Race - U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:12 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:12
Regional C, MTB IA
Scratch Race - U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:13 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:13
Regional C, MTB IA
Scratch Race - U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:14 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:14
Regional C, MTB IA
Scratch Race - U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:15 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:15
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

495/EN/003/2006

Start Date:

Sat, 4th Nov 2006

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Flying 200 TT - U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying 200 TT - U10 Boys - Results
1.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Bryn Davies Unknown N/A 0

2. Bryn Davies -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Luke Selibas Halesowen A & CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Italian Pursuit - Results

Flying 200 TT - U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying 200 TT - U10 Girls - Results
1.  Moira Davies Unknown 0

1. Moira Davies -

Points: 0 | Status: Unknown

Flying 200 TT - U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying 200 TT - U12 Boys - Results
1.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Christopher Latham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Joshua Penrice Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Sassan Emadi Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Thomas Caldwell Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Matthew Gregory Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Peter-John Templeman Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Flying 200 TT - U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying 200 TT - U12 Girls - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Melissa Bury Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Flying 200 TT - U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying 200 TT - U14 Boys - Results
1.  Kian Emadi Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jordan Hargreaves Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Robert Lambton Newport Shropshire CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Simon Coley Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Simon Yates Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Chris Sherriffs Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Lewis Burke Royston Rockets BMX Racing Clu... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Zak Millington Moray Firth Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Thomas Baker Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Robert Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Adam Yates Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Declan Byrne Tunstall Whls CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Martin Woffindin Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Jack Bowyer Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Stuart Clayton Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Michael Smith Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
19.  Edward Greasley Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Robert Jones Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
21.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
22.  Alexander Simmons Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
23.  Jess Wieckowski Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
24.  Jack Newman Unknown B 0

24. Jack Newman -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Flying 200 TT - U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying 200 TT - U14 Girls - Results
1.  Aimee Backhouse Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lisa Daly Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Lara Tipper Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Flying 200 TT - U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying 200 TT - U16 Boys - Results
1.  Steven Hill Unknown 4th 0

1. Steven Hill -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Lloyd Rayner Unknown 4th 0

2. Lloyd Rayner -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Joseph Martin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Matthew Jones Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Samuel Pedder Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Simon Horner Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Matthew Gray Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Darren Daly Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Matthew Burt Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Jacob Tipper Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Flying 200 TT - U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying 200 TT - U16 Girls - Results
1.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Ella Sadler-Andrews Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Helen Clayton CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Tegan Millington Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Scratch Race - U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race - U10 Boys - Results
1.  Christian Braybrooke Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Luke Selibas Halesowen A & CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Bryn Davies Unknown N/A 0

3. Bryn Davies -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Alexander Braybrooke Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Scratch Race - U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race - U10 Girls - Results
1.  Moira Davies Unknown 0

1. Moira Davies -

Points: 0 | Status: Unknown

Scratch Race - U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race - U12 Boys - Results
1.  Christopher Latham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joshua Penrice Flamme Rouge Cycling Team Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Matthew Rotherham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Sassan Emadi Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Jacob Ragan Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Peter-John Templeman Sunday Girls Road Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Matthew Gregory Bikehaus by Ridley Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Thomas Caldwell Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Scratch Race - U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race - U12 Girls - Results
1.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Melissa Bury Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Scratch Race - U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race - U14 Boys - Results
1.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Kian Emadi Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jordan Hargreaves Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Adam Yates Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Chris Sherriffs Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Martin Woffindin Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Simon Yates Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Zak Millington Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Robert Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Declan Byrne Tunstall Whls CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Alexander Simmons Lyme RC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  Robert Lambton Newport Shropshire CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Stuart Clayton Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
15.  Lucas Tilston Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Lewis Burke Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Jack Bowyer Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Scratch Race - U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race - U14 Girls - Results
1.  Aimee Backhouse Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lisa Daly Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Scratch Race - U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race - U16 Boys - Results
1.  Steven Hill Unknown 4th 0

1. Steven Hill -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Lloyd Rayner Unknown 4th 0

2. Lloyd Rayner -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Joseph Martin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Simon Horner Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Samuel Pedder Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Matthew Jones Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Matthew Burt Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Matthew Gray Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Darren Daly Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Andre Reihani Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Jacob Tipper Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Scratch Race - U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Scratch Race - U16 Girls - Results
1.  Helen Clayton CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ella Sadler-Andrews Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Tegan Millington Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

About the Event

Info for Riders

Inter Region. Eastlands/Sports City v Halesowen v Newcastle Track League. This is stage 1 of a 3 stage event only open to 1st claim members of each participating club. No EOL (closed event)

The Races

Flying 200 TT - U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:00 Regional C MTB IA --- 0km / 0 mile
Sat 04/11/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
0km / 0 mile
Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:00 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:00
Regional C, MTB IA
Flying 200 TT - U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:01 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:01
Regional C, MTB IA
Flying 200 TT - U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:02 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:02
Regional C, MTB IA
Flying 200 TT - U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:03 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:03
Regional C, MTB IA
Flying 200 TT - U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:04 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:04
Regional C, MTB IA
Flying 200 TT - U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:05 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:05
Regional C, MTB IA
Flying 200 TT - U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:06 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:06
Regional C, MTB IA
Flying 200 TT - U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:07 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:07
Regional C, MTB IA
Scratch Race - U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:08 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:08
Regional C, MTB IA
Scratch Race - U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:09 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:09
Regional C, MTB IA
Scratch Race - U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:10 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:10
Regional C, MTB IA
Scratch Race - U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:11 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:11
Regional C, MTB IA
Scratch Race - U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:12 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:12
Regional C, MTB IA
Scratch Race - U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:13 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:13
Regional C, MTB IA
Scratch Race - U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:14 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:14
Regional C, MTB IA
Scratch Race - U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/11/06 00:15 Regional C MTB IA ---
Sat 04/11/06 – 00:15
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk