Behind The Bikeshed Summer Series 7

Closed Circuit , Andover – Tuesday, 08 Jul 2014

Event Summary

Event Overview

This is a series of 12 races with the best 9 finishes to count. Cash prizes for the series only with a minimum prize fund in excess of £2000.

Event Details

Event URN:

321116

Start Date:

Tue, 8th Jul 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Thruxton Motor Circuit, Thruxton Aerodrome, Andover, Hampshire, SP11 8PW

View map

Entry close date

Fri, 4th Jul 2014

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  George Harper Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Nick Noble BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Henry Latimer Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Danny Axford Arctic Tacx RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Glyndwr Griffiths Arctic Tacx RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Liam Walsh VC St Raphael Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Rowan Horner VC St Raphael Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Austyn Tusler Norwood Paragon CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Joseph Henstridge NFTO Race Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Alex Harding Andover Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Christian Hatton VC St Raphael Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Kevin Alexis Army Cycling Union Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Julian Lockwood Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Trevor Smith Cotswold Veldrijden Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Keith Scott VC Meudon Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Pete Beilby BournemouthCycleworks Vitec We... Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  David Peel Salisbury Road and Mountain CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ian Cooke Sarum Velo Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jason Gault Finished 0

9. Jason Gault -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Peter Phillips Bath Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Kevin Baker Salisbury Road and Mountain CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  James Franklin Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Lee Henderson Behind The Bikeshed Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Michael Smith Cambridge University RT - Hunt... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Theo Webb Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  David Harper Andover Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Pete Carter Finished 4th 0

17. Pete Carter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Will Weynberg Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Peter Lynk Finished 4th 0

19. Peter Lynk -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Robert Martin Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Chris Linney Jam Cycling RT coached by BPC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Jason Ginn Southdowns Bikes – Casco PET Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Stephen Lewis Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Chris Hutchings Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Albert Baker Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  David Scott Behind The Bikeshed Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Martin Chaldecott Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  James Foster Gillingham and District Wheele... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Ian Asher Offcamber Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Barry Plank Abbotts Ann Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Roger Longman Team Tor 2000 KALAS Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Mike Anderson VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Mike Smith Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Andrew Banks Salisbury Road and Mountain CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Paul Upshall Bournemouth BMX Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  David Brown Salisbury Road and Mountain CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Ruby Chappell Behind The Bikeshed Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jennifer Goddard Hargroves Cycles CC Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Julia Hesselberg Performance Cycles Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Claire Fraser-Green Army Cycling Union Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Will women riders please note that there only will be a separate women's race if there are 10 or more riders signed on.

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/07/14 19:00 Regional C+ Band 5 --- 12 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 08/07/14 – 19:00
Regional C+, Band 5
12 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/07/14 19:01 Regional C+ Band 5 --- 9 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 08/07/14 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
9 laps
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/07/14 19:02 Women Only Band 5 --- 9 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 08/07/14 – 19:02
Women Only, Band 5
9 laps

Event Summary

Event Overview

This is a series of 12 races with the best 9 finishes to count. Cash prizes for the series only with a minimum prize fund in excess of £2000.

Event Details

Event URN:

321116

Start Date:

Tue, 8th Jul 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Thruxton Motor Circuit, Thruxton Aerodrome, Andover, Hampshire, SP11 8PW

View map

Entry close date

Fri, 4th Jul 2014

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  George Harper Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Nick Noble BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Henry Latimer Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Danny Axford Arctic Tacx RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Glyndwr Griffiths Arctic Tacx RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Liam Walsh VC St Raphael Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Rowan Horner VC St Raphael Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Austyn Tusler Norwood Paragon CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Joseph Henstridge NFTO Race Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Alex Harding Andover Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Christian Hatton VC St Raphael Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Kevin Alexis Army Cycling Union Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Julian Lockwood Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Trevor Smith Cotswold Veldrijden Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Keith Scott VC Meudon Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Pete Beilby BournemouthCycleworks Vitec We... Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  David Peel Salisbury Road and Mountain CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ian Cooke Sarum Velo Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jason Gault Finished 0

9. Jason Gault -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Peter Phillips Bath Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Kevin Baker Salisbury Road and Mountain CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  James Franklin Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Lee Henderson Behind The Bikeshed Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Michael Smith Cambridge University RT - Hunt... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Theo Webb Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  David Harper Andover Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Pete Carter Finished 4th 0

17. Pete Carter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Will Weynberg Sotonia CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Peter Lynk Finished 4th 0

19. Peter Lynk -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Robert Martin Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Chris Linney Jam Cycling RT coached by BPC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Jason Ginn Southdowns Bikes – Casco PET Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Stephen Lewis Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Chris Hutchings Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Albert Baker Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  David Scott Behind The Bikeshed Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Martin Chaldecott Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  James Foster Gillingham and District Wheele... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Ian Asher Offcamber Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Barry Plank Abbotts Ann Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Roger Longman Team Tor 2000 KALAS Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Mike Anderson VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Mike Smith Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Andrew Banks Salisbury Road and Mountain CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Paul Upshall Bournemouth BMX Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  David Brown Salisbury Road and Mountain CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Ruby Chappell Behind The Bikeshed Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jennifer Goddard Hargroves Cycles CC Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Julia Hesselberg Performance Cycles Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Claire Fraser-Green Army Cycling Union Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Will women riders please note that there only will be a separate women's race if there are 10 or more riders signed on.

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/07/14 19:00 Regional C+ Band 5 --- 12 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 08/07/14 – 19:00
Regional C+, Band 5
12 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/07/14 19:01 Regional C+ Band 5 --- 9 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 08/07/14 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
9 laps
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/07/14 19:02 Women Only Band 5 --- 9 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 08/07/14 – 19:02
Women Only, Band 5
9 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk