Event URN:
321110
Start date:
Thu, 8th May 2014
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Green Lane
Outwood, Redhill, Surrey, RH1 5QP
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Surrey Cycle Racing League ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.surreyleague.co.uk
Event organiser:
Mr Glyn Durrant
glyn@surreyleague.co.uk
Cheques payable to:
Surrey Cycle Racing League
Info for Riders:
South Nutfield Course
This event is only open to Surrey League Members
You may NOT join the Surrey League at this event.
To join the Surrey League please go to http://www.riderhq.com/groups/surreyleague/join
Entry on the day only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
8 May 14 19:15 E/1/2/3/4 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 48km / 30m

View All

South Nutfield Course
This event is only open to Surrey League Members
You may NOT join the Surrey League at this event.
To join the Surrey League please go to http://www.riderhq.com/groups/surreyleague/join
Entry on the day only

Event Location:

Outwood,
Redhill,
Surrey,
RH1 5QP

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 May 14 19:15 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 48km / 30m

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Syme UK-Biking/Copyrite Finished 3rd 10
2 Toby Chapman Finished 4th 8
3 Paul Drake Maison Du Velo-Storck Bikes UK Finished 3rd 7
4 Matthew Halvatzis Addiscombe CC Finished 3rd 6
5 Sean McAuliffe Redhill CC Finished 3rd 5
6 Will Johnson Ystwyth Cycling Club Finished 4th 4
7 Mark Bremner VC Meudon Finished 3rd 3
8 Philip Shuttleworth Twickenham CC Finished 4th 2
9 Adam Leech Cranleigh Cycling Club Finished 4th 1
10 Christopher Stone Redhill CC Finished 4th 1
11 Mark Terrey Finished 4th 0
12 Nick Eisinger Cranleigh Cycling Club Finished 4th 0
13 Robert Billinghurst Dorking Cycling Club Finished 4th 0
14 James Reeves Norwood Paragon CC Finished 4th 0
15 Miles Rice Twickenham CC Finished 3rd 0
16 James Bradley Twickenham CC Finished 2nd 0
17 Keith Lea Addiscombe CC Finished 2nd 0
18 Stephen Broomfield Addiscombe CC Finished 2nd 0
19 Harry Franklin Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
20 Jonathan Pontin Addiscombe CC Finished 3rd 0
21 Jonathan Steer Addiscombe CC Finished 4th 0
22 David Kennett Addiscombe CC Finished 2nd 0
23 Brian Hennessey Redhill CC Finished 2nd 0
24 Ewan Evans Dorking Cycling Club Finished 3rd 0
25 Mickael Metayer Thames Velo Finished 3rd 0
26 Austyn Tusler Norwood Paragon CC Finished 2nd 0
27 Mark Bashford East Grinstead CC Finished 3rd 0
28 Darren Parish Maison Du Velo-Storck Bikes UK Finished 4th 0
29 Luke Farren Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
30 Alex Tinsley Twickenham CC Finished 2nd 0
31 Richard Appleby Twickenham CC Finished 4th 0
32 John Watts Sussex Nomads CC Finished 4th 0
33 Robert Nall London Dynamo Finished 3rd 0
34 Luke De Quay East Grinstead CC Finished 4th 0
35 Chloe Weller Norwood Paragon CC Finished 3rd 0
Chris Balkham Oxted Cycling Club Did not finish 4th 0
Mike Cownley Norwood Paragon CC Did not finish 2nd 0
Antony Leeson Addiscombe CC Did not finish 3rd 0