ACT 2014 Track League

Track League , Manchester – Monday, 10 Nov 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

320865

Start Date:

Mon, 10th Nov 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch - Results
1.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 3 - Youth/Junior Group 3 12-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth/Junior Group 3 12-lap Scratch - Results
1.  Jack Barton Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Paul Smith Finished 0

1. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Monica Dew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Brian Byland Finished 3rd 0

3. Brian Byland -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harris Redgrove Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Joel Ackers Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hannah Wiggins Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Hall Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes - Results
1.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Eve Martin Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  William Orrell-Turner Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Youth/Junior Group 3 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth/Junior Group 3 12-lap Course des Primes - Results
1.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harrison Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Will King East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Monica Dew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 8 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Dan O'Halloran Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 10 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  George Southby East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 11 - Youth Group 3 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 3 Devil - Results
1.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Senior Group 1 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 1 12-lap Course des Primes - Results
1.  Kevin McNeill Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tom Allport Finished 4th 0

2. Tom Allport -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Scott Edwards Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes - Results
1.  James Farrington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harris Redgrove Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race - Results
1.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race - Results
1.  Jack Barton Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joe Williams Holme Valley Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race - Results
1.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 17 - Senior 50-lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - Senior 50-lap Madison - Results
1.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  John Leach Finished N/A 0

2. John Leach -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Workman Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries Close 7 Days in Advance

The Races

3/4 Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£8.00)
Mon 10/11/14 – 19:30
Regional C+, None
3/4 Plus 2nd Cat 040 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£11.00)
Mon 10/11/14 – 19:30
Regional C+, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£6.00)
Mon 10/11/14 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:30 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 10/11/14 – 19:30
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:31 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:31
Event 3 - Youth/Junior Group 3 12-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:32 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:33 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 10/11/14 – 19:33
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:34 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 10/11/14 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:35 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:36 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:36
Event 7 - Youth/Junior Group 3 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:37 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:37
Event 8 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:38
Event 8 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:39
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:40 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:40
Event 10 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:41 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:41
Event 11 - Youth Group 3 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:42 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:42
Event 12 - Senior Group 1 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:43
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:44
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:45 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:45
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:46 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:46
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:47 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:47
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:48 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:48
Event 17 - Senior 50-lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:49 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:49

Event Summary

Event Details

Event URN:

320865

Start Date:

Mon, 10th Nov 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch - Results
1.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 3 - Youth/Junior Group 3 12-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth/Junior Group 3 12-lap Scratch - Results
1.  Jack Barton Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Paul Smith Finished 0

1. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Monica Dew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Brian Byland Finished 3rd 0

3. Brian Byland -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harris Redgrove Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Joel Ackers Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hannah Wiggins Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Samuel Hall Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes - Results
1.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Eve Martin Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  William Orrell-Turner Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Youth/Junior Group 3 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth/Junior Group 3 12-lap Course des Primes - Results
1.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harrison Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Will King East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Monica Dew Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 8 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Dan O'Halloran Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 10 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  George Southby East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 11 - Youth Group 3 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 3 Devil - Results
1.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Senior Group 1 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 1 12-lap Course des Primes - Results
1.  Kevin McNeill Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tom Allport Finished 4th 0

2. Tom Allport -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Scott Edwards Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes - Results
1.  James Farrington Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harris Redgrove Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race - Results
1.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race - Results
1.  Jack Barton Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Joe Williams Holme Valley Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race - Results
1.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 17 - Senior 50-lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - Senior 50-lap Madison - Results
1.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  John Leach Finished N/A 0

2. John Leach -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Workman Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries Close 7 Days in Advance

The Races

3/4 Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£8.00)
Mon 10/11/14 – 19:30
Regional C+, None
3/4 Plus 2nd Cat 040 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£11.00)
Mon 10/11/14 – 19:30
Regional C+, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£6.00)
Mon 10/11/14 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:30 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 10/11/14 – 19:30
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:31 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:31
Event 3 - Youth/Junior Group 3 12-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:32 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:33 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 10/11/14 – 19:33
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:34 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 10/11/14 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:35 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:36 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:36
Event 7 - Youth/Junior Group 3 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:37 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:37
Event 8 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:38
Event 8 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:39
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:40 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:40
Event 10 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:41 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:41
Event 11 - Youth Group 3 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:42 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:42
Event 12 - Senior Group 1 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:43
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:44
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:45 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:45
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:46 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:46
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:47 Youth Only None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:47
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:48 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:48
Event 17 - Senior 50-lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 10/11/14 19:49 Regional C None ---
Entry:
Mon 10/11/14 – 19:49

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk