ACT 2014 Track League

Track League , Manchester – Monday, 22 Sep 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

320859

Start Date:

Mon, 22nd Sep 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap - Results
1.  Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  George Southby East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch - Results
1.  Benjamin Moody Brother NRG Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Duncalf Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch - Results
1.  Nathan Allatt Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Barton Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Dan O'Halloran Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Eve Martin RibbleValley Juniors Cycling C... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes - Results
1.  Benjamin Moody Brother NRG Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  James Duncalf Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes - Results
1.  Nathan Allatt Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Will King East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Paul Smith Finished 0

2. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  George Greenhalgh Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes - Results
1.  George Southby East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  James Duncalf Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  William Orrell-Turner Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 11 - Youth Group 3 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 3 Devil - Results
1.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Barton Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes - Results
1.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Stephen Hall Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes - Results
1.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Dan O'Halloran Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race - Results
1.  Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Hall Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Eve Martin RibbleValley Juniors Cycling C... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race - Results
1.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Mia Richardson Clifton CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race - Results
1.  Nathan Allatt Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Moody Brother NRG Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race - Results
1.  Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 17 - Senior Group 2 50-lap Madison Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - Senior Group 2 50-lap Madison Race - Results
1.  Dan O'Halloran Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Tony Orrell Finished 0

1. Tony Orrell -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Karl McLelland Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Workman Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries Close 7 Days in Advance

The Races

3/4 Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£8.00)
Mon 22/09/14 – 19:30
Regional C+, None
3/4 Plus 2nd Cat 040 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£11.00)
Mon 22/09/14 – 19:30
Regional C+, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£6.00)
Mon 22/09/14 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:30 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 22/09/14 – 19:30
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:31 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:31
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:32 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:33 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 22/09/14 – 19:33
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:34 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 22/09/14 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:35 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:36 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:36
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:37 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:37
Event 8 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:38
Event 8 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:39
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:40 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:40
Event 10 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:41 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:41
Event 11 - Youth Group 3 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:42 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:42
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:43
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:44
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:45 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:45
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:46 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:46
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:47 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:47
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:48 Regional C None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:48
Event 17 - Senior Group 2 50-lap Madison Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:49 Regional C None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:49

Event Summary

Event Details

Event URN:

320859

Start Date:

Mon, 22nd Sep 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap - Results
1.  Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  George Southby East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch - Results
1.  Benjamin Moody Brother NRG Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Duncalf Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch - Results
1.  Nathan Allatt Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Barton Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Dan O'Halloran Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Eve Martin RibbleValley Juniors Cycling C... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes - Results
1.  Benjamin Moody Brother NRG Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  James Duncalf Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes - Results
1.  Nathan Allatt Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Will King East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Paul Smith Finished 0

2. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  George Greenhalgh Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes - Results
1.  George Southby East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  James Duncalf Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  William Orrell-Turner Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 11 - Youth Group 3 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 3 Devil - Results
1.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Barton Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes - Results
1.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Stephen Hall Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes - Results
1.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Dan O'Halloran Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race - Results
1.  Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Hall Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Eve Martin RibbleValley Juniors Cycling C... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race - Results
1.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Mia Richardson Clifton CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race - Results
1.  Nathan Allatt Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Moody Brother NRG Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race - Results
1.  Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 17 - Senior Group 2 50-lap Madison Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - Senior Group 2 50-lap Madison Race - Results
1.  Dan O'Halloran Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Tony Orrell Finished 0

1. Tony Orrell -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Karl McLelland Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Isaac Appleby Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Workman Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries Close 7 Days in Advance

The Races

3/4 Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£8.00)
Mon 22/09/14 – 19:30
Regional C+, None
3/4 Plus 2nd Cat 040 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£11.00)
Mon 22/09/14 – 19:30
Regional C+, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£6.00)
Mon 22/09/14 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:30 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 22/09/14 – 19:30
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:31 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:31
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:32 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:33 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 22/09/14 – 19:33
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:34 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 22/09/14 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:35 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:36 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:36
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:37 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:37
Event 8 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:38
Event 8 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:39
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:40 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:40
Event 10 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:41 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:41
Event 11 - Youth Group 3 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:42 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:42
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:43
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:44
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:45 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:45
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:46 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:46
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:47 Youth Only None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:47
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:48 Regional C None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:48
Event 17 - Senior Group 2 50-lap Madison Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 22/09/14 19:49 Regional C None ---
Entry:
Mon 22/09/14 – 19:49

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk