ACT 2014 Track League

Track League , Manchester – Monday, 15 Sep 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

320858

Start Date:

Mon, 15th Sep 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap - Results
1.  Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Eve Martin Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch - Results
1.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Kim Baptista Mid Lancs BMX Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  William Orrell-Turner Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch - Results
1.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Barton Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Brian Byland Finished 3rd 0

1. Brian Byland -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harmonie Waterman Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 - Results
1.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Eve Martin Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes - Results
1.  Robert Lee Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Dom Whitfield Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ella Lazenby Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes - Results
1.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Barton Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Will King East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Paul Smith Finished 0

1. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 8 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Dan O'Halloran Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes - Results
1.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Emily Barker Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  William Orrell-Turner Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 11 - Youth Group 3 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 3 Devil - Results
1.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Michael Collantine Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes - Results
1.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes - Results
1.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Samuel Hall Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race - Results
1.  Dom Whitfield Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race - Results
1.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Archie Stewart Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race - Results
1.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Harmonie Waterman Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 16 - Senior Group 2 50-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Points Race - Results
1.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Dan O'Halloran Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Entries Close 7 Days in Advance

The Races

3/4 Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£8.00)
Mon 15/09/14 – 19:30
Regional C+, None
3/4 Plus 2nd Cat 040 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£11.00)
Mon 15/09/14 – 19:30
Regional C+, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£6.00)
Mon 15/09/14 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:30 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 15/09/14 – 19:30
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:31 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:31
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:32 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:33 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 15/09/14 – 19:33
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:34 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 15/09/14 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:35 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:36 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:36
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:37 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:37
Event 8 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:38
Event 8 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:39
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:40 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:40
Event 10 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:41 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:41
Event 11 - Youth Group 3 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:42 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:42
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:43
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:44
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:45 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:45
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:46 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:46
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:47 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:47
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:48 Regional C None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:48
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:49 Regional C None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:49

Event Summary

Event Details

Event URN:

320858

Start Date:

Mon, 15th Sep 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap - Results
1.  Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Eve Martin Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch - Results
1.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Kim Baptista Mid Lancs BMX Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  William Orrell-Turner Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch - Results
1.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Barton Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Brian Byland Finished 3rd 0

1. Brian Byland -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harmonie Waterman Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 - Results
1.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Eve Martin Ribble Valley Juniors Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes - Results
1.  Robert Lee Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Dom Whitfield Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ella Lazenby Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes - Results
1.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Barton Furness Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Will King East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Paul Smith Finished 0

1. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 8 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Dan O'Halloran Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes - Results
1.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Emily Barker Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  William Orrell-Turner Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 11 - Youth Group 3 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 3 Devil - Results
1.  Sam Travis Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Michael Collantine Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes - Results
1.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes - Results
1.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race - Results
1.  Max Poole Bike Box Alan Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Samuel Hall Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race - Results
1.  Dom Whitfield Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Milo Dixon Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Luke O'Connell East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race - Results
1.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Archie Stewart Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race - Results
1.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Harmonie Waterman Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 16 - Senior Group 2 50-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Points Race - Results
1.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Brad Dransfield Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Dan O'Halloran Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Entries Close 7 Days in Advance

The Races

3/4 Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£8.00)
Mon 15/09/14 – 19:30
Regional C+, None
3/4 Plus 2nd Cat 040 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£11.00)
Mon 15/09/14 – 19:30
Regional C+, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£6.00)
Mon 15/09/14 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:30 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 15/09/14 – 19:30
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:31 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:31
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:32 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:33 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 15/09/14 – 19:33
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:34 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 15/09/14 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:35 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:36 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:36
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:37 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:37
Event 8 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:38
Event 8 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:39
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:40 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:40
Event 10 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:41 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:41
Event 11 - Youth Group 3 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:42 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:42
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:43
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:44
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:45 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:45
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:46 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:46
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:47 Youth Only None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:47
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:48 Regional C None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:48
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/09/14 19:49 Regional C None ---
Entry:
Mon 15/09/14 – 19:49

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk