WXCRL Dorset Tour 3-Day

Road , Wool – Saturday, 21 Aug 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

327/EN/009/2010

Start Date:

Sat, 21st Aug 2010

Finish date:

Mon, 23rd Aug 2010

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

D'Urberville Village Hall, Colliers Lane, Wool, Dorset, BH20 6DL
View map

Results

Confirmed Results

Stage 1 - Whiteways Hill Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 1 - Whiteways Hill Time Trial - Results
1.  Tom Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Nicolas Hutchings CS Grupetto Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Martin Williamson London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Richard Oram Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Adam Bright Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Murdo Jamieson East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Michael Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Sam Gardner Cannondale Racing Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  James Stratton London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Andy Hudson Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Daniel Thorogood Ystwyth Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
13.  Robert Powell Team VR Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Paul Elcock GS Henley Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Simon Beldon Team Swift Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
16.  Michael Leech Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
17.  Julian Bray Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
18.  Crispin Doyle Swindon RC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
18.  Thomas Knowlton Sotonia CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
20.  Eamonn Deane Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Ben Jacobs London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
22.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
23.  Peter Haworth Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
23.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
23.  Philip Peters Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
26.  Andrew Boyd Revo Racing Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
27.  Harry Littlechild London Dynamo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
27.  Mark Perry Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
29.  Euan Adams Red Kite Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
29.  Oliver Hitchings Sotonia CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
31.  Scott Law Evesham & District Whls CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
31.  Jack Steven East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
33.  David Bamford East London Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
33.  Jack Cousins Sportcity Velo Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
33.  Kevin Potter Plan B Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
36.  Philip Murrell Finsbury Park CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
37.  Gruffudd Lewis Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
38.  Jason Green London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
38.  Jade Wilmot Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
40.  Joe Harris Reading CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
41.  Richard Hill Mike Vaughan Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
42.  Richard Horton Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
43.  Paul Whitfield Cannondale Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
44.  Tim Allen Cyclesport/Pygott & Crone Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
44.  Chris Snook Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
46.  Shelley Childs Ystwyth Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
46.  Andrew Rivett VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
48.  Robert Edgell Somer Valley CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
49.  Stephen Bale Reading CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
49.  Patrick Hawkins Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
51.  Jeremy Rayner Somer Valley CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
52.  Gregg Shrosbree Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
53.  Michael Scott Sotonia CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
54.  Ian Savage Velo Club Walcot Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
55.  Andy Day Plan B Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
56.  Jonny Noton Finished 2nd 00:00:00:00 0

56. Jonny Noton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
57.  Matthew Downs PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
58.  James Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
58.  Simon Janes Finished 4th 00:00:00:00 0

58. Simon Janes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
60.  Shane Pope Swindon RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
61.  Jonathan Marchini Oxford University Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
62.  Darren Cainey East London Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
62.  Jay Eastwood VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
62.  Gonzalo Rodriguez East London Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
65.  Graham Wyatt Velocity Bikes Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
66.  Nicholas Jepson Brighton Excelsior CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
67.  Paul Tucker Team VR Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
68.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
68.  Chris Hurd Cyclesport/Pygott & Crone Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
70.  David Young 4 Life Triathlon Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
71.  Glyndwr Griffiths Bristol South CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
72.  Phil Taynton Evesham & District Whls CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
73.  Carl Silver Finished N/A 00:00:00:00 0

73. Carl Silver -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
74.  Mark Hopkins East London Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
75.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
76.  David Crowley Port Talbot Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
77.  James Jones Beeline Bicycles RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
78.  Aaron Tayler Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
79.  James Stout Team Type 1 Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
80.  Matthew Hinshelwood Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
80.  Ross Sherlock Team VR Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
82.  Nicholas Beale Onelife-Fuga Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
83.  Steven Locke Plan B Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
84.  Jeremy Read Swindon Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
85.  George Gori Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
86.  Rupert Beale Onelife-Fuga Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
87.  Thomas Trueman Sotonia CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
88.  James Cooper Sotonia CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
89.  Paul Stockdale Evesham & District Whls CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
90.  Carl Robinson PSUK Cycle Race Team Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
91.  Keith Randle BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Stage 2 - Stokeford Circuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 2 - Stokeford Circuit - Results
1.  Andrew Rivett VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Eamonn Deane Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  David Crowley Port Talbot Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Crispin Doyle Swindon RC Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Nicolas Hutchings CS Grupetto Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Shelley Childs Ystwyth Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Ben Jacobs London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
8.  Mark Perry Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Wayne Crombie Dynamic Rides CC Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Richard Oram Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
11.  Glyndwr Griffiths Bristol South CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  Tom Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Euan Adams Red Kite Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Tim Allen Cyclesport/Pygott & Crone Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Nicholas Beale Onelife-Fuga Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Simon Beldon Team Swift Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Andrew Boyd Revo Racing Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Julian Bray Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Adam Bright Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Darren Cainey East London Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  James Cooper Sotonia CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Michael Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Jack Cousins Sportcity Velo Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
14.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Jay Eastwood VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Robert Edgell Somer Valley CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Paul Elcock GS Henley Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Sam Gardner Cannondale Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Jason Green London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Joe Harris Reading CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Patrick Hawkins Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Peter Haworth Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Richard Hill Mike Vaughan Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Richard Horton Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Chris Hurd Cyclesport/Pygott & Crone Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Murdo Jamieson East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Nicholas Jepson Brighton Excelsior CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Scott Law Evesham & District Whls CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Michael Leech Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Harry Littlechild London Dynamo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Steven Locke Plan B Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Philip Murrell Finsbury Park CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Jonny Noton Finished 2nd 00:00:00:00 0

14. Jonny Noton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Shane Pope Swindon RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Kevin Potter Plan B Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Robert Powell Team VR Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Gonzalo Rodriguez East London Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Gregg Shrosbree Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Jack Steven East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  James Stout Team Type 1 Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
14.  James Stratton London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Daniel Thorogood Ystwyth Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
14.  Martin Williamson London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Graham Wyatt Velocity Bikes Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
58.  Gruffudd Lewis Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
59.  Michael Scott Sotonia CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
60.  Thomas Knowlton Sotonia CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
61.  James Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
62.  Philip Peters Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
63.  David Young Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
64.  Chris Snook Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
65.  Jeremy Read Swindon Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
66.  Carl Silver Finished N/A 00:00:00:00 0

66. Carl Silver -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
67.  Andy Hudson Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
68.  Oliver Hitchings Sotonia CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
69.  Aaron Tayler Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
70.  Rupert Beale Onelife-Fuga Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
71.  Keith Randle BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- David Bamford East London Velo Did not finish N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Andy Day Plan B Racing Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Matthew Downs PSUK Cycle Race Team Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Matthew Hinshelwood Dulwich Paragon CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Mark Hopkins East London Velo Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Simon Janes Did not finish 4th 00:00:00:00 0

71. Simon Janes -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
--- Jonathan Marchini Oxford University Cycling Club Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Jeremy Rayner Somer Valley CC Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Carl Robinson PSUK Cycle Race Team Did not finish N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Ian Savage Velo Club Walcot Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Ross Sherlock Team VR Did not finish 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
--- Paul Stockdale Evesham & District Whls CC Did not finish N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Phil Taynton Evesham & District Whls CC Did not finish 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
--- Thomas Trueman Sotonia CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Paul Tucker Team VR Did not finish N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Paul Whitfield Cannondale Racing Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Jade Wilmot Ystwyth Cycling Club Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Stage 3 - Lulworth Castle Circuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 3 - Lulworth Castle Circuit - Results
1.  Sam Gardner Cannondale Racing Finished 3rd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Crispin Doyle Swindon RC Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Michael Leech Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Andrew Boyd Revo Racing Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Adam Bright Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Paul Elcock GS Henley Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Andrew Rivett VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Robert Edgell Somer Valley CC Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Tim Allen Cyclesport/Pygott & Crone Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Philip Peters Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  Richard Oram Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Harry Littlechild London Dynamo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Peter Haworth Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Nicolas Hutchings CS Grupetto Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Shelley Childs Ystwyth Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
17.  Ben Jacobs London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
18.  Tom Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
19.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
20.  Glyndwr Griffiths Bristol South CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Michael Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
22.  Shane Pope Swindon RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
23.  Joe Harris Reading CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
24.  Jack Steven East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
25.  Gruffudd Lewis Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
26.  Jade Wilmot Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
27.  Nicholas Jepson Brighton Excelsior CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
28.  Daniel Thorogood Ystwyth Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
29.  Scott Law Evesham & District Whls CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
30.  Mark Hopkins East London Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
31.  Eamonn Deane Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
32.  Kevin Potter Plan B Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
33.  Darren Cainey East London Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
34.  James Stratton London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
35.  Jason Green London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
36.  James Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
37.  Richard Horton Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
38.  Gregg Shrosbree Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
39.  Philip Murrell Finsbury Park CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
40.  Andy Day Plan B Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
41.  Patrick Hawkins Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
42.  James Stout Team Type 1 Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
43.  Aaron Tayler Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
44.  Carl Silver Finished N/A 00:00:00:00 0

44. Carl Silver -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
45.  Phil Taynton Evesham & District Whls CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
46.  David Young Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
47.  Chris Hurd Cyclesport/Pygott & Crone Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
48.  Keith Randle BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Euan Adams Red Kite Cycles Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- David Bamford East London Velo Did not finish N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Nicholas Beale Onelife-Fuga Racing Team Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Rupert Beale Onelife-Fuga Racing Team Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Simon Beldon Team Swift Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Julian Bray Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- James Cooper Sotonia CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Jack Cousins Sportcity Velo Did not finish 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
--- Wayne Crombie East London Velo Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- David Crowley Port Talbot Wheelers Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Alan Davies PSUK Cycle Race Team Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Matthew Downs PSUK Cycle Race Team Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Jay Eastwood VC St Raphael Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Richard Hill Mike Vaughan Cycles Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Matthew Hinshelwood Dulwich Paragon CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Oliver Hitchings Sotonia CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Andy Hudson Dulwich Paragon CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Murdo Jamieson East London Velo Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Steven Locke Plan B Racing Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Jonathan Marchini Oxford University Cycling Club Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Jonny Noton Did not finish 2nd 00:00:00:00 0

48. Jonny Noton -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Mark Perry Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Robert Powell Team VR Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Jeremy Rayner Somer Valley CC Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Jeremy Read Swindon Wheelers Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Carl Robinson PSUK Cycle Race Team Did not finish N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Gonzalo Rodriguez East London Velo Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Michael Scott Sotonia CC Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Ross Sherlock Team VR Did not finish 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
--- Chris Snook Banjo Cycles Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Paul Stockdale Evesham & District Whls CC Did not finish N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Thomas Trueman Sotonia CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Paul Tucker Team VR Did not finish N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Martin Williamson London Dynamo Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Graham Wyatt Velocity Bikes Cycling Club Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Stage 4 - Lawrence of Arabia Circuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 4 - Lawrence of Arabia Circuit - Results
1.  Tim Allen Cyclesport/Pygott & Crone Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Shane Pope Swindon RC Finished N/A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Nicolas Hutchings CS Grupetto Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Ben Jacobs London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Jade Wilmot Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Scott Law Evesham & District Whls CC Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Andrew Boyd Revo Racing Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Harry Littlechild London Dynamo Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Adam Bright Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  Gruffudd Lewis Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Richard Oram Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Daniel Thorogood Ystwyth Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
15.  Philip Peters Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
17.  Peter Haworth Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
18.  Paul Elcock GS Henley Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
19.  Jack Steven HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
20.  Darren Cainey East London Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
21.  Shelley Childs Ystwyth Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
21.  Michael Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Jack Cousins Sportcity Velo Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
21.  Andy Day Plan B Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Eamonn Deane Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Crispin Doyle Swindon RC Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
21.  Robert Edgell Somer Valley CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Sam Gardner Cannondale Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Jason Green London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Glyndwr Griffiths Bristol South CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Joe Harris Reading CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Patrick Hawkins Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Richard Horton Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Murdo Jamieson East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Nicholas Jepson Brighton Excelsior CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Philip Murrell Finsbury Park CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Mark Perry Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Kevin Potter Plan B Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Andrew Rivett VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Gonzalo Rodriguez East London Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Carl Silver Finished N/A 00:00:00:00 0

21. Carl Silver -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
21.  Chris Snook Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Tom Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  James Stout Team Type 1 Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
21.  James Stratton London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
21.  David Young Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
47.  Chris Hurd Cyclesport/Pygott & Crone Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
48.  Gregg Shrosbree Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
49.  Matthew Hinshelwood Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
50.  James Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
51.  David Bamford East London Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
52.  Richard Hill Mike Vaughan Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
53.  Jeremy Read Swindon Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
54.  Mark Hopkins East London Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
55.  Steven Locke Plan B Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
56.  Aaron Tayler Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
57.  James Cooper Sotonia CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
58.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
59.  Jay Eastwood VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
60.  Keith Randle BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

General Classification

Position Name Club name Rider status Category Time Points
General Classification - Results
1.  Sam Gardner Cannondale Racing Finished 3rd 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Crispin Doyle Swindon RC Finished 1st 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Adam Bright Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Andrew Rivett VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Eamonn Deane Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Tom Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 2nd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Paul Elcock GS Henley Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Nicolas Hutchings CS Grupetto Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Richard Oram Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Andrew Boyd Revo Racing Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  James Stratton London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Michael Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Daniel Thorogood Ystwyth Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
14.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
15.  Scott Law Evesham & District Whls CC Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Ben Jacobs London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
17.  Robert Edgell Somer Valley CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
18.  Harry Littlechild London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
19.  Jack Steven East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
20.  Kevin Potter Plan B Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Peter Haworth Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
22.  Joe Harris Reading CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
23.  Tim Allen Cyclesport/Pygott & Crone Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
24.  Shelley Childs Islington Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
25.  Shane Pope Swindon RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
26.  Darren Cainey East London Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
27.  Jason Green London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
28.  Nicholas Jepson Brighton Excelsior CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
29.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
30.  Glyndwr Griffiths Bristol South CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
31.  Richard Horton Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
32.  Gruffudd Lewis Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
33.  Gregg Shrosbree Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
34.  Philip Peters Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
35.  James Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
36.  Philip Murrell Finsbury Park CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
37.  Patrick Hawkins Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
38.  James Stout Team Type 1 Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
39.  Chris Hurd Cyclesport/Pygott & Crone Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
40.  David Young Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
41.  Carl Silver Finished N/A 00:00:00:00 0

41. Carl Silver -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
42.  Aaron Tayler Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
43.  Jade Wilmot Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
44.  Mark Hopkins East London Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
45.  Andy Day Plan B Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
46.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
47.  Murdo Jamieson East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
48.  Jack Cousins Sportcity Velo Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
49.  Mark Perry Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
50.  Gonzalo Rodriguez East London Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
51.  Richard Hill Mike Vaughan Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
52.  Steven Locke Plan B Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
53.  James Cooper Sotonia CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
54.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
55.  Chris Snook Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
56.  Jeremy Read Swindon Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
57.  Jay Eastwood VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
58.  Keith Randle BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
59.  David Bamford East London Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
60.  Matthew Hinshelwood Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Reports

Report: WXCRL Dorset Tour 2010

Posted 28/08/2010 - British Cycling

Sam Gardner wins Epic Dorset Tour in the wind and rain

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Join the WXRCL (Wessex Cycle Racing League) for £20, get cheaper entry fees, newsletter and other benefits. All non-league members pay £5 extra per race. No postal entries, no entry on the day. For more details, see www.entryweb.co.uk

The Races

Stage 1 - Whiteways Hill Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 09:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th
Sat 21/08/10 – 09:00
Stage 2 - Stokeford Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 14:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th
Sat 21/08/10 – 14:00
Stage 3 - Lulworth Castle Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/10 09:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th
Sun 22/08/10 – 09:00
Stage 4 - Lawrence of Arabia Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/08/10 09:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th
Mon 23/08/10 – 09:00
General Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/08/10 14:00 Regional A Band 3 2nd, 3rd, 4th 336km / 209 miles
Mon 23/08/10 – 14:00
Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd, 4th
336km / 209 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

327/EN/009/2010

Start Date:

Sat, 21st Aug 2010

Finish date:

Mon, 23rd Aug 2010

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

D'Urberville Village Hall, Colliers Lane, Wool, Dorset, BH20 6DL
View map

Results

Confirmed Results

Stage 1 - Whiteways Hill Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 1 - Whiteways Hill Time Trial - Results
1.  Tom Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Nicolas Hutchings CS Grupetto Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Martin Williamson London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Richard Oram Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Adam Bright Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Murdo Jamieson East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Michael Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Sam Gardner Cannondale Racing Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  James Stratton London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Andy Hudson Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Daniel Thorogood Ystwyth Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
13.  Robert Powell Team VR Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Paul Elcock GS Henley Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Simon Beldon Team Swift Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
16.  Michael Leech Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
17.  Julian Bray Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
18.  Crispin Doyle Swindon RC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
18.  Thomas Knowlton Sotonia CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
20.  Eamonn Deane Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Ben Jacobs London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
22.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
23.  Peter Haworth Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
23.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
23.  Philip Peters Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
26.  Andrew Boyd Revo Racing Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
27.  Harry Littlechild London Dynamo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
27.  Mark Perry Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
29.  Euan Adams Red Kite Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
29.  Oliver Hitchings Sotonia CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
31.  Scott Law Evesham & District Whls CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
31.  Jack Steven East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
33.  David Bamford East London Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
33.  Jack Cousins Sportcity Velo Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
33.  Kevin Potter Plan B Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
36.  Philip Murrell Finsbury Park CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
37.  Gruffudd Lewis Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
38.  Jason Green London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
38.  Jade Wilmot Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
40.  Joe Harris Reading CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
41.  Richard Hill Mike Vaughan Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
42.  Richard Horton Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
43.  Paul Whitfield Cannondale Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
44.  Tim Allen Cyclesport/Pygott & Crone Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
44.  Chris Snook Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
46.  Shelley Childs Ystwyth Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
46.  Andrew Rivett VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
48.  Robert Edgell Somer Valley CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
49.  Stephen Bale Reading CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
49.  Patrick Hawkins Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
51.  Jeremy Rayner Somer Valley CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
52.  Gregg Shrosbree Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
53.  Michael Scott Sotonia CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
54.  Ian Savage Velo Club Walcot Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
55.  Andy Day Plan B Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
56.  Jonny Noton Finished 2nd 00:00:00:00 0

56. Jonny Noton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
57.  Matthew Downs PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
58.  James Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
58.  Simon Janes Finished 4th 00:00:00:00 0

58. Simon Janes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
60.  Shane Pope Swindon RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
61.  Jonathan Marchini Oxford University Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
62.  Darren Cainey East London Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
62.  Jay Eastwood VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
62.  Gonzalo Rodriguez East London Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
65.  Graham Wyatt Velocity Bikes Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
66.  Nicholas Jepson Brighton Excelsior CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
67.  Paul Tucker Team VR Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
68.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
68.  Chris Hurd Cyclesport/Pygott & Crone Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
70.  David Young 4 Life Triathlon Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
71.  Glyndwr Griffiths Bristol South CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
72.  Phil Taynton Evesham & District Whls CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
73.  Carl Silver Finished N/A 00:00:00:00 0

73. Carl Silver -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
74.  Mark Hopkins East London Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
75.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
76.  David Crowley Port Talbot Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
77.  James Jones Beeline Bicycles RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
78.  Aaron Tayler Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
79.  James Stout Team Type 1 Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
80.  Matthew Hinshelwood Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
80.  Ross Sherlock Team VR Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
82.  Nicholas Beale Onelife-Fuga Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
83.  Steven Locke Plan B Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
84.  Jeremy Read Swindon Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
85.  George Gori Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
86.  Rupert Beale Onelife-Fuga Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
87.  Thomas Trueman Sotonia CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
88.  James Cooper Sotonia CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
89.  Paul Stockdale Evesham & District Whls CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
90.  Carl Robinson PSUK Cycle Race Team Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
91.  Keith Randle BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Stage 2 - Stokeford Circuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 2 - Stokeford Circuit - Results
1.  Andrew Rivett VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Eamonn Deane Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  David Crowley Port Talbot Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Crispin Doyle Swindon RC Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Nicolas Hutchings CS Grupetto Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Shelley Childs Ystwyth Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Ben Jacobs London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
8.  Mark Perry Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Wayne Crombie Dynamic Rides CC Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Richard Oram Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
11.  Glyndwr Griffiths Bristol South CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  Tom Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Euan Adams Red Kite Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Tim Allen Cyclesport/Pygott & Crone Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Nicholas Beale Onelife-Fuga Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Simon Beldon Team Swift Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Andrew Boyd Revo Racing Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Julian Bray Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Adam Bright Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Darren Cainey East London Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  James Cooper Sotonia CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Michael Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Jack Cousins Sportcity Velo Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
14.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Jay Eastwood VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Robert Edgell Somer Valley CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Paul Elcock GS Henley Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Sam Gardner Cannondale Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Jason Green London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Joe Harris Reading CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Patrick Hawkins Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Peter Haworth Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Richard Hill Mike Vaughan Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Richard Horton Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Chris Hurd Cyclesport/Pygott & Crone Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Murdo Jamieson East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Nicholas Jepson Brighton Excelsior CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Scott Law Evesham & District Whls CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Michael Leech Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Harry Littlechild London Dynamo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Steven Locke Plan B Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Philip Murrell Finsbury Park CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Jonny Noton Finished 2nd 00:00:00:00 0

14. Jonny Noton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Shane Pope Swindon RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Kevin Potter Plan B Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Robert Powell Team VR Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Gonzalo Rodriguez East London Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Gregg Shrosbree Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Jack Steven East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  James Stout Team Type 1 Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
14.  James Stratton London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
14.  Daniel Thorogood Ystwyth Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
14.  Martin Williamson London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Graham Wyatt Velocity Bikes Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
58.  Gruffudd Lewis Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
59.  Michael Scott Sotonia CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
60.  Thomas Knowlton Sotonia CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
61.  James Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
62.  Philip Peters Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
63.  David Young Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
64.  Chris Snook Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
65.  Jeremy Read Swindon Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
66.  Carl Silver Finished N/A 00:00:00:00 0

66. Carl Silver -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
67.  Andy Hudson Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
68.  Oliver Hitchings Sotonia CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
69.  Aaron Tayler Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
70.  Rupert Beale Onelife-Fuga Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
71.  Keith Randle BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- David Bamford East London Velo Did not finish N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Andy Day Plan B Racing Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Matthew Downs PSUK Cycle Race Team Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Matthew Hinshelwood Dulwich Paragon CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Mark Hopkins East London Velo Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Simon Janes Did not finish 4th 00:00:00:00 0

71. Simon Janes -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
--- Jonathan Marchini Oxford University Cycling Club Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Jeremy Rayner Somer Valley CC Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Carl Robinson PSUK Cycle Race Team Did not finish N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Ian Savage Velo Club Walcot Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Ross Sherlock Team VR Did not finish 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
--- Paul Stockdale Evesham & District Whls CC Did not finish N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Phil Taynton Evesham & District Whls CC Did not finish 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
--- Thomas Trueman Sotonia CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Paul Tucker Team VR Did not finish N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Paul Whitfield Cannondale Racing Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Jade Wilmot Ystwyth Cycling Club Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Stage 3 - Lulworth Castle Circuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 3 - Lulworth Castle Circuit - Results
1.  Sam Gardner Cannondale Racing Finished 3rd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Crispin Doyle Swindon RC Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Michael Leech Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Andrew Boyd Revo Racing Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Adam Bright Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Paul Elcock GS Henley Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Andrew Rivett VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Robert Edgell Somer Valley CC Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Tim Allen Cyclesport/Pygott & Crone Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  Philip Peters Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  Richard Oram Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Harry Littlechild London Dynamo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
14.  Peter Haworth Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
15.  Nicolas Hutchings CS Grupetto Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Shelley Childs Ystwyth Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
17.  Ben Jacobs London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
18.  Tom Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
19.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
20.  Glyndwr Griffiths Bristol South CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Michael Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
22.  Shane Pope Swindon RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
23.  Joe Harris Reading CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
24.  Jack Steven East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
25.  Gruffudd Lewis Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
26.  Jade Wilmot Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
27.  Nicholas Jepson Brighton Excelsior CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
28.  Daniel Thorogood Ystwyth Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
29.  Scott Law Evesham & District Whls CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
30.  Mark Hopkins East London Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
31.  Eamonn Deane Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
32.  Kevin Potter Plan B Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
33.  Darren Cainey East London Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
34.  James Stratton London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
35.  Jason Green London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
36.  James Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
37.  Richard Horton Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
38.  Gregg Shrosbree Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
39.  Philip Murrell Finsbury Park CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
40.  Andy Day Plan B Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
41.  Patrick Hawkins Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
42.  James Stout Team Type 1 Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
43.  Aaron Tayler Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
44.  Carl Silver Finished N/A 00:00:00:00 0

44. Carl Silver -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
45.  Phil Taynton Evesham & District Whls CC Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
46.  David Young Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
47.  Chris Hurd Cyclesport/Pygott & Crone Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
48.  Keith Randle BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Euan Adams Red Kite Cycles Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- David Bamford East London Velo Did not finish N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Nicholas Beale Onelife-Fuga Racing Team Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Rupert Beale Onelife-Fuga Racing Team Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Simon Beldon Team Swift Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Julian Bray Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- James Cooper Sotonia CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Jack Cousins Sportcity Velo Did not finish 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
--- Wayne Crombie East London Velo Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- David Crowley Port Talbot Wheelers Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Alan Davies PSUK Cycle Race Team Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Matthew Downs PSUK Cycle Race Team Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Jay Eastwood VC St Raphael Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Richard Hill Mike Vaughan Cycles Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Matthew Hinshelwood Dulwich Paragon CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Oliver Hitchings Sotonia CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Andy Hudson Dulwich Paragon CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Murdo Jamieson East London Velo Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Graeme Lackford Team Tor 2000 KALAS Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Steven Locke Plan B Racing Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Jonathan Marchini Oxford University Cycling Club Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Jonny Noton Did not finish 2nd 00:00:00:00 0

48. Jonny Noton -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Mark Perry Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Robert Powell Team VR Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Jeremy Rayner Somer Valley CC Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Jeremy Read Swindon Wheelers Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Carl Robinson PSUK Cycle Race Team Did not finish N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Gonzalo Rodriguez East London Velo Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Michael Scott Sotonia CC Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Ross Sherlock Team VR Did not finish 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
--- Chris Snook Banjo Cycles Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Paul Stockdale Evesham & District Whls CC Did not finish N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Thomas Trueman Sotonia CC Did not finish 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
--- Paul Tucker Team VR Did not finish N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
--- Martin Williamson London Dynamo Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
--- Graham Wyatt Velocity Bikes Cycling Club Did not finish 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Stage 4 - Lawrence of Arabia Circuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 4 - Lawrence of Arabia Circuit - Results
1.  Tim Allen Cyclesport/Pygott & Crone Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Shane Pope Swindon RC Finished N/A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Nicolas Hutchings CS Grupetto Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Ben Jacobs London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Jade Wilmot Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Scott Law Evesham & District Whls CC Finished 2nd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Andrew Boyd Revo Racing Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
10.  Harry Littlechild London Dynamo Finished 3rd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
11.  Adam Bright Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  Gruffudd Lewis Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Richard Oram Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Daniel Thorogood Ystwyth Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
15.  Philip Peters Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
17.  Peter Haworth Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
18.  Paul Elcock GS Henley Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
19.  Jack Steven HMT Hospitals Cycling Team Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
20.  Darren Cainey East London Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
21.  Shelley Childs Ystwyth Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
21.  Michael Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Jack Cousins Sportcity Velo Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
21.  Andy Day Plan B Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Eamonn Deane Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Crispin Doyle Swindon RC Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
21.  Robert Edgell Somer Valley CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Sam Gardner Cannondale Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Jason Green London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Glyndwr Griffiths Bristol South CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Joe Harris Reading CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Patrick Hawkins Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Richard Horton Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Murdo Jamieson East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Nicholas Jepson Brighton Excelsior CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Philip Murrell Finsbury Park CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Mark Perry Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Kevin Potter Plan B Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Andrew Rivett VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Gonzalo Rodriguez East London Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
21.  Carl Silver Finished N/A 00:00:00:00 0

21. Carl Silver -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
21.  Chris Snook Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Tom Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  James Stout Team Type 1 Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
21.  James Stratton London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
21.  David Young Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
47.  Chris Hurd Cyclesport/Pygott & Crone Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
48.  Gregg Shrosbree Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
49.  Matthew Hinshelwood Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
50.  James Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
51.  David Bamford East London Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
52.  Richard Hill Mike Vaughan Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
53.  Jeremy Read Swindon Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
54.  Mark Hopkins East London Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
55.  Steven Locke Plan B Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
56.  Aaron Tayler Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
57.  James Cooper Sotonia CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
58.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
59.  Jay Eastwood VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
60.  Keith Randle BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

General Classification

Position Name Club name Rider status Category Time Points
General Classification - Results
1.  Sam Gardner Cannondale Racing Finished 3rd 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Crispin Doyle Swindon RC Finished 1st 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Adam Bright Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Andrew Rivett VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Eamonn Deane Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Tom Stockdale Performance Cycles-CMI U23 Finished 2nd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Paul Elcock GS Henley Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Nicolas Hutchings CS Grupetto Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
9.  Richard Oram Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Andrew Boyd Revo Racing Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
11.  James Stratton London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
12.  Michael Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Daniel Thorogood Ystwyth Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
14.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
15.  Scott Law Evesham & District Whls CC Finished 2nd 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
16.  Ben Jacobs London Dynamo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
17.  Robert Edgell Somer Valley CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
18.  Harry Littlechild London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
19.  Jack Steven East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
20.  Kevin Potter Plan B Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
21.  Peter Haworth Revo Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
22.  Joe Harris Reading CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
23.  Tim Allen Cyclesport/Pygott & Crone Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
24.  Shelley Childs Islington Cycling Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
25.  Shane Pope Swindon RC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
26.  Darren Cainey East London Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
27.  Jason Green London Dynamo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
28.  Nicholas Jepson Brighton Excelsior CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
29.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
30.  Glyndwr Griffiths Bristol South CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
31.  Richard Horton Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
32.  Gruffudd Lewis Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
33.  Gregg Shrosbree Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
34.  Philip Peters Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
35.  James Cotty Cannondale Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
36.  Philip Murrell Finsbury Park CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
37.  Patrick Hawkins Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
38.  James Stout Team Type 1 Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
39.  Chris Hurd Cyclesport/Pygott & Crone Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
40.  David Young Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
41.  Carl Silver Finished N/A 00:00:00:00 0

41. Carl Silver -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
42.  Aaron Tayler Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
43.  Jade Wilmot Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
44.  Mark Hopkins East London Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
45.  Andy Day Plan B Racing Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
46.  Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
47.  Murdo Jamieson East London Velo Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
48.  Jack Cousins Sportcity Velo Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
49.  Mark Perry Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
50.  Gonzalo Rodriguez East London Velo Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
51.  Richard Hill Mike Vaughan Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
52.  Steven Locke Plan B Racing Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
53.  James Cooper Sotonia CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
54.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
55.  Chris Snook Banjo Cycles Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
56.  Jeremy Read Swindon Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
57.  Jay Eastwood VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
58.  Keith Randle BournemouthCycleworks UK-Bikin... Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
59.  David Bamford East London Velo Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
60.  Matthew Hinshelwood Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Reports

Report: WXCRL Dorset Tour 2010

Posted 28/08/2010 - British Cycling

Sam Gardner wins Epic Dorset Tour in the wind and rain

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Join the WXRCL (Wessex Cycle Racing League) for £20, get cheaper entry fees, newsletter and other benefits. All non-league members pay £5 extra per race. No postal entries, no entry on the day. For more details, see www.entryweb.co.uk

The Races

Stage 1 - Whiteways Hill Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 09:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th
Sat 21/08/10 – 09:00
Stage 2 - Stokeford Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 21/08/10 14:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th
Sat 21/08/10 – 14:00
Stage 3 - Lulworth Castle Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/10 09:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th
Sun 22/08/10 – 09:00
Stage 4 - Lawrence of Arabia Circuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/08/10 09:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th
Mon 23/08/10 – 09:00
General Classification Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 23/08/10 14:00 Regional A Band 3 2nd, 3rd, 4th 336km / 209 miles
Mon 23/08/10 – 14:00
Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd, 4th
336km / 209 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk