ACT 2014 Track League

Track League , Manchester – Monday, 07 Apr 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

320853

Start Date:

Mon, 7th Apr 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap - Results
1.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Kiera Byland Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Emily Barker Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch - Results
1.  Jack Barton Furness Future Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan Bainbridge Eastlands Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Cornwell Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch - Results
1.  Nathan Allatt Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Brian Byland Finished 4th 0

1. Brian Byland -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jacob Booth Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas McCann Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes - Results
1.  Jack Barton Furness Future Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Cornwell Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Dom Whitfield Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes - Results
1.  Nathan Allatt Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 8 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Matthew Steane Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Chris Holt Rossendale RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 8 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Aaron Denver Chorley Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jacob Booth Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Thomas McCann Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes - Results
1.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 10 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Barton Furness Future Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Cornwell Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 11 - Youth Group 3 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 3 Devil - Results
1.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes - Results
1.  Stephen Hall Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Monica Dew Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes - Results
1.  Jacob Booth Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Matthew Nowell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Max Rosenthal Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race - Results
1.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Rosenthal Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race - Results
1.  Jack Barton Furness Future Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Dom Whitfield Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race - Results
1.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathan Allatt Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race - Results
1.  Chris Holt Rossendale RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Josh Soden Sportcity Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Event 16 - Senior Group 2 50-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Points Race - Results
1.  Jacob Booth Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Matthew Nowell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Entries Close 7 Days in Advance

The Races

3/4 Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£8.00)
Mon 07/04/14 – 19:30
Regional C+, None
3/4 Plus 2nd Cat 040 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£11.00)
Mon 07/04/14 – 19:30
Regional C+, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£6.00)
Mon 07/04/14 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:30 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 07/04/14 – 19:30
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:31 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:31
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:32 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:33 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 07/04/14 – 19:33
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:34 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 07/04/14 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:35 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:36 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:36
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:37 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:37
Event 8 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:38
Event 8 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:39
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:40 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:40
Event 10 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:41 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:41
Event 11 - Youth Group 3 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:42 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:42
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:43
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:44
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:45 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:45
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:46 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:46
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:47 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:47
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:48 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:48
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:49 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:49

Event Summary

Event Details

Event URN:

320853

Start Date:

Mon, 7th Apr 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap - Results
1.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Kiera Byland Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Emily Barker Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch - Results
1.  Jack Barton Furness Future Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ryan Bainbridge Eastlands Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Cornwell Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch - Results
1.  Nathan Allatt Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Brian Byland Finished 4th 0

1. Brian Byland -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jacob Booth Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas McCann Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joshua Greenwood Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes - Results
1.  Jack Barton Furness Future Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Cornwell Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Dom Whitfield Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes - Results
1.  Nathan Allatt Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 8 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Matthew Steane Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Chris Holt Rossendale RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Philip Booth Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 8 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Aaron Denver Chorley Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jacob Booth Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Thomas McCann Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes - Results
1.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 10 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jack Barton Furness Future Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Cornwell Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 11 - Youth Group 3 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 3 Devil - Results
1.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jake Wright Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes - Results
1.  Stephen Hall Lyme RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Monica Dew Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes - Results
1.  Jacob Booth Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Matthew Nowell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Max Rosenthal Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race - Results
1.  Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Aleshia Mellor Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Max Rosenthal Mossley CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race - Results
1.  Jack Barton Furness Future Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Dom Whitfield Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race - Results
1.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Nathan Allatt Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race - Results
1.  Chris Holt Rossendale RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Josh Soden Sportcity Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Event 16 - Senior Group 2 50-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Points Race - Results
1.  Jacob Booth Weaver Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Matthew Nowell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

Entries Close 7 Days in Advance

The Races

3/4 Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£8.00)
Mon 07/04/14 – 19:30
Regional C+, None
3/4 Plus 2nd Cat 040 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£11.00)
Mon 07/04/14 – 19:30
Regional C+, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£6.00)
Mon 07/04/14 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:30 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 07/04/14 – 19:30
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:31 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:31
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:32 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:33 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 07/04/14 – 19:33
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:34 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 07/04/14 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:35 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:36 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:36
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:37 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:37
Event 8 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:38
Event 8 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:39
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:40 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:40
Event 10 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:41 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:41
Event 11 - Youth Group 3 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:42 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:42
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:43
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:44
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:45 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:45
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:46 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:46
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:47 Youth Only None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:47
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:48 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:48
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/04/14 19:49 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/04/14 – 19:49

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk