ACT 2014 Track League

Track League , Manchester – Monday, 03 Feb 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

320845

Start Date:

Mon, 3rd Feb 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap - Results
1.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch - Results
1.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Lauren Bate-Lowe Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch - Results
1.  Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Michael Collantine Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Ben McIntosh Crewe Clarion Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Scott Tams Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jacob Booth Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sam Tomlins Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  George Southby East Bradford CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Robert Waite Eastlands Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes - Results
1.  Jayati Hine RST Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom Byers Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes - Results
1.  George Greenhalgh Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 8 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Chris Holt Rossendale RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ben McIntosh Crewe Clarion Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Scott Tams Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 8 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes - Results
1.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 10 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Scott Slack Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 11 - Youth Group 3 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 3 Devil - Results
1.  Michael Collantine Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes - Results
1.  Scott Tams Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Richard Bassett Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ben McIntosh Crewe Clarion Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes - Results
1.  Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race - Results
1.  Robert Waite Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Nathan Rowbotham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race - Results
1.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Will King East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Tom Byers Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race - Results
1.  Nathan Allatt Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  George Greenhalgh Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ben McIntosh Crewe Clarion Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 16 - Senior Group 2 50-lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Madison - Results
1.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Michael Workman Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Thomas McCann Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jacob Booth Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Karl McLelland Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Entries Close 7 Days in Advance

The Races

3/4 Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£8.00)
Mon 03/02/14 – 19:30
Regional C+, None
3/4 Plus 2nd Cat 040 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£11.00)
Mon 03/02/14 – 19:30
Regional C+, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£6.00)
Mon 03/02/14 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:30 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 03/02/14 – 19:30
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:31 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:31
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:32 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:33 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 03/02/14 – 19:33
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:34 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 03/02/14 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:35 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:36 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:36
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:37 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:37
Event 8 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:38
Event 8 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:39
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:40 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:40
Event 10 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:41 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:41
Event 11 - Youth Group 3 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:42 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:42
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:43
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:44
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:45 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:45
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:46 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:46
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:47 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:47
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:48 Regional C None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:48
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:49 Regional C None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:49

Event Summary

Event Details

Event URN:

320845

Start Date:

Mon, 3rd Feb 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap - Results
1.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Maisy Vasic Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch - Results
1.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Lauren Bate-Lowe Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch - Results
1.  Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Michael Collantine Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Ben McIntosh Crewe Clarion Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Scott Tams Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jacob Booth Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sam Tomlins Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  George Southby East Bradford CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Robert Waite Eastlands Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes - Results
1.  Jayati Hine RST Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom Byers Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes - Results
1.  George Greenhalgh Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 8 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Chris Holt Rossendale RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ben McIntosh Crewe Clarion Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Scott Tams Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 8 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes - Results
1.  Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Leanne Hall Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 10 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Scott Slack Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Ryder Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 11 - Youth Group 3 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 3 Devil - Results
1.  Michael Collantine Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes - Results
1.  Scott Tams Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Richard Bassett Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ben McIntosh Crewe Clarion Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes - Results
1.  Matthew Cosgrove Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race - Results
1.  Robert Waite Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Nathan Rowbotham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race - Results
1.  Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Will King East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Tom Byers Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race - Results
1.  Nathan Allatt Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  George Greenhalgh Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ben McIntosh Crewe Clarion Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 16 - Senior Group 2 50-lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Madison - Results
1.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Michael Workman Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Thomas McCann Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jacob Booth Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Karl McLelland Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Entries Close 7 Days in Advance

The Races

3/4 Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£8.00)
Mon 03/02/14 – 19:30
Regional C+, None
3/4 Plus 2nd Cat 040 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:30 Regional C+ None ---
Entry: Postal: (£11.00)
Mon 03/02/14 – 19:30
Regional C+, None
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Entry: Postal: (£6.00)
Mon 03/02/14 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Youth Group 1 8-lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:30 Youth Only None ---
Entry: Postal: (£5.50)
Mon 03/02/14 – 19:30
Event 2 - Youth Group 2 10-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:31 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:31
Event 3 - Youth Group 3 12-lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:32 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:32
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:33 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.50)
Mon 03/02/14 – 19:33
Event 4 - Senior 12-lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:34 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.50)
Mon 03/02/14 – 19:34
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:35 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:35
Event 6 - Youth Group 2 10-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:36 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:36
Event 7 - Youth Group 3 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:37 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:37
Event 8 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:38 Regional C None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:38
Event 8 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:39 Regional C None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:39
Event 9 - Youth Group 1 8-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:40 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:40
Event 10 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:41 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:41
Event 11 - Youth Group 3 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:42 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:42
Event 12 - Senior Group 1 11-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:43 Regional C None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:43
Event 12 - Senior Group 2 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:44 Regional C None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:44
Event 13 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:45 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:45
Event 14 - Youth Group 2 15-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:46 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:46
Event 15 - Youth Group 3 20-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:47 Youth Only None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:47
Event 16 - Senior Group 1 30-lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:48 Regional C None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:48
Event 16 - Senior Group 2 50-lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/02/14 19:49 Regional C None ---
Entry:
Mon 03/02/14 – 19:49

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk