Crystal Palace Crits 14

Closed Circuit , London – Tuesday, 05 Aug 2014

Event Details

Event URN:

320460

Start Date:

Tue, 5th Aug 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Crystal Palace Park, Anerley Hill, Sydenham, London, SE20 8DT
View map

Event Overview

Youth race (under 16) 

Youth (under 16) race for male and female riders is "on the line" entry only.  Please report to the YOUTH signing on desk which is next to the start / finish line area of the circuit within the park.

Entry fee is £3 payable when you sign on.

Senior Race

Evening Crits open to Elites, 1st, 2nd, 3rd, 4th cat men, women and juniors.   Must hold Full BC licence (provisional licence not acceptable) and advised to have had some prior racing experience.  Bike and clothing must conform to BC/UCI regs.

3rd-4th cat: bell at 7 laps to go / finish at 6 laps to go
Women: bell at 4 laps to go / finish at 3 laps to go
Elite-1st-2nd cat: bell at 1 lap to go / finish at 0 laps to go

Other than women's race, riders who are not in contention for top 10 may be asked to stop racing at any point during the evening.  This is for reasons of safety.

Sign-on in CADENCE at the top of Anerley Hill between 6pm-6:55pm. 

Bag-drop, toilets, shop and cafe facilities available to all entrants. 

Youth Sign-on in the park ( as detailed above).

After 6:55pm places go to reserves and then remainder are up for entry on the line (EOL).    If you fail to sign-on before 6:55pm, you will be noted as DNS.  Your place will be reallocated and your entry fee will not be refunded.  If you have signed up but can no longer attend, follow the steps on RiderHQ to request a refund well in advance. 

Info for Riders

Pre-entry on www.riderHQ.com is strongly recommended however entries will be taken on the day IF SPACE ALLOWS


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
5/08/14 19:15 E/1/2 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, Elite 30km / 19 miles
5/08/14 19:13 E/1/2/3/4 Women Only Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 25km / 16 miles
5/08/14 19:14 3/4 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 27km / 17 miles
5/08/14 18:45 Youth Youth Only Youth A, B, C, D, E 13km / 8 miles
5/08/14 01:00 U16 Youth Only Youth A ---
5/08/14 01:00 U14 Youth Only Youth B ---
5/08/14 01:00 U12 Youth Only Youth C ---
5/08/14 01:00 U10 Youth Only Youth D ---
5/08/14 01:00 U8 Youth Only Youth E ---

View All

Enter a Race

Race E/1/2
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 05/08/14 19:15 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, Elite
Entry: On Day: (£10.00)
Race E/1/2
Tue 05/08/14 - 19:15
Classification: Regional C+
Band: Band 5
Rider Cat: 1st, 2nd, Elite
Entry: On Day: (£10.00)
Race E/1/2/3/4
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 05/08/14 19:13 Women Only Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite
Entry: On Day: (£10.00)
Race E/1/2/3/4
Tue 05/08/14 - 19:13
Classification: Women Only
Band: Band 5
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite
Entry: On Day: (£10.00)
Race 3/4
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 05/08/14 19:14 Regional C+ Band 5 3rd, 4th
Entry: On Day: (£10.00)
Race 3/4
Tue 05/08/14 - 19:14
Classification: Regional C+
Band: Band 5
Rider Cat: 3rd, 4th
Entry: On Day: (£10.00)
Race Youth
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 05/08/14 18:45 Youth Only Youth A, B, C, D, E
Entry: On Day: (£3.00)
Race Youth
Tue 05/08/14 - 18:45
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A, B, C, D, E
Entry: On Day: (£3.00)
Race U16
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 05/08/14 01:00 Youth Only Youth A
Entry:
Race U16
Tue 05/08/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A
Entry:
Race U14
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 05/08/14 01:00 Youth Only Youth B
Entry:
Race U14
Tue 05/08/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: B
Entry:
Race U12
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 05/08/14 01:00 Youth Only Youth C
Entry:
Race U12
Tue 05/08/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C
Entry:
Race U10
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 05/08/14 01:00 Youth Only Youth D
Entry:
Race U10
Tue 05/08/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: D
Entry:
Race U8
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 05/08/14 01:00 Youth Only Youth E
Entry:
Race U8
Tue 05/08/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: E
Entry:

Confirmed Results

Race E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 William Pratt Cadence Cycling Performance Finished 1st 10
2 Robert Moore Pedal Heaven RT Finished Elite 8
3 Rhys Keepence Dulwich Paragon CC Finished 2nd 7
4 Gavin Ryan London Dynamo Finished 2nd 6
5 Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 5
6 Nicholas Wilkinson Cadence Cycling Performance Finished 1st 4
7 Thomas Kennison Medway VC Finished 2nd 3
8 Michael Williams Dulwich Paragon CC Finished 2nd 2
9 Mark Perry AllterrainRC Finished 1st 1
10 Paul Sewell Bigfoot CC Finished 2nd 1
Show More

Race E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Maryka Sennema Kingston Wheelers CC Finished 2nd 10
2 Bella Leach London Phoenix CC Finished 2nd 8
3 Cassie McGoldrick Fusion RT Gearclub Bike Scienc... Finished 1st 7
4 Louise Laker PMR@Toachim House Finished 3rd 6
5 Elisabeth Brama Bonito Squadra Corse Finished 2nd 5
6 Mhairi Mackenzie London Phoenix CC Finished 2nd 4
7 Sarah Phelps Brighton Mitre CC Finished 3rd 3
8 Victoria Strila WyndyMilla Finished 2nd 2
9 Nicole Oh Les Filles Racing Team Finished 2nd 1
10 Joanne McRae RPM90 Finished 3rd 1
11 Christine Robson VC Londres Finished 2nd 0
12 Evgenia Ilyinskaya Edinburgh RC Finished 2nd 0
13 Aoife Doherty London Phoenix CC Finished 3rd 0
14 Rachael Cottier London Phoenix CC Finished 2nd 0
15 Elin Williamson Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
16 Sarah Odell Boom Cycle CC Finished 2nd 0
--- Abigail Van Twisk WXC World Racing Did not finish 3rd 0
Show More

Race 3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Oliver Cliff Elitecycling Finished 3rd 10
2 Cameron Austin Look Mum No Hands! Finished 3rd 8
3 H Christian Rudolf De Laune CC Finished 3rd 7
4 Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team Finished 3rd 6
5 Andrew Thomas Dulwich Paragon CC Finished 3rd 5
6 Ralph de Kanter Norwood Paragon CC Finished 3rd 4
7 Wayne Van Ry Bigfoot CC Finished 3rd 3
8 Chris Balkham Oxted Cycling Club Finished 3rd 2
9 Jose Jimenez Edwardes Finished 3rd 1
10 Robert Attreed Finished 3rd 1
11 Richard Balfour Finished 3rd 0
12 Aaron Saturley Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
13 Tom Hargreaves London Dynamo Finished 3rd 0
Show More

Race U16

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Remi Ullah VC Londres Finished A 3
2 Josh Ellis Sigma Sport.co.uk Finished A 2
3 Martin Blackman Sutton Cycling Club Finished A 1
4 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished A 0
5 Isaac Wright Preston Park Youth CC Finished A 0
6 James Mitri Dream Cycling Finished A 0
7 Thomas Burnett VC Londres Finished A 0
8 Toby Cook Sutton Cycling Club Finished A 0
9 Ivor Patterson VC Londres Finished A 0
10 Callum McIntyre Finished A 0
Show More

Race U14

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Irfan Zaman Bigfoot Go-Ride Finished B 3
2 India Gloag VC Londres Finished B 3
3 Nicholas Gill Sutton Cycling Club Finished B 2
4 Thomas Gloag VC Londres Finished B 1
5 Meadhbh Cook Thanet RC Finished B 2
6 Finley Newmark VC Londres Finished B 0
7 Finlay Jenner VC Londres Finished B 0
8 Aidan Quigley VC Londres Finished B 0
9 Thomas Hawkes Addiscombe CC Finished B 0
Show More

Race U12

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Billy Gilbey VC Londres Finished C 3
2 Alistair Canning Redhill CC Finished C 2
3 Sannah Zaman Bigfoot Go-Ride Finished C 3
4 Alex Ferri VC Londres Finished C 1
5 Stanley Platts VC Londres Finished C 0
6 Natalie Bloomer VC Londres Finished C 2
7 Hannah Johnson VC Londres Finished C 1
8 Peter Maytom Herne Hill Youth CC Finished C 0
Show More

Race U10

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Mattie Dodd VC Londres Finished D 3
2 Cameron Still Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
3 Cozmo Topsom VC Londres Finished D 1
4 Freya Cook Thanet RC Finished D 3
5 Oliver Parikian VC Londres Finished D 0

Race U8

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Rose-Marie Moncrieffe Performance Cycle Coaching Finished E 3
2 Joshie Goold Sutton Cycling Club Finished E 3

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Register with British Cycling and win a Cervello S5