Event URN:
319848
Start date:
Tue, 24th Jun 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Pembrey Motor Racing Circuit
Pembrey, Carmarthenshire, SA16 0HZ
( View map )
Series:
Pembrey Circuit Series
Online Entry FAQs
Event promoted by:
West Wales Cycle Racing Team ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.westwalescycleracing.co.uk
Event organiser:
Mr Michael Tarling
07508057031
michaeltarling@yahoo.co.uk
Cheques payable to:
entry on the day only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
24 Jun 14 19:50 2/3/4 Regional C+ Band 5 2nd, 3rd, 4th 45 mins
24 Jun 14 19:00 4th Cat only Regional C+ Band 5 4th 40 mins
24 Jun 14 01:00 U16 Girls Youth Only Youth A
24 Jun 14 01:00 U14 Girls Youth Only Youth B

View All

Round 3 of the Pembrey series. Youth races likely to be on the Go-Kart track while seniors will use the whole circuit. Exact format may change but races for both seniors and youths.

Event Location:

Pembrey,
Carmarthenshire,
SA16 0HZ

Race: 2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jun 14 19:50 Regional C+ Band 5 2nd, 3rd, 4th 45 mins

Race: 4th Cat only

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jun 14 19:00 Regional C+ Band 5 4th 40 mins

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jun 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jun 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jun 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jun 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jun 14 01:00 Youth Only Youth E ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jun 14 19:50 Youth Only Youth B 30 mins

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jun 14 19:20 Youth Only Youth C 25 mins

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jun 14 18:50 Youth Only Youth D 20 mins

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jun 14 18:30 Youth Only Youth E 15 mins

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jun 14 19:00 Women Only Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 40 mins

Confirmed Results

Race name: 2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Davies Finished 2nd 10
2 John Holt County Cycles Racing Team Finished 2nd 8
3 Stephen Williams NFTO Race Club Finished 2nd 7
4 Daniel Colman Forza Cycles Racing Team Finished 2nd 6
5 Luke Cornish West Wales Cycle Racing Team Finished 2nd 5
6 Adam King Cardiff JIF Finished 2nd 4
7 Andrew Parry Urban Cyclery Finished 2nd 3
8 Andy Hoskins Cardiff JIF Finished 2nd 2
9 Ian Bendall Forza Cycles Racing Team Finished 2nd 1
10 William Roberts County Cycles Racing Team Finished A 1

Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rhys Gravelle Port Talbot Wheelers Finished 4th 10
2 Eduardo Jesus Finished N/A 8
3 Rhys Williams Swansea Wheelers CC Finished 4th 7
4 Louis Mochine Swansea Wheelers CC Finished 4th 6
5 Julius Bancud Bynea CC Finished 4th 5
6 Alexander Brace Team NBCC Finished 4th 4
7 Ben Pykett Finished 4th 3
8 James Dyke Cardiff Ajax CC Finished 4th 2
9 Matthew Williams Cardiff Ajax CC Finished 4th 1
10 Simon Mansfield Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tanwen Jones West Wales Cycle Racing Team Finished A 3
2 Alys Masters Cardiff Ajax CC Finished A 2

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ella Barnwell Towy Riders Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emma Finucane Towy Riders Finished C 3
2 Amy Cole Sosban Riders Finished C 2
3 Lucy Owens Sosban Riders Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Awen Roberts Towy Riders Finished D 3
2 Bethany Bennett Sosban Riders Finished D 2
3 Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hawys Richards West Wales Cycle Racing Team Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Owain Roberts Towy Riders Finished B 3
2 Dylan Sharratt Pembrokeshire Velo Finished B 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Nethell Maindy Flyers Youth CC Finished C 3
2 Cian Roberts Towy Riders Finished C 2
3 Bryn Davies Towy Riders Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Griff Lewis Team Conti Finished D 3
2 Iolo Dafydd Towy Riders Finished D 2
3 Sam Smith Towy Riders Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished E 3
2 Wiliam Davies Towy Riders Finished E 2
3 Ilan Dafydd Towy Riders Finished E 1