BC West Thames 22 (High Wycombe)

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 06 Sep 2014

Event Summary

Event Overview

These events are run on the popular Hillingdon Cycle Circuit by clubs within Central region for all riders to compete on a purpose built closed road circuit.

Races will be run in a clockwise direction.

Event Details

Event URN:

319654

Start Date:

Sat, 6th Sep 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Series:

BC West Thames League

Entry close date

Sun, 31st Aug 2014

Results

Confirmed Results

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Philip Peters CSE Racing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  John Veness Handsling Racing Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Anthony Gibb CSE Racing Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Tom Smith Felt Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Arjan Planting Dulwich Paragon CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Nick Abraham Finished N/A 3

7. Nick Abraham -

Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Oliver Hedger London Dynamo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  James Norris High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Antony Richardson Royal Air Force CA Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Darryl Lusardi Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Donal Linehan Newbury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Tomasz Chmielewski Finchley Racing Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ben Seneviratne Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jon Shillingford Thames Velo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Phillip Pearson VC Revolution Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Scott Michaels Southampton University RC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  John Armstrong Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ben Bradley Southdown Velo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Leszek Bielecki Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Unknown Rider Finished 0

10. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Lawrence Hayes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Anthony Lusardi Willesden Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Neil Kerr Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Alvaro Alves da Cunha Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ryan Finestone Willesden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Adam White Hitchin Nomads CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
18.  Seán Warner Twickenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Jonathan Kingsbury High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Mark Tonge Finished 0

20. Mark Tonge -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Pete Ganderton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Paul Bennett Finished 0

22. Paul Bennett -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Olly Greef Finished 4th 0

23. Olly Greef -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Andy Keene London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Unknown Rider Finished 0

25. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Scott Shepherd London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Ben Ackland London Baroudeurs Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Timothee Consigny Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Peter Cornwall Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Reiner Singh San Fairy Ann CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Andrew Deans GPM10 Cycling Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Mat Brown Finished 4th 0

32. Mat Brown -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Wayne Thomas GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Benjamin Moriarty Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Gabriel Banner Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Panton Woolwich CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

A registration fee of £10 is payable for the season-long series (£5 fee if you join after 1st July 2014). This provides you a number for the whole series. 3rd Category riders can choose their race as there are no ranking points for the 3/4 race; however they cannot swap between events after they have raced in either event. One guest ride is allowed free for visiting riders. Cash prizes for the top 6 in both races and for 3rd Category riders in the main race. It is crucial that you pin your number on in the correct position as photo finish equipment is used. The correct position can be seen in the picture within the race info page and on facebook link. Secure lockers are provided within the Club House for a £1.00 deposit, please do not leave valuables within your vehicles. The organisation cannot accept responsibility for any loss or damage to equipment.

The Races

U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 06/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 15:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£13.00)
Sat 06/09/14 – 15:00
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 13:45 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Sat 06/09/14 – 13:45

3/4

Regional C+, Band 5
45 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 13:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/09/14 – 13:00
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 06/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 06/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 06/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 06/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 06/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 06/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 06/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Overview

These events are run on the popular Hillingdon Cycle Circuit by clubs within Central region for all riders to compete on a purpose built closed road circuit.

Races will be run in a clockwise direction.

Event Details

Event URN:

319654

Start Date:

Sat, 6th Sep 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Series:

BC West Thames League

Entry close date

Sun, 31st Aug 2014

Results

Confirmed Results

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Old Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Philip Peters CSE Racing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  John Veness Handsling Racing Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Anthony Gibb CSE Racing Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Tom Smith Felt Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Arjan Planting Dulwich Paragon CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Nick Abraham Finished N/A 3

7. Nick Abraham -

Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Oliver Hedger London Dynamo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  James Norris High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Antony Richardson Royal Air Force CA Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Darryl Lusardi Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Donal Linehan Newbury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Tomasz Chmielewski Finchley Racing Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ben Seneviratne Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jon Shillingford Thames Velo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Phillip Pearson VC Revolution Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Scott Michaels Southampton University RC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  John Armstrong Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ben Bradley Southdown Velo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Leszek Bielecki Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Unknown Rider Finished 0

10. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Lawrence Hayes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Anthony Lusardi Willesden Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Neil Kerr Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Alvaro Alves da Cunha Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Ryan Finestone Willesden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Adam White Hitchin Nomads CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
18.  Seán Warner Twickenham CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Jonathan Kingsbury High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Mark Tonge Finished 0

20. Mark Tonge -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Pete Ganderton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Paul Bennett Finished 0

22. Paul Bennett -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Olly Greef Finished 4th 0

23. Olly Greef -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Andy Keene London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Unknown Rider Finished 0

25. Unknown Rider -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Scott Shepherd London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Ben Ackland London Baroudeurs Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Timothee Consigny Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Peter Cornwall Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Reiner Singh San Fairy Ann CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Andrew Deans GPM10 Cycling Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Mat Brown Finished 4th 0

32. Mat Brown -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Wayne Thomas GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Benjamin Moriarty Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Riley Searle Team Corley Cycles Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Gabriel Banner Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joseph O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Finn O'Brien Hillingdon Slipstreamers Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Panton Woolwich CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

A registration fee of £10 is payable for the season-long series (£5 fee if you join after 1st July 2014). This provides you a number for the whole series. 3rd Category riders can choose their race as there are no ranking points for the 3/4 race; however they cannot swap between events after they have raced in either event. One guest ride is allowed free for visiting riders. Cash prizes for the top 6 in both races and for 3rd Category riders in the main race. It is crucial that you pin your number on in the correct position as photo finish equipment is used. The correct position can be seen in the picture within the race info page and on facebook link. Secure lockers are provided within the Club House for a £1.00 deposit, please do not leave valuables within your vehicles. The organisation cannot accept responsibility for any loss or damage to equipment.

The Races

U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 06/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 15:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£13.00)
Sat 06/09/14 – 15:00
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 13:45 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Sat 06/09/14 – 13:45

3/4

Regional C+, Band 5
45 mins
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 13:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/09/14 – 13:00
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 06/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 06/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 06/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 06/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 06/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 06/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/09/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 06/09/14 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk