The Lewis Balyckyi Memorial Crits 2014

Closed Circuit , Blackpool – Sunday, 11 May 2014

Event Summary

Event Overview

Approximately 25 marshals will be required for each race. Anyone wishing to marshal on the day should contact the race organiser: Jerrod Hartley, mobile 07962 400320, email: hartley@airframedesigns.com. Ideally, each competitor should provide a marshal for his/her event and that will adequately cover the needs of the race. 

Event Details

Event URN:

318995

Start Date:

Sun, 11th May 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Bispham Tram Stop, Queens Promenade, Blackpool, FY2 9HA
View map

Entry close date

Thu, 8th May 2014

Results

Confirmed Results

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
4.  Maddox Howe Cycle Sport Pendle Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Esme Walkingshaw Beacon Wheelers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Scott Fisher Furness Future Flyers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Deetry Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Evelina Black Bolton Hot Wheels CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
4.  Thomas Purcell Ribble Valley Juniors Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
5.  Freya Brealey East Bradford CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
6.  Erin Corrigan Bolton Hot Wheels CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
7.  Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Beau Walkingshaw Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Olivia Pickering Cycle Sport Pendle Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  George Southby East Bradford CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  George Ball Furness Future Flyers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Alfie Savage Furness Future Flyers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
7.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Dylan Kay East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Lucas Thompson Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Lauren Carr Blackpool Youth Cycle Associat... Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Andrew Lemm Blackpool Youth Cycle Associat... Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Robert Scott Pedalsport Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Liam Gilpin Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jake Beach Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Nathan Allatt Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Adam Hall Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  George Wharton Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Bailey Payne Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Ryan Coulton Mercury Performance Coaching R... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  James Farrington Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Liam Shaw Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Jacob Rae Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jack Barton Furness Future Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Lewis Hartley Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Charles Paige Green Jersey RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Avner Bordoley West Riding Track League Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  William Thackray Watford Cycle Hub Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Sophie Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anna Docherty Clifton CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Lucy Horrocks Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Eve Dixon Team 22 Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Abby-Mae Parkinson RST Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Amy Gornall RST Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gemma Sargent Mercury Performance Coaching R... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Claire Rutherford Team Wheelguru Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joanne Street Manchester Wheelers Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Laura Stafford Manchester Wheelers Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jane Nolan Green Jersey RT Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Madeleine Scott PH-MAS Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Leah Pheasey PH-MAS Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Gabrielle Duckworth Salt Ayre Cog Set Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Anthony Bromley Barnsley RC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Mark Horrocks Hope Factory Racing Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Aaron Tonks Ribble Valley CRC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Paul Braithwaite Pendle Forest CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Scott Leverington Chorley Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Ben Howe Cycle Sport Pendle Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Paul Robson Barrow Central Wheelers Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  David Uttley Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Paul Baptist Vision Racing Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Andrew Lacey Rossendale RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Brendan Devlin 3RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Benjamin Greenhough Albarosa Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Andrew Harwood Chorley Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Mark Vanbogerijen Finished 0

14. Mark Vanbogerijen -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Martin Pate North Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  David Green Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Gareth Williams Rossendale RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Richard Paige Green Jersey RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Anthony Hibbert Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  James Marshall 3RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Aaron Denver Chorley Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Luke Davies Chorley Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Iain Layton Ribble Valley Juniors Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  David Smith Finished 0

25. David Smith -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Chris Hall Finished 0

26. Chris Hall -

Points: 0 | Status: Finished
27.  Rob Montgomery Finished 0

27. Rob Montgomery -

Points: 0 | Status: Finished
--- Lewis Ball Birkenhead North End CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Michael Wilson Mercury Performance Coaching R... Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Robert Scott Pedalsport Cycling Club Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
3.  Gerallt Allen The Edge Cycleworks Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Allonby Overplay.net Racing Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  George Nolan Green Jersey RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  David Micklethwaite 3RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Zack Williamson Clay Cross Road Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Mark Davies Team Cystic Fibrosis Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Daniel Stocchero 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Richard Haughton THR Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Anthony Windle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Paul Woodrow Audlem Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Paul Cheetham Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Robert Shirley Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Jake Beach Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  David Kent St Helens CRC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Robert Lockhart Audlem Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jay McCarthy Clitheroe Bike Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  David Reece Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Nicholas Marsdin Lune RCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Peter Hollis THR Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Austin Aldred Bella In Sella Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Chamberlain Audlem Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ryan Forster Audlem Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Paul Kay Did not finish 3rd 0

25. Paul Kay -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Graham McMurray Cleveleys RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Simon Mulholland THR Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jordan Rigby Teamwallis Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Duncan Smith THR Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Dominic Turner VS Cycles, Brighouse Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries will also be taken on the day. Approximately 25 marshals will be required for each race. Anyone wishing to marshal on the day should contact the race organiser: Jerrod Hartley, mobile 07962 400320, email: hartley@airframedesigns.com. Ideally, each competitor should provide a marshal for his/her event and that will adequately cover the needs of the race.

The Races

U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/05/14 09:30 Youth Only Youth --- 2km / 1 mile
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 11/05/14 – 09:30

U8

Youth Only, Youth
2km / 1 mile
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/05/14 09:45 Youth Only Youth --- 4km / 2 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 11/05/14 – 09:45

U10

Youth Only, Youth
4km / 2 miles
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/05/14 10:15 Youth Only Youth --- 8km / 5 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 11/05/14 – 10:15

U12

Youth Only, Youth
8km / 5 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/05/14 11:00 Youth Only Youth --- 36km / 22 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 11/05/14 – 11:00
Youth Only, Youth
36km / 22 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/05/14 11:01 Youth Only Youth --- 36km / 22 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 11/05/14 – 11:01
Youth Only, Youth
36km / 22 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/05/14 12:30 Youth Only Youth --- 24km / 15 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 11/05/14 – 12:30
Youth Only, Youth
24km / 15 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/05/14 12:31 Youth Only Youth --- 24km / 15 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 11/05/14 – 12:31
Youth Only, Youth
24km / 15 miles
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/05/14 14:00 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 11/05/14 – 14:00
Women Only, Band 5
45 mins
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/05/14 15:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 11/05/14 – 15:00
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/05/14 16:00 Regional A Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 11/05/14 – 16:00
Regional A, Band 4
01 hr

Event Summary

Event Overview

Approximately 25 marshals will be required for each race. Anyone wishing to marshal on the day should contact the race organiser: Jerrod Hartley, mobile 07962 400320, email: hartley@airframedesigns.com. Ideally, each competitor should provide a marshal for his/her event and that will adequately cover the needs of the race. 

Event Details

Event URN:

318995

Start Date:

Sun, 11th May 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Bispham Tram Stop, Queens Promenade, Blackpool, FY2 9HA
View map

Entry close date

Thu, 8th May 2014

Results

Confirmed Results

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Riley Saint-Simmons Bolton Hot Wheels CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
4.  Maddox Howe Cycle Sport Pendle Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Esme Walkingshaw Beacon Wheelers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Scott Fisher Furness Future Flyers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Deetry Jarrett Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Evelina Black Bolton Hot Wheels CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
4.  Thomas Purcell Ribble Valley Juniors Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
5.  Freya Brealey East Bradford CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
6.  Erin Corrigan Bolton Hot Wheels CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
7.  Nancye Roberts Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Beau Walkingshaw Beacon Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Olivia Pickering Cycle Sport Pendle Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  George Southby East Bradford CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  George Ball Furness Future Flyers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Alfie Savage Furness Future Flyers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Tilly Percy Salt Ayre Cog Set Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
7.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Dylan Kay East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Lucas Thompson Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Lauren Carr Blackpool Youth Cycle Associat... Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Andrew Lemm Blackpool Youth Cycle Associat... Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Robert Scott Pedalsport Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Hardcastle Kirklees Cycling Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Liam Gilpin Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jake Beach Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Nathan Allatt Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Adam Hall Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  George Wharton Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Thomas Clarke Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Bailey Payne Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Thomas Humphrey Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Ryan Coulton Mercury Performance Coaching R... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  James Farrington Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Liam Shaw Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Jacob Rae Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jack Ford Holmfirth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jim Brown Holmfirth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jack Barton Furness Future Flyers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Lewis Hartley Velocity Globalbike Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Halley Woods Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Dylan Westley Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Charles Paige Green Jersey RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Avner Bordoley West Riding Track League Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  William Thackray Watford Cycle Hub Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Sophie Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anna Docherty Clifton CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Lucy Horrocks Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Eve Dixon Team 22 Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Abby-Mae Parkinson RST Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Amy Gornall RST Racing Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gemma Sargent Mercury Performance Coaching R... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Claire Rutherford Team Wheelguru Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joanne Street Manchester Wheelers Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Laura Stafford Manchester Wheelers Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jane Nolan Green Jersey RT Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Madeleine Scott PH-MAS Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Leah Pheasey PH-MAS Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Gabrielle Duckworth Salt Ayre Cog Set Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Anthony Bromley Barnsley RC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Mark Horrocks Hope Factory Racing Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Aaron Tonks Ribble Valley CRC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Paul Braithwaite Pendle Forest CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Scott Leverington Chorley Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Ben Howe Cycle Sport Pendle Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Paul Robson Barrow Central Wheelers Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  David Uttley Huddersfield Star Wheelers Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Paul Baptist Vision Racing Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Andrew Lacey Rossendale RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Brendan Devlin 3RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Benjamin Greenhough Albarosa Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Andrew Harwood Chorley Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Mark Vanbogerijen Finished 0

14. Mark Vanbogerijen -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Martin Pate North Lancashire RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  David Green Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Gareth Williams Rossendale RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Richard Paige Green Jersey RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Anthony Hibbert Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Matthew Waters Ribble Valley Juniors Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  James Marshall 3RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Aaron Denver Chorley Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Luke Davies Chorley Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Iain Layton Ribble Valley Juniors Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  David Smith Finished 0

25. David Smith -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Chris Hall Finished 0

26. Chris Hall -

Points: 0 | Status: Finished
27.  Rob Montgomery Finished 0

27. Rob Montgomery -

Points: 0 | Status: Finished
--- Lewis Ball Birkenhead North End CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Michael Wilson Mercury Performance Coaching R... Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: A
2.  Robert Scott Pedalsport Cycling Club Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
3.  Gerallt Allen The Edge Cycleworks Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ryan Whatmough Team Terminator Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Allonby Overplay.net Racing Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  George Nolan Green Jersey RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  David Micklethwaite 3RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Zack Williamson Clay Cross Road Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Mark Davies Team Cystic Fibrosis Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Daniel Stocchero 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Richard Haughton THR Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Anthony Windle Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Paul Woodrow Audlem Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Paul Cheetham Champion System VCUK Racing Te... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Robert Shirley Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Jake Beach Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  David Kent St Helens CRC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Robert Lockhart Audlem Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jay McCarthy Clitheroe Bike Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  David Reece Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Nicholas Marsdin Lune RCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Peter Hollis THR Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Austin Aldred Bella In Sella Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Chamberlain Audlem Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ryan Forster Audlem Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Paul Kay Did not finish 3rd 0

25. Paul Kay -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Graham McMurray Cleveleys RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Simon Mulholland THR Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jordan Rigby Teamwallis Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Duncan Smith THR Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Dominic Turner VS Cycles, Brighouse Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entries will also be taken on the day. Approximately 25 marshals will be required for each race. Anyone wishing to marshal on the day should contact the race organiser: Jerrod Hartley, mobile 07962 400320, email: hartley@airframedesigns.com. Ideally, each competitor should provide a marshal for his/her event and that will adequately cover the needs of the race.

The Races

U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/05/14 09:30 Youth Only Youth --- 2km / 1 mile
Entry: On Day: (£6.00)
Sun 11/05/14 – 09:30

U8

Youth Only, Youth
2km / 1 mile
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/05/14 09:45 Youth Only Youth --- 4km / 2 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 11/05/14 – 09:45

U10

Youth Only, Youth
4km / 2 miles
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/05/14 10:15 Youth Only Youth --- 8km / 5 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 11/05/14 – 10:15

U12

Youth Only, Youth
8km / 5 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/05/14 11:00 Youth Only Youth --- 36km / 22 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 11/05/14 – 11:00
Youth Only, Youth
36km / 22 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/05/14 11:01 Youth Only Youth --- 36km / 22 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 11/05/14 – 11:01
Youth Only, Youth
36km / 22 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/05/14 12:30 Youth Only Youth --- 24km / 15 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 11/05/14 – 12:30
Youth Only, Youth
24km / 15 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/05/14 12:31 Youth Only Youth --- 24km / 15 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 11/05/14 – 12:31
Youth Only, Youth
24km / 15 miles
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/05/14 14:00 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 11/05/14 – 14:00
Women Only, Band 5
45 mins
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/05/14 15:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 11/05/14 – 15:00
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/05/14 16:00 Regional A Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 11/05/14 – 16:00
Regional A, Band 4
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk