Reading 2014 Track League

Track League , Reading – Monday, 02 Jun 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

318341

Start Date:

Mon, 2nd Jun 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

A Riders - trackcycling 10 lap scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Riders - trackcycling 10 lap scratch - Results
1.  George Clark High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Riders - 12 Lap points race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Riders - 12 Lap points race - Results
1.  Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Maximilian Stedman Pedal Heaven RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Riders - AW Cycles Endurance 20k

Position Name Club name Rider status Category Points
A Riders - AW Cycles Endurance 20k - Results
1.  Maximilian Stedman Pedal Heaven RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  George Clark High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Riders - trackcycling 10 lap scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Riders - trackcycling 10 lap scratch - Results
1.  David Sinclair Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Nick Cammell GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Zittel Willesden Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Riders - 12 lap points race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Riders - 12 lap points race - Results
1.  David Sinclair Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sean Gorvy GS Henley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Holden Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Riders - AW Cycles Endurance 20k

Position Name Club name Rider status Category Points
B Riders - AW Cycles Endurance 20k - Results
1.  Nick Cammell GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thomas Zittel Willesden Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sean Gorvy GS Henley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Riders - 6 lap hare and hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders - 6 lap hare and hounds - Results
1.  Cameron Thompson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lee Jones Newbury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Riders - 10 Lap Derny Final (U16 boys, Vets & Novices)

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders - 10 Lap Derny Final (U16 boys, Vets & Novices) - Results
1.  Cameron Thompson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lee Jones Newbury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

C Riders - 10 lap derny final (U14 Boys)

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders - 10 lap derny final (U14 Boys) - Results
1.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jan Corsten Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

C Riders - 10 Lap Derny Final (U16 Girls, Ladies)

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders - 10 Lap Derny Final (U16 Girls, Ladies) - Results
1.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lydia Brookes GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sasha Quarrington Team Vision Innovative Leisure Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Riders - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders - Unknown Distance - Results
1.  Cameron Thompson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lee Jones Newbury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

C Riders - AW Cycles Endurance 20k

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders - AW Cycles Endurance 20k - Results
1.  Cameron Thompson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

On Line Entry closes 7 days in advance of each meeting. A League - Seniors, Women, Junior, Over 40's & U16's with Commissaire Dispensation B League - Seniors, Women, Junior, Over 40's,U16's & U14's with Commissaire Dispensation C League - Women, Over 40's, U16 & U14, Novice Seniors and Juniors D League - U12, U10 and U8 U14s and U16s wishing to ride the A or B leagues please contact the organiser before entering.

The Races

7 Meetings - All A/B League, Sen/Jun - C League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 19:00
7 Meetings - Youths - C/D League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 19:00
Youth Only, Track League Youth
All A/B League, Sen/Jun - C League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 02/06/14 – 19:00
Senior/Junior - Guest (Max 3 Entries) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Mon 02/06/14 – 19:00
Youths - C/D league only - Guest ( Max 3 Entries) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 02/06/14 – 19:00
Youth Only, Track League Youth
A Riders - trackcycling 10 lap scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
A Riders - 12 Lap points race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
A Riders - AW Cycles Endurance 20k Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
B Riders - trackcycling 10 lap scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
B Riders - 12 lap points race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
B Riders - AW Cycles Endurance 20k Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
C Riders - 6 lap hare and hounds Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
C Riders - 10 Lap Derny Final (U16 boys, Vets & Novices) Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
C Riders - 10 lap derny final (U14 Boys) Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Youth Only ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
C Riders - 10 Lap Derny Final (U16 Girls, Ladies) Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
C Riders - Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
C Riders - AW Cycles Endurance 20k Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
All A/B League, Sen/Jun - C League - single mtg Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 02/06/14 – 19:00
Guest - Senior/Junior (Max 3 Entries) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Mon 02/06/14 – 19:00
Whole Season - Junior Entry Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 19:00
Regional C, None
Whole Season - Senior Entry Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 19:00
Regional C, None
Whole Season - U14s - B league Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 19:00
Youth Only, Track League Youth
Whole Season - U16s - A/B League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 19:00
Youth Only, Track League Youth
Whole Season - Youths - C/D league only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 19:00
Youth Only, Track League Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

318341

Start Date:

Mon, 2nd Jun 2014

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

A Riders - trackcycling 10 lap scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Riders - trackcycling 10 lap scratch - Results
1.  George Clark High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Riders - 12 Lap points race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Riders - 12 Lap points race - Results
1.  Neil Rutter Cotswold Veldrijden Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Maximilian Stedman Pedal Heaven RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Riders - AW Cycles Endurance 20k

Position Name Club name Rider status Category Points
A Riders - AW Cycles Endurance 20k - Results
1.  Maximilian Stedman Pedal Heaven RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  George Clark High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Riders - trackcycling 10 lap scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Riders - trackcycling 10 lap scratch - Results
1.  David Sinclair Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Nick Cammell GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Thomas Zittel Willesden Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Riders - 12 lap points race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Riders - 12 lap points race - Results
1.  David Sinclair Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sean Gorvy GS Henley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Holden Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Riders - AW Cycles Endurance 20k

Position Name Club name Rider status Category Points
B Riders - AW Cycles Endurance 20k - Results
1.  Nick Cammell GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Thomas Zittel Willesden Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sean Gorvy GS Henley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Riders - 6 lap hare and hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders - 6 lap hare and hounds - Results
1.  Cameron Thompson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lee Jones Newbury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Riders - 10 Lap Derny Final (U16 boys, Vets & Novices)

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders - 10 Lap Derny Final (U16 boys, Vets & Novices) - Results
1.  Cameron Thompson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lee Jones Newbury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

C Riders - 10 lap derny final (U14 Boys)

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders - 10 lap derny final (U14 Boys) - Results
1.  Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jan Corsten Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

C Riders - 10 Lap Derny Final (U16 Girls, Ladies)

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders - 10 Lap Derny Final (U16 Girls, Ladies) - Results
1.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lydia Brookes GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sasha Quarrington Team Vision Innovative Leisure Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Riders - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders - Unknown Distance - Results
1.  Cameron Thompson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lee Jones Newbury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

C Riders - AW Cycles Endurance 20k

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders - AW Cycles Endurance 20k - Results
1.  Cameron Thompson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harvey McNaughton I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

On Line Entry closes 7 days in advance of each meeting. A League - Seniors, Women, Junior, Over 40's & U16's with Commissaire Dispensation B League - Seniors, Women, Junior, Over 40's,U16's & U14's with Commissaire Dispensation C League - Women, Over 40's, U16 & U14, Novice Seniors and Juniors D League - U12, U10 and U8 U14s and U16s wishing to ride the A or B leagues please contact the organiser before entering.

The Races

7 Meetings - All A/B League, Sen/Jun - C League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 19:00
7 Meetings - Youths - C/D League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 19:00
Youth Only, Track League Youth
All A/B League, Sen/Jun - C League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 02/06/14 – 19:00
Senior/Junior - Guest (Max 3 Entries) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Mon 02/06/14 – 19:00
Youths - C/D league only - Guest ( Max 3 Entries) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Mon 02/06/14 – 19:00
Youth Only, Track League Youth
A Riders - trackcycling 10 lap scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
A Riders - 12 Lap points race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
A Riders - AW Cycles Endurance 20k Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
B Riders - trackcycling 10 lap scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
B Riders - 12 lap points race Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
B Riders - AW Cycles Endurance 20k Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
C Riders - 6 lap hare and hounds Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
C Riders - 10 Lap Derny Final (U16 boys, Vets & Novices) Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
C Riders - 10 lap derny final (U14 Boys) Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Youth Only ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
C Riders - 10 Lap Derny Final (U16 Girls, Ladies) Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
C Riders - Unknown Distance Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
C Riders - AW Cycles Endurance 20k Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 01:00 Regional C ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 01:00
All A/B League, Sen/Jun - C League - single mtg Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Mon 02/06/14 – 19:00
Guest - Senior/Junior (Max 3 Entries) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Mon 02/06/14 – 19:00
Whole Season - Junior Entry Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 19:00
Regional C, None
Whole Season - Senior Entry Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 19:00
Regional C, None
Whole Season - U14s - B league Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 19:00
Youth Only, Track League Youth
Whole Season - U16s - A/B League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 19:00
Youth Only, Track League Youth
Whole Season - Youths - C/D league only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 02/06/14 19:00 Youth Only Track League Youth ---
Entry:
Mon 02/06/14 – 19:00
Youth Only, Track League Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk