Pembrey Circuit Series 2014 Round 2

Closed Circuit – Tuesday, 10 Jun 2014

Event Details

Event URN:

318173

Start Date:

Tue, 10th Jun 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Pembrey Motor Racing Circuit, Pembrey, Carmarthenshire, SA16 0HZ
View map

Info for Riders

Circuit racing is back at Pembrey, for senior and all youth categories. The E/1/2 is also open to 3rd category riders. 3rds can double up for an additional £5


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
10/06/14 20:00 E/1/2/3 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite ---
10/06/14 19:00 3/4 Regional C+ Band 5 3rd, 4th ---
10/06/14 19:00 Youth Youth Only Youth A, B, C, D, E ---
10/06/14 01:00 U16 Boys Youth Only Youth A ---
10/06/14 01:00 U14 Boys Youth Only Youth B ---
10/06/14 01:00 U12 Boys Youth Only Youth C ---
10/06/14 01:00 U10 Boys Youth Only Youth D ---
10/06/14 01:00 U8 Boys Youth Only Youth E ---
10/06/14 01:00 U16 Girls Youth Only Youth A ---
10/06/14 01:00 U14 Girls Youth Only Youth B ---
10/06/14 01:00 U12 Girls Youth Only Youth C ---
10/06/14 01:00 U10 Girls Youth Only Youth D ---

View All

Enter a Race

Race E/1/2/3
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 10/06/14 20:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite
Entry: On Day: (£12.00)
Race E/1/2/3
Tue 10/06/14 - 20:00
Classification: Regional C+
Band: Band 5
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, Elite
Entry: On Day: (£12.00)
Race 3/4
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 10/06/14 19:00 Regional C+ Band 5 3rd, 4th
Entry: On Day: (£12.00)
Race 3/4
Tue 10/06/14 - 19:00
Classification: Regional C+
Band: Band 5
Rider Cat: 3rd, 4th
Entry: On Day: (£12.00)
Race Youth
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 10/06/14 19:00 Youth Only Youth A, B, C, D, E
Entry: On Day: (£5.00)
Race Youth
Tue 10/06/14 - 19:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A, B, C, D, E
Entry: On Day: (£5.00)
Race U16 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 10/06/14 01:00 Youth Only Youth A
Entry:
Race U16 Boys
Tue 10/06/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A
Entry:
Race U14 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 10/06/14 01:00 Youth Only Youth B
Entry:
Race U14 Boys
Tue 10/06/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: B
Entry:
Race U12 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 10/06/14 01:00 Youth Only Youth C
Entry:
Race U12 Boys
Tue 10/06/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C
Entry:
Race U10 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 10/06/14 01:00 Youth Only Youth D
Entry:
Race U10 Boys
Tue 10/06/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: D
Entry:
Race U8 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 10/06/14 01:00 Youth Only Youth E
Entry:
Race U8 Boys
Tue 10/06/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: E
Entry:
Race U16 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 10/06/14 01:00 Youth Only Youth A
Entry:
Race U16 Girls
Tue 10/06/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A
Entry:
Race U14 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 10/06/14 01:00 Youth Only Youth B
Entry:
Race U14 Girls
Tue 10/06/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: B
Entry:
Race U12 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 10/06/14 01:00 Youth Only Youth C
Entry:
Race U12 Girls
Tue 10/06/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C
Entry:
Race U10 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 10/06/14 01:00 Youth Only Youth D
Entry:
Race U10 Girls
Tue 10/06/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: D
Entry:

Confirmed Results

Race E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Stephen Williams NFTO Race Club Finished 2nd 10
2 Edward Laverack JLT Condor Finished 1st 8
3 John Holt County Cycles Racing Team Finished 2nd 7
4 Daniel Davies Finished 2nd 6
5 Justin Harcourt Urban Cyclery Finished 2nd 5
6 Craig Seaman County Cycles Racing Team Finished 2nd 4
7 Hefin Price Velosure Starley Primal Finished 1st 3
8 Nicholas Jones County Cycles Racing Team Finished 3rd 2
9 Bevan Humphreys BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 1
10 Vincent Thomas Forza Cycles Racing Team Finished 2nd 1
Show More

Race 3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Thomas Grigson Bynea CC Finished 3rd 10
2 Brett Nethell NFTO Race Club Finished A 8
3 Matt Thorne Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished 3rd 7
4 Nicholas Jones County Cycles Racing Team Finished 3rd 6
5 Rhys Williams Swansea University RT-LeisureT... Finished 3rd 5
6 Manon Lloyd Fusion Development Racing Team Finished 2nd 4
7 Carwyn Davies KTM road-and-trail.com Finished 4th 3
8 Rhodri Evans TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished 3rd 2
9 Eduardo Jesus Finished N/A 1
10 Kerry Greenham Army Cycling Union Finished 3rd 1
Show More

Race U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Ethan Derrick Newport Olympic Cycling Club Finished A 3

Race U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Owain Roberts Towy Riders Finished B 3

Race U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Joe Nethell Maindy Flyers Youth CC Finished C 3
2 Cian Roberts Towy Riders Finished C 2
3 Bryn Davies Towy Riders Finished C 1

Race U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished D 3
2 Griff Lewis Team Conti Finished D 2
3 Sam Smith Towy Riders Finished D 1

Race U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished E 3
2 Wiliam Davies Towy Riders Finished E 2
3 Harry Newton Sosban Riders Finished E 1

Race U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Tanwen Jones West Wales Cycle Racing Team Finished A 3

Race U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Ella Barnwell Towy Riders Finished B 3

Race U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Emma Finucane Towy Riders Finished C 3
2 Danielle Parker Towy Riders Finished C 2
3 Amy Cole Sosban Riders Finished C 1

Race U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Awen Roberts Towy Riders Finished D 3
2 Bethany Bennett Sosban Riders Finished D 2
3 Eden Rae Davies Finished 0

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Register with British Cycling and win a Cervello S5