Mosquito Bikes Angmering Youth Series

Closed Circuit , ANGMERING – Monday, 03 Aug 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

238/EN/011/2009

Start Date:

Mon, 3rd Aug 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Angmering Raceway, Off Water Lane, Angmering, Sussex, BN16 4EL
View map

Results

Confirmed Results

U12 Boys - 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 6 lap Scratch - Results
1.  Gabriel De Gouveia Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys - 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 6 lap Scratch - Results
1.  Matthew Duffin A D Cycles RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Cameron Houston A D Cycles RT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  George Phillips Unknown 0

5. George Phillips -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Girls - 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - 6 lap Scratch - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U16 Boys - 9 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 9 lap Scratch - Results
1.  Matthew Castle A D Cycles RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Declan Inglis Southdown Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys - 9 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 9 lap Scratch - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Adam Cooke Southdown Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Luke Bandy VC Jubilee Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  William Houston Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Girls - 9 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 9 lap Scratch - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 6 lap Handicap - Results
1.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Gabriel De Gouveia Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 6 lap Handicap - Results
1.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Cameron Houston A D Cycles RT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Matthew Duffin A D Cycles RT Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  George Phillips Unknown 0

5. George Phillips -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Girls - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - 6 lap Handicap - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U14 Girls - 9 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 9 lap Handicap - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys - 9 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 9 lap Handicap - Results
1.  Matthew Castle A D Cycles RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Declan Inglis Southdown Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys - 9 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 9 lap Handicap - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Adam Cooke Southdown Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  William Houston Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9999.  Luke Bandy Racing Club Ravenna Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 6 lap Handicap - Results
1.  Gabriel De Gouveia Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 6 lap Handicap - Results
1.  Matthew Duffin A D Cycles RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Cameron Houston A D Cycles RT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  George Phillips Unknown 0

3. George Phillips -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 Girls - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - 6 lap Handicap - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U16 Boys - 9 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 9 lap Handicap - Results
1.  Matthew Castle A D Cycles RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Declan Inglis Southdown Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls - 9 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 9 lap Handicap - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Imogen Farlie VC Jubilee Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Boys - 9 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 9 lap Handicap - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Adam Cooke Southdown Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  William Houston Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Boys - 5 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 5 lap Keirin - Results
1.  Gabriel De Gouveia Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys - 5 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 5 lap Keirin - Results
1.  Matthew Duffin A D Cycles RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Cameron Houston A D Cycles RT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  George Phillips Unknown 0

4. George Phillips -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Girls - 5 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - 5 lap Keirin - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U16 Boys - 5 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 5 lap Keirin - Results
1.  Matthew Castle VC Long Eaton Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Declan Inglis Southdown Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls - 5 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 5 lap Keirin - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Imogen Farlie VC Jubilee Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Boys - 5 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 5 lap Keirin - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Adam Cooke Southdown Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  William Houston Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Boys - 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 1 lap Time Trial - Results
1.  Gabriel De Gouveia Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys - 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 1 lap Time Trial - Results
1.  Matthew Duffin A D Cycles RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Cameron Houston A D Cycles RT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  George Phillips Unknown 0

3. George Phillips -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 Girls - 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - 1 lap Time Trial - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U16 Boys - 2 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 2 lap Time Trial - Results
1.  Matthew Castle A D Cycles RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Declan Inglis Southdown Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls - 2 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 2 lap Time Trial - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Imogen Farlie VC Jubilee Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Boys - 2 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 2 lap Time Trial - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  William Houston Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

About the Event

Info for Riders

19 week series every Monday apart from bank holidays. Surrey League events can be entered online at www.activeeurope.com

The Races

U12 Boys - 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:30 Youth Only Youth --- various
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Mon 03/08/09 – 18:30
Youth Only, Youth
various
U10 Boys - 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:31 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:31
Youth Only, Youth
U8 Girls - 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:32 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:32
Youth Only, Youth
U16 Boys - 9 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:33 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:33
Youth Only, Youth
U14 Boys - 9 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:34 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:34
Youth Only, Youth
U14 Girls - 9 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:35 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:35
Youth Only, Youth
U12 Boys - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:36 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:36
Youth Only, Youth
U10 Boys - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:37 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:37
Youth Only, Youth
U8 Girls - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:38 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:38
Youth Only, Youth
U14 Girls - 9 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:39 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:39
Youth Only, Youth
U16 Boys - 9 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:40 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:40
Youth Only, Youth
U14 Boys - 9 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:41 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:41
Youth Only, Youth
U12 Boys - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:42 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:42
Youth Only, Youth
U10 Boys - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:43 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:43
Youth Only, Youth
U8 Girls - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:44 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:44
Youth Only, Youth
U16 Boys - 9 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Girls - 9 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:46 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:46
Youth Only, Youth
U14 Boys - 9 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:47 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:47
Youth Only, Youth
U12 Boys - 5 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:48 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:48
Youth Only, Youth
U10 Boys - 5 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:49 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:49
Youth Only, Youth
U8 Girls - 5 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:50 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:50
Youth Only, Youth
U16 Boys - 5 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:51 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:51
Youth Only, Youth
U14 Girls - 5 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:52 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:52
Youth Only, Youth
U14 Boys - 5 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:53 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:53
Youth Only, Youth
U12 Boys - 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:54 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:54
Youth Only, Youth
U10 Boys - 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:55 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:55
Youth Only, Youth
U8 Girls - 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:56 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:56
Youth Only, Youth
U16 Boys - 2 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:57 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:57
Youth Only, Youth
U14 Girls - 2 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:58 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:58
Youth Only, Youth
U14 Boys - 2 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:59 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:59
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

238/EN/011/2009

Start Date:

Mon, 3rd Aug 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Angmering Raceway, Off Water Lane, Angmering, Sussex, BN16 4EL
View map

Results

Confirmed Results

U12 Boys - 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 6 lap Scratch - Results
1.  Gabriel De Gouveia Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys - 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 6 lap Scratch - Results
1.  Matthew Duffin A D Cycles RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Cameron Houston A D Cycles RT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  George Phillips Unknown 0

5. George Phillips -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Girls - 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - 6 lap Scratch - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U16 Boys - 9 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 9 lap Scratch - Results
1.  Matthew Castle A D Cycles RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Declan Inglis Southdown Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys - 9 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 9 lap Scratch - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Adam Cooke Southdown Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Luke Bandy VC Jubilee Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  William Houston Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Girls - 9 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 9 lap Scratch - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 6 lap Handicap - Results
1.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Gabriel De Gouveia Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 6 lap Handicap - Results
1.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Cameron Houston A D Cycles RT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Matthew Duffin A D Cycles RT Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  George Phillips Unknown 0

5. George Phillips -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Girls - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - 6 lap Handicap - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U14 Girls - 9 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 9 lap Handicap - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys - 9 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 9 lap Handicap - Results
1.  Matthew Castle A D Cycles RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Declan Inglis Southdown Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Boys - 9 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 9 lap Handicap - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Adam Cooke Southdown Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  William Houston Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9999.  Luke Bandy Racing Club Ravenna Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 6 lap Handicap - Results
1.  Gabriel De Gouveia Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 6 lap Handicap - Results
1.  Matthew Duffin A D Cycles RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Cameron Houston A D Cycles RT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  George Phillips Unknown 0

3. George Phillips -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Joe Hill Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 Girls - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - 6 lap Handicap - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U16 Boys - 9 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 9 lap Handicap - Results
1.  Matthew Castle A D Cycles RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Declan Inglis Southdown Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls - 9 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 9 lap Handicap - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Imogen Farlie VC Jubilee Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Boys - 9 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 9 lap Handicap - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Adam Cooke Southdown Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  William Houston Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Boys - 5 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 5 lap Keirin - Results
1.  Gabriel De Gouveia Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys - 5 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 5 lap Keirin - Results
1.  Matthew Duffin A D Cycles RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Cameron Houston A D Cycles RT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  George Phillips Unknown 0

4. George Phillips -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Girls - 5 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - 5 lap Keirin - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U16 Boys - 5 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 5 lap Keirin - Results
1.  Matthew Castle VC Long Eaton Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Declan Inglis Southdown Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls - 5 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 5 lap Keirin - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Imogen Farlie VC Jubilee Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Boys - 5 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 5 lap Keirin - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Adam Cooke Southdown Velo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  William Houston Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Boys - 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 1 lap Time Trial - Results
1.  Gabriel De Gouveia Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys - 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 1 lap Time Trial - Results
1.  Matthew Duffin A D Cycles RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Cameron Houston A D Cycles RT Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  George Phillips Unknown 0

3. George Phillips -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 Girls - 1 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - 1 lap Time Trial - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U16 Boys - 2 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 2 lap Time Trial - Results
1.  Matthew Castle A D Cycles RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Declan Inglis Southdown Velo Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls - 2 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 2 lap Time Trial - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Imogen Farlie VC Jubilee Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Boys - 2 lap Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 2 lap Time Trial - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  William Houston Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

About the Event

Info for Riders

19 week series every Monday apart from bank holidays. Surrey League events can be entered online at www.activeeurope.com

The Races

U12 Boys - 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:30 Youth Only Youth --- various
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Mon 03/08/09 – 18:30
Youth Only, Youth
various
U10 Boys - 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:31 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:31
Youth Only, Youth
U8 Girls - 6 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:32 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:32
Youth Only, Youth
U16 Boys - 9 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:33 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:33
Youth Only, Youth
U14 Boys - 9 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:34 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:34
Youth Only, Youth
U14 Girls - 9 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:35 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:35
Youth Only, Youth
U12 Boys - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:36 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:36
Youth Only, Youth
U10 Boys - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:37 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:37
Youth Only, Youth
U8 Girls - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:38 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:38
Youth Only, Youth
U14 Girls - 9 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:39 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:39
Youth Only, Youth
U16 Boys - 9 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:40 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:40
Youth Only, Youth
U14 Boys - 9 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:41 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:41
Youth Only, Youth
U12 Boys - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:42 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:42
Youth Only, Youth
U10 Boys - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:43 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:43
Youth Only, Youth
U8 Girls - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:44 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:44
Youth Only, Youth
U16 Boys - 9 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U14 Girls - 9 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:46 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:46
Youth Only, Youth
U14 Boys - 9 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:47 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:47
Youth Only, Youth
U12 Boys - 5 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:48 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:48
Youth Only, Youth
U10 Boys - 5 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:49 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:49
Youth Only, Youth
U8 Girls - 5 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:50 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:50
Youth Only, Youth
U16 Boys - 5 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:51 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:51
Youth Only, Youth
U14 Girls - 5 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:52 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:52
Youth Only, Youth
U14 Boys - 5 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:53 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:53
Youth Only, Youth
U12 Boys - 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:54 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:54
Youth Only, Youth
U10 Boys - 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:55 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:55
Youth Only, Youth
U8 Girls - 1 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:56 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:56
Youth Only, Youth
U16 Boys - 2 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:57 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:57
Youth Only, Youth
U14 Girls - 2 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:58 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:58
Youth Only, Youth
U14 Boys - 2 lap Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 03/08/09 18:59 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 03/08/09 – 18:59
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk