Evening Crits 3

Closed Circuit , Golspie – Wednesday, 16 Jul 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

317664

Start Date:

Wed, 16th Jul 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Littleferry Go-Cart Track, Little Ferry, Golspie, KW10 6ST
View map

Entry close date

Sun, 13th Jul 2014

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Brian Widdison Moray Firth Cycling Club Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Neil Fleming East Sutherland Wheelers Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Eric Innes Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Kenneth Riddle Moray Firth Cycling Club Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Andrew Macleod Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Ross Clark Glasgow Ivy CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Brian Nicholas Moray Firth Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Geoff Smith Inverness Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Alan Horsburgh Inverness Cycle Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Graeme Clyne Wick Wheelers Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Georgia Mansfield Forres CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Rona Macleod East Sutherland Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Harriet Fyfe Finished 0

1. Harriet Fyfe -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Poppy Watson East Sutherland Wheelers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Bailey Grant East Sutherland Wheelers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ciara Lynch East Sutherland Wheelers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Sandie Macleod East Sutherland Wheelers Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Lewis MacFarlane East Sutherland Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ian Ross East Sutherland Wheelers Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Liam Robbins East Sutherland Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Lewis Duncan East Sutherland Wheelers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Aiden Bain East Sutherland Wheelers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

Go-Race Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Go-Race Men - Results
1.  Ross Bowman East Sutherland Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  David Fyfe East Sutherland Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Gordon Irvine Moray Firth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Keith Stewart East Sutherland Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  David Macfadyen Moray Firth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Stephen Mitchell Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Alan Cook Cromarty Firth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Duncan Sutherland Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Keith Jones East Sutherland Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Ian Henderson Finished 0

10. Ian Henderson -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Les Christie East Sutherland Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Go Race Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Go Race Women - Results
1.  Julia Kenneth Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Amanda Wagstaffe East Sutherland Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Susan Guest Moray Firth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lillian Macrae East Sutherland Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Kirsteen Cockburn East Sutherland Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Susan Boe Moray Firth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Susan Boe Moray Firth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Fiona Stewart East Sutherland Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Entry fees are for BC members. Day licence fees apply if you are not a BC member.

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 20:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£12.00)
Wed 16/07/14 – 20:00
Regional C+, Band 5
55 mins / plus 5 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 16/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 16/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 16/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 16/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 16/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 18:50 Youth Only Youth --- 30 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 16/07/14 – 18:50
Youth Only, Youth
30 mins / plus 2 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 18:50 Youth Only Youth --- 30 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 16/07/14 – 18:50
Youth Only, Youth
30 mins / plus 2 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 18:20 Youth Only Youth --- 20 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 16/07/14 – 18:20
Youth Only, Youth
20 mins / plus 2 laps
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 18:00 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 16/07/14 – 18:00
Youth Only, Youth
15 mins
Go-Race Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 19:30 Go-Race None --- 20 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£12.00)
Wed 16/07/14 – 19:30
Go-Race, None
20 mins / plus 2 laps
Go Race Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 01:00 Go-Race None ---
Entry:
Wed 16/07/14 – 01:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

317664

Start Date:

Wed, 16th Jul 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Littleferry Go-Cart Track, Little Ferry, Golspie, KW10 6ST
View map

Entry close date

Sun, 13th Jul 2014

Results

Confirmed Results

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Brian Widdison Moray Firth Cycling Club Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Neil Fleming East Sutherland Wheelers Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Eric Innes Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Kenneth Riddle Moray Firth Cycling Club Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Andrew Macleod Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Ross Clark Glasgow Ivy CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Brian Nicholas Moray Firth Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Geoff Smith Inverness Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Alan Horsburgh Inverness Cycle Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Graeme Clyne Wick Wheelers Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Georgia Mansfield Forres CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Rona Macleod East Sutherland Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Harriet Fyfe Finished 0

1. Harriet Fyfe -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Poppy Watson East Sutherland Wheelers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Bailey Grant East Sutherland Wheelers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Ciara Lynch East Sutherland Wheelers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Sandie Macleod East Sutherland Wheelers Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Lewis MacFarlane East Sutherland Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ian Ross East Sutherland Wheelers Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Liam Robbins East Sutherland Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Lewis Duncan East Sutherland Wheelers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Aiden Bain East Sutherland Wheelers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

Go-Race Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Go-Race Men - Results
1.  Ross Bowman East Sutherland Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  David Fyfe East Sutherland Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Gordon Irvine Moray Firth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Keith Stewart East Sutherland Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  David Macfadyen Moray Firth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Stephen Mitchell Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Alan Cook Cromarty Firth CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Duncan Sutherland Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Keith Jones East Sutherland Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Ian Henderson Finished 0

10. Ian Henderson -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Les Christie East Sutherland Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Go Race Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Go Race Women - Results
1.  Julia Kenneth Sandy Wallace Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Amanda Wagstaffe East Sutherland Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Susan Guest Moray Firth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lillian Macrae East Sutherland Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Kirsteen Cockburn East Sutherland Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Susan Boe Moray Firth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Susan Boe Moray Firth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Fiona Stewart East Sutherland Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Entry fees are for BC members. Day licence fees apply if you are not a BC member.

The Races

E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 20:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£12.00)
Wed 16/07/14 – 20:00
Regional C+, Band 5
55 mins / plus 5 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 16/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 16/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 16/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 16/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 16/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 18:50 Youth Only Youth --- 30 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 16/07/14 – 18:50
Youth Only, Youth
30 mins / plus 2 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 18:50 Youth Only Youth --- 30 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 16/07/14 – 18:50
Youth Only, Youth
30 mins / plus 2 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 18:20 Youth Only Youth --- 20 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 16/07/14 – 18:20
Youth Only, Youth
20 mins / plus 2 laps
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 18:00 Youth Only Youth --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 16/07/14 – 18:00
Youth Only, Youth
15 mins
Go-Race Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 19:30 Go-Race None --- 20 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£12.00)
Wed 16/07/14 – 19:30
Go-Race, None
20 mins / plus 2 laps
Go Race Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/07/14 01:00 Go-Race None ---
Entry:
Wed 16/07/14 – 01:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk