Event URN:
317652
Start date:
Sun, 27th Apr 2014
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Woodcote Village Hall
Reading Road, Woodcote, Oxfordshire, RG8 0QY
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Mon, 31st Mar 2014
Event promoted by:
Reading CC ( website )
Event website:
http://www.readingcyclingclub.com
Event organiser:
Mr Richard Quayle
07557530957
Rquayle76@gmail.com
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Info for Riders:
Using the Catsbrain climb on the shorter Woodcote Circuit.
Six laps with a mid race prime sprint.
Entry will open on 17 February. Close will be 31 March.

RESERVES - THE EVENT IS NOW FULL. PLEASE EMAIL ME TO BE ADDED TO THE RESERVE LIST. RIDERS CURRENTLY ENTERED ARE ABLE TO BE WITHDRAWN UP TO 14 DAYS BEFORE EVENT, WITH A REFUND, AS LONG AS A RESERVE CAN BE FOUND.
rquayle76@gmail.com
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
27 Apr 14 10:00 2/3/4 Regional A Band 3 2nd, 3rd, 4th 90km / 56m

View All

Regional A Race. 

Event Location:

Reading Road,
Woodcote,
Oxfordshire,
RG8 0QY

Race: 2/3/4

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Apr 14 10:00 Regional A Band 3 2nd, 3rd, 4th 90km / 56m

Confirmed Results

Race name: 2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Beezer Arbis - Colbert Cycles RT Finished 2nd 30
2 Edward Palfreeman Corley Cycles - Drops RT Finished 2nd 25
3 Matthew Exley www.twenty3c.co.uk Finished 2nd 21
4 Matthew Osborn Casp Racing Finished 2nd 17
5 James Local London Dynamo Finished 2nd 14
6 Christopher Morrison Cadence Cycling Performance Finished 2nd 12
7 Nigel Williams Python Racing Team Finished 3rd 10
8 Darren Parker Python Racing Team Finished 3rd 8
9 Luke Souter Banbury Star CC Finished 2nd 7
10 Christopher Palfreeman Arbis - Colbert Cycles RT Finished 2nd 6
11 Daniel Bigham AW Cycles Finished 3rd 5
12 Ken Buckley AW Cycles Finished 2nd 4
13 Paul Elcock G.S. Henley Finished 2nd 3
14 Christopher Smith Python Racing Team Finished 3rd 2
15 Justin Belcher Banbury Star CC Finished 2nd 1
16 George Stainton-Ellis ASL Projects Racing Team Finished 2nd 0
17 Adam Moore ASL Projects Racing Team Finished 3rd 0
18 Thomas Kirk I-Ride.co.uk Finished 2nd 0
19 Geoff Ripley Bristol RC Finished N/A 0
20 Adam Thompson Reading CC Finished 3rd 0
21 Chris Jubb Pearson Cycling Club Finished 3rd 0
22 James Waters G.S. Henley Finished 3rd 0
23 Daniel Marett G.S. Henley Finished 4th 0
24 David Billings VC St Raphael Finished 2nd 0
25 Ben Strain Radeon Cycle Coaching Finished 4th 0
26 Simon Potter WyndyMilla Finished 3rd 0
27 Robert Fletcher Arbis - Colbert Cycles RT Finished 2nd 0
28 Christopher Bennett Club Corley Cycles Finished 3rd 0
29 Steve Golla High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
30 Steffen Verbist London Phoenix CC Finished 3rd 0
31 Stuart Williams Beeline Bicycles RT Finished 2nd 0
32 Daniel Gillow ASL Projects Racing Team Finished 3rd 0
33 Tim Clark G.S. Henley Finished 3rd 0
34 Stuart Gourley Radeon Cycle Coaching Finished 4th 0
35 Michael Woodland ASL Projects Racing Team Finished 4th 0
36 Timb Hiscocks Banbury Star CC Finished 4th 0
37 Gavin Spiers G.S. Henley Finished 3rd 0
38 Paul Renshaw Mickey Cranks CC Finished 4th 0