Event URN:
317195
Start date:
Sun, 29th Jun 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Torbay Velopark
Penwill Way, Paignton, Devon, TQ4 5JR
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
North Devon Wheelers - South Fork ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.northdevonwheelers.com
Event organiser:
Mr David Ross
47 King Alfred Crescent
Northam
Bideford
Devon
EX39 1UE
01237 470191
tonyross.24@btinternet.com
Cheques payable to:
North Devon Wheelers Southfork
Info for Riders:
Riders must be signed on by 9.30am. At 10.00am there will be a briefing for parents and riders and the timetable for the day confirmed.
We are accepting entries on the day up to a maximum of 30 riders per category. Cost of entry will be £13.00 for BC Licence Holders and £14.50 for Non BC Licence Holders.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
29 Jun 14 10:00 U16 Boys Youth Only Youth A
29 Jun 14 10:00 U16 Girls Youth Only Youth A
29 Jun 14 10:00 U14 Boys Youth Only Youth B
29 Jun 14 10:00 U14 Girls Youth Only Youth B

View All

The South West region has an aspiration to hold National series events across all age groups and cycling disciplines. This youth only event has been organised to prepare the regions riders, clubs and officials for a bid to host a National Youth circuit race series event in 2015.
Entrants will be able to compete in a range of races throughout the day. Points will be awarded after each event and an overall winner decided after the final event.
Competitors from outside the region are encouraged to enter too.

Event Location:

Penwill Way,
Paignton,
Devon,
TQ4 5JR

Race: U16 Boys

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jun 14 10:00 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jun 14 10:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Boys

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jun 14 10:00 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jun 14 10:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jun 14 10:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jun 14 10:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jun 14 10:00 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jun 14 10:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jun 14 10:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jun 14 10:00 Youth Only Youth E ---

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sebastian Dickens Sports Traider Race Team Finished A 3
2 Elliot Redfern Bristol Cycling Development Sq... Finished A 2
3 Charlie Meredith Mid Devon CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Attfield 1st Chard Whls Finished A 3
2 Ruby Bond 1st Chard Whls Finished A 2
3 Lauren Dolan Mid Devon CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Evan Rouse North Devon Wheelers - South F... Finished B 3
2 Joseph West 1st Chard Whls Finished B 2
3 Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Neve Upton North Devon Wheelers - South F... Finished B 3
2 Grace Jordan Rutrainingtoday CC Finished B 2
3 Jessica Morrish North Devon Wheelers - South F... Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Toby Peters One and All Cycling Finished C 3
2 Lewis Ross North Devon Wheelers - South F... Finished C 2
3 Kyle Dickens Mid Devon CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Taylor 1st Chard Whls Finished D 3
2 Nathan Adams North Devon Wheelers - South F... Finished D 2
3 Jack Webb 1st Chard Whls Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bethany Bennett Sosban Riders Finished D 3
2 Eleanor Ley North Devon Wheelers - South F... Finished D 2
3 Ellen Garnsworthy Taw Velo Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ruben Stacey North Devon Wheelers - South F... Finished E 3
2 Joseph Winfield North Devon Wheelers - South F... Finished E 2
3 Ed Selwood Mid Devon CC Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hollie Morrish North Devon Wheelers - South F... Finished E 3
2 Roxie Powe North Devon Wheelers - South F... Finished E 2
3 Fiona Dunn North Devon Wheelers - South F... Finished E 1