East London Velo Hog Hill Summer Series 4

Closed Circuit , Essex – Thursday, 29 May 2014

Event Summary

Event Overview

Entry on the Day only.   11 week Series.  Races are 1 hour 15 for 2/3 and 1 hour for 4th Cats and Women.  

Please note last race in the series 17th July will have a later start time of 7.30pm and run in conjunction with the LWCR league.

Event Details

Event URN:

316826

Start Date:

Thu, 29th May 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Essex, IG6 3HP
View map

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Tom Yiangou Neon-Velo Cycling Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Heusch Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Christopher Marshall Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Colin Peck Chelmer CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tim Mason Finished 4th 5

5. Tim Mason -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Matthew Barlow Travers Bikes.com Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Bradley Meacham Velo Virtuoso BRC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Graeme Garner Gateway Cycling Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Pete Dyson East London Velo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Sam Brogan Dulwich Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matthew Carter Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Paul Spiceley Glendene CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jobe Usher North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Paul Saunders Glendene CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Greg Moss Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Simon Keen Crest Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Vincent Christan East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Trevor Whittock Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Nick Spencer-Vellacott CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Peter Dalton Mono CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Benjamin Knowles London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Will Hedden Glade CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Calum Anderton Kingsnorth International Whlrs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Tom Haines East London Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Jack Curzon London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Kevin Armstrong Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Peter Goff Cambridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Craig Warnett Finished 3rd 0

28. Craig Warnett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Chris Busby Finished 4th 0

29. Chris Busby -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Patrick Hayes Victoria/Ciclos Uno.com/CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Jonathan Pool Chelmer CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Edward Rulton Glendene CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  David Young Glendene CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Alex Chapman Did not finish 4th 0

33. Alex Chapman -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Mathew Fearn Medway VC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Alvaro Mari-Thompson Dulwich Paragon CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Fadil Mokhchane Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Craig Nicholls Glendene CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Pilgrim API-Metrow/Bodyby JR Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Will Reed-Wright Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Graham Stogden Finchley Racing Team Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Nigel Tottie Clifton CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Keith Whitwell Dulwich Paragon CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Simon Alexander Richardsons-Trek RT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Andrew Griffiths Richardsons-Trek RT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Nicholas Wilkinson Cadence Cycling Performance Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Mike Debney Cadence Cycling Performance Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Kendal Noctor Feather Cycles Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Daniel Young Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Lewis Bulley Sports Traider Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Rhys Keepence Dulwich Paragon CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Simas Raguckas Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  James Local London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Miles Butler London Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Rolandas Razgauskis La Fuga.CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Will Hayter London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Thomas Beasley East London Velo Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Beezer Arbis - Colbert Cycles RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Andrew Carter Portsmouth North End CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Duncan Coulter Kinoko Cycles Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ben Knapp Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Steven East London Velo Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Mostyn Taylor Crockett Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Joshua Voulters Rapha Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Chris Wilkinson Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Rory Wilkinson Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Hayley Simmonds Team Footon Velosport Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jayne Paine London Dynamo Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Louise Laker PMR@Toachim House Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Bella Leach London Phoenix CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Victoria Strila WyndyMilla Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Catherine Hills WyndyMilla Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Francesca Morgans-Slader Bike Pure-LeMond-Aspire Velote... Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Tamala McGee London Phoenix CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Lucy Manning Dulwich Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Jane Dennyson London Phoenix CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Vivienne Martin CC London Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entry on the day only. Junior and Youth with Dispensation pay 50% of entry fee. There will be 3 separate races E/1/2 1 hour 15mins 3/4 1 hour Women's E1/2/3/4 1 hour

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/05/14 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Thu 29/05/14 – 01:00

3/4

Regional C+, Band 5
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/05/14 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Thu 29/05/14 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr 15 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/05/14 19:17 Women Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£13.00)
Thu 29/05/14 – 19:17
Women Only, Band 5
01 hr

Event Summary

Event Overview

Entry on the Day only.   11 week Series.  Races are 1 hour 15 for 2/3 and 1 hour for 4th Cats and Women.  

Please note last race in the series 17th July will have a later start time of 7.30pm and run in conjunction with the LWCR league.

Event Details

Event URN:

316826

Start Date:

Thu, 29th May 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Essex, IG6 3HP
View map

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Tom Yiangou Neon-Velo Cycling Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Heusch Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Christopher Marshall Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Colin Peck Chelmer CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tim Mason Finished 4th 5

5. Tim Mason -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Matthew Barlow Travers Bikes.com Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Bradley Meacham Velo Virtuoso BRC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Graeme Garner Gateway Cycling Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Pete Dyson East London Velo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Sam Brogan Dulwich Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matthew Carter Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Paul Spiceley Glendene CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Jobe Usher North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Paul Saunders Glendene CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Greg Moss Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Simon Keen Crest Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Vincent Christan East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Trevor Whittock Lea Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Nick Spencer-Vellacott CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Peter Dalton Mono CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Benjamin Knowles London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Will Hedden Glade CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Calum Anderton Kingsnorth International Whlrs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Tom Haines East London Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Jack Curzon London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Kevin Armstrong Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Peter Goff Cambridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Craig Warnett Finished 3rd 0

28. Craig Warnett -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Chris Busby Finished 4th 0

29. Chris Busby -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Patrick Hayes Victoria/Ciclos Uno.com/CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Jonathan Pool Chelmer CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Edward Rulton Glendene CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  David Young Glendene CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Alex Chapman Did not finish 4th 0

33. Alex Chapman -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Mathew Fearn Medway VC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Alvaro Mari-Thompson Dulwich Paragon CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Fadil Mokhchane Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Craig Nicholls Glendene CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Pilgrim API-Metrow/Bodyby JR Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Will Reed-Wright Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Graham Stogden Finchley Racing Team Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Nigel Tottie Clifton CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Keith Whitwell Dulwich Paragon CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Simon Alexander Richardsons-Trek RT Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Andrew Griffiths Richardsons-Trek RT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Nicholas Wilkinson Cadence Cycling Performance Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Mike Debney Cadence Cycling Performance Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Kendal Noctor Feather Cycles Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Daniel Young Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Lewis Bulley Sports Traider Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Rhys Keepence Dulwich Paragon CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Simas Raguckas Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  James Local London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Miles Butler London Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Rolandas Razgauskis La Fuga.CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Will Hayter London Dynamo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Thomas Beasley East London Velo Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Beezer Arbis - Colbert Cycles RT Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Andrew Carter Portsmouth North End CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Duncan Coulter Kinoko Cycles Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ben Knapp Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jack Steven East London Velo Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Mostyn Taylor Crockett Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Joshua Voulters Rapha Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Chris Wilkinson Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Rory Wilkinson Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Hayley Simmonds Team Footon Velosport Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jayne Paine London Dynamo Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Louise Laker PMR@Toachim House Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Bella Leach London Phoenix CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Victoria Strila WyndyMilla Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Catherine Hills WyndyMilla Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Francesca Morgans-Slader Bike Pure-LeMond-Aspire Velote... Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Tamala McGee London Phoenix CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Lucy Manning Dulwich Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Jane Dennyson London Phoenix CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Vivienne Martin CC London Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Entry on the day only. Junior and Youth with Dispensation pay 50% of entry fee. There will be 3 separate races E/1/2 1 hour 15mins 3/4 1 hour Women's E1/2/3/4 1 hour

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/05/14 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Thu 29/05/14 – 01:00

3/4

Regional C+, Band 5
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/05/14 19:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£13.00)
Thu 29/05/14 – 19:15
Regional C+, Band 5
01 hr 15 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/05/14 19:17 Women Only Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£13.00)
Thu 29/05/14 – 19:17
Women Only, Band 5
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Try a Sportive challenge in 2016