Mallory Park Tuesday League 11

Closed Circuit , Leicester – Tuesday, 01 Jul 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

316815

Start Date:

Tue, 1st Jul 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mallory Park Circuit, Church Road, Kirkby Mallory, Leicester, Leicestershire, LE9 7QE
View map

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Chris Osment Finished 2nd 8

2. Chris Osment -

Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Jennings Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ross Horn Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Daniel Finnegan Lichfield City CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Luke Souter Banbury Star CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alastair Luxford CSE Racing Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Iain Palmer Twickenham CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Marc Flay Stratford Cycle Studio - RPC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Simon Askham Leicester Forest CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Louis Killworth Welland Valley CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Kieran Howarth Nottingham Clarion CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Corah Coventry Road Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
3.  Calum Fernie Nottingham Clarion CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Isabel Darvill VC Lincoln Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amy Garner Welland Valley CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alex Haines Leicestershire Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Mark Zanker Leicestershire Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Parkinson Leicestershire Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Xan Crees Derby Mercury RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  April Tacey Leicestershire Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Connie-May Roper Finished 0

3. Connie-May Roper -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alec Gregory Leicestershire Road Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Kieran Riley Leicestershire Road Club Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Amelie Wayte TFN Triathlon Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Olivia Hunnikin TFN Triathlon Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Hopkins Welland Valley CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ella-Mae Fereday Team Milton Keynes Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Holly Hoy Matlock CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Fay Garner Welland Valley CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Thomas Gaul Rutland Rouleur Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Rudy Killworth Welland Valley CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Ben Woodhouse Solihull CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Elana-Rose Fereday Team Milton Keynes Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Millie Fionda Rutland Rouleur Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Mia Hopkins Welland Valley CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Entry fees for Mallory are Youths For members of clubs supporting organising - £4 For members of clubs not supporting organising - £5 Seniors For members of clubs supporting organising - £12 For members of clubs not supporting organising - £15

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 19:15 Regional C+ Band 5 --- 50km / 31 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 01/07/14 – 19:15

2/3

Regional C+, Band 5
50km / 31 miles
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 18:50 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 01/07/14 – 18:50
Youth Only, Youth
20 mins
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 01/07/14 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 01/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 01/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 01/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 01/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 01/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 01/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 01/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 01/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 01/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 01/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

316815

Start Date:

Tue, 1st Jul 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mallory Park Circuit, Church Road, Kirkby Mallory, Leicester, Leicestershire, LE9 7QE
View map

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Chris Osment Finished 2nd 8

2. Chris Osment -

Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matthew Jennings Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ross Horn Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Daniel Finnegan Lichfield City CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Luke Souter Banbury Star CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alastair Luxford CSE Racing Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Iain Palmer Twickenham CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Marc Flay Stratford Cycle Studio - RPC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Simon Askham Leicester Forest CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Louis Killworth Welland Valley CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Kieran Howarth Nottingham Clarion CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Corah Coventry Road Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
3.  Calum Fernie Nottingham Clarion CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Isabel Darvill VC Lincoln Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amy Garner Welland Valley CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alex Haines Leicestershire Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Mark Zanker Leicestershire Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Parkinson Leicestershire Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Xan Crees Derby Mercury RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  April Tacey Leicestershire Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Connie-May Roper Finished 0

3. Connie-May Roper -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Alec Gregory Leicestershire Road Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Kieran Riley Leicestershire Road Club Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Amelie Wayte TFN Triathlon Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Olivia Hunnikin TFN Triathlon Club Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Hopkins Welland Valley CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ella-Mae Fereday Team Milton Keynes Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Holly Hoy Matlock CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Fay Garner Welland Valley CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Thomas Gaul Rutland Rouleur Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Rudy Killworth Welland Valley CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Ben Woodhouse Solihull CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Elana-Rose Fereday Team Milton Keynes Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Millie Fionda Rutland Rouleur Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Mia Hopkins Welland Valley CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Entry fees for Mallory are Youths For members of clubs supporting organising - £4 For members of clubs not supporting organising - £5 Seniors For members of clubs supporting organising - £12 For members of clubs not supporting organising - £15

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 19:15 Regional C+ Band 5 --- 50km / 31 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 01/07/14 – 19:15

2/3

Regional C+, Band 5
50km / 31 miles
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 18:50 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 01/07/14 – 18:50
Youth Only, Youth
20 mins
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 01/07/14 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 01/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 01/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 01/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 01/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 01/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 01/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 01/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 01/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 01/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 01/07/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 01/07/14 – 01:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Try a Sportive challenge in 2016