Mallory Park Tuesday League 10

Closed Circuit , Leicester – Tuesday, 24 Jun 2014

Event Details

Event URN:

316814

Start Date:

Tue, 24th Jun 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mallory Park Circuit, Church Road, Kirkby Mallory, Leicester, Leicestershire, LE9 7QE
View map

Info for Riders

Entry fees for Mallory are Youths For members of clubs supporting organising - £4 For members of clubs not supporting organising - £5 Seniors For members of clubs supporting organising - £12 For members of clubs not supporting organising - £15


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
24/06/14 19:15 2/3 Regional C+ Band 5 2nd, 3rd 50km / 31 miles
24/06/14 18:30 U16/U14 Youth Only Youth A, B 20 mins
24/06/14 18:55 U12/U10/U8 Youth Only Youth C, D, E ---
24/06/14 01:00 U16 Boys Youth Only Youth A ---
24/06/14 01:00 U14 Boys Youth Only Youth B ---
24/06/14 01:00 U12 Boys Youth Only Youth C ---
24/06/14 01:00 U10 Boys Youth Only Youth D ---
24/06/14 01:00 U8 Boys Youth Only Youth E ---
24/06/14 01:00 U16 Girls Youth Only Youth A ---
24/06/14 01:00 U14 Girls Youth Only Youth B ---
24/06/14 01:00 U12 Girls Youth Only Youth C ---
24/06/14 01:00 U10 Girls Youth Only Youth D ---
24/06/14 01:00 U8 Girls Youth Only Youth E ---

View All

Enter a Race

Race 2/3
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 24/06/14 19:15 Regional C+ Band 5 2nd, 3rd
Entry: On Day: (£12.00)
Race 2/3
Tue 24/06/14 - 19:15
Classification: Regional C+
Band: Band 5
Rider Cat: 2nd, 3rd
Entry: On Day: (£12.00)
Race U16/U14
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/06/14 18:30 Youth Only Youth A, B 20 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Race U16/U14
Tue 24/06/14 - 18:30
Duration: 20 mins
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A, B
Entry: On Day: (£4.00)
Race U12/U10/U8
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 24/06/14 18:55 Youth Only Youth C, D, E
Entry: On Day: (£4.00)
Race U12/U10/U8
Tue 24/06/14 - 18:55
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C, D, E
Entry: On Day: (£4.00)
Race U16 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 24/06/14 01:00 Youth Only Youth A
Entry:
Race U16 Boys
Tue 24/06/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A
Entry:
Race U14 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 24/06/14 01:00 Youth Only Youth B
Entry:
Race U14 Boys
Tue 24/06/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: B
Entry:
Race U12 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 24/06/14 01:00 Youth Only Youth C
Entry:
Race U12 Boys
Tue 24/06/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C
Entry:
Race U10 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 24/06/14 01:00 Youth Only Youth D
Entry:
Race U10 Boys
Tue 24/06/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: D
Entry:
Race U8 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 24/06/14 01:00 Youth Only Youth E
Entry:
Race U8 Boys
Tue 24/06/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: E
Entry:
Race U16 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 24/06/14 01:00 Youth Only Youth A
Entry:
Race U16 Girls
Tue 24/06/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A
Entry:
Race U14 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 24/06/14 01:00 Youth Only Youth B
Entry:
Race U14 Girls
Tue 24/06/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: B
Entry:
Race U12 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 24/06/14 01:00 Youth Only Youth C
Entry:
Race U12 Girls
Tue 24/06/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C
Entry:
Race U10 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 24/06/14 01:00 Youth Only Youth D
Entry:
Race U10 Girls
Tue 24/06/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: D
Entry:
Race U8 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 24/06/14 01:00 Youth Only Youth E
Entry:
Race U8 Girls
Tue 24/06/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: E
Entry:

Confirmed Results

Race 2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 10
2 Edward Silverton Bicicielo Finished 2nd 8
3 Jordan Peacock Rugby Velo Finished 2nd 7
4 Iain Palmer Twickenham CC Finished 2nd 6
5 Corey Ashley Beeston RC Finished 2nd 5
6 Mark Wakeling Beeston RC Finished 2nd 4
7 Peter Banham Finished 2nd 3
8 Matthew Nell Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 2
9 Paul Searson Nottingham Clarion CC Finished 2nd 1
10 Daniel Finnegan Lichfield City CC Finished 2nd 1
Show More

Race U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Tom Chandler Nottingham Clarion CC Finished A 3
2 Oliver Peckover Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished A 2
3 Louis Killworth Welland Valley CC Finished A 1

Race U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished B 3
2 Finn Mansfield Nottingham Clarion CC Finished B 2
3 Alex Haines Leicestershire Road Club Finished B 1

Race U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Jack Brough Heanor Clarion CC Finished C 3
2 Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished C 2
3 Alec Gregory Leicestershire Road Club Finished C 1

Race U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
2 Alex Barker Halesowen A & CC Finished D 2
3 Ruben Snelson Team Milton Keynes Finished D 1

Race U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Thomas Gaul Rutland Rouleur Finished E 3
2 Rudy Killworth Welland Valley CC Finished E 2
3 Ben Woodhouse Solihull CC Finished E 1

Race U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Isabel Darvill VC Lincoln Finished B 3
2 Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished A 2

Race U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Xan Crees Derby Mercury RC Finished B 3
2 April Tacey Leicestershire Road Club Finished B 2
3 Connie-May Roper Finished 0

Race U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Amelie Wayte Matlock CC Finished C 3
2 Olivia Hunnikin Rutland Rouleur Finished C 2
3 Eve Atkinson Rutland Rouleur Finished C 1

Race U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Holly Hoy Matlock CC Finished D 3
2 Ella-Mae Fereday Team Milton Keynes Finished D 2
3 Fay Garner Welland Valley CC Finished D 1

Race U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Elana-Rose Fereday Team Milton Keynes Finished E 3
2 Millie Fionda Rutland Rouleur Finished E 2
3 Brooke Traynor Welland Valley CC Finished E 1

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Register with British Cycling and win a Cervello S5