Event URN:
316808
Start date:
Tue, 3rd Jun 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Redditch BMX Track
Redditch Bmx, Redditch, B98 0EU
( View map )
Series:
The Pearl Izumi Tour Series
The Matrix Fitness Women's Grand Prix Series
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 18th May 2014
Event promoted by:
The Tour of Britain Ltd/SweetSport Group Ltd
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://thetour.co.uk
Event organiser:
Mr Mark Leyland
Cheques payable to:
entry by invitation only
Info for Riders:
For The Matrix Fitness Women's Grand Prix Series:
• The events are open to Elite, 1st, 2nd and 3rd category riders. Youth riders with British Cycling dispensation may ride.
• Teams may enter up to 5 riders for each round of the Series, and a minimum of 3 per round to score team points.
• Essentially for teams, on initial entry via BC you are entering spots, and you can assign riders to those spots at a later date, effectively right up until sign-on.
• Independently of the BC entry system we will also ask all teams entering the Team Classification to register all the members of their squad.
• Each rider accepted for any races in the series will receive their own unique race entry number that is theirs for the entire series.
• Race entry remains at £30 per rider per event. Once the closing date has passed there will be no refunds of entry fees.
• Any one from outside the UK who is unable to use the BC on-line entry system can enter by contacting Rob Kennison kennisonr@thetour.co.uk
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
3 Jun 14 17:00 E/1/2/3 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 45 mins
3 Jun 14 19:00 E/1/2 National A Band 2 1st, 2nd, Elite 01 hr 15 mins

View All

Event Location:

Redditch Bmx,
Redditch,
B98 0EU

Race: E/1/2/3

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jun 14 17:00 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 45 mins

Race: E/1/2

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jun 14 19:00 National A Band 2 1st, 2nd, Elite 01 hr 15 mins

Posted 04/06/2014 - British Cycling

Amy Roberts benefits from last lap drama for first Series win... [more]

Posted 04/06/2014 - British Cycling

Matthieu Boulo takes Team Raleigh's first individual win of the 2014 Pearl Izumi Tour Series... [more]


Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Amy Roberts Wiggle Honda Finished Elite 30
2 Lydia Boylan Team Velosport Finished Elite 25
3 Dame Sarah Storey Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 21
4 Ciara Horne Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 2nd 17
5 Charline Joiner Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 14
6 Helen Wyman Matrix Fitness Finished 2nd 12
7 Annasley Park RST Racing Team Finished 2nd 10
8 Gabriella Shaw Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 1st 8
9 Tamiko Butler WyndyMilla - Reynolds Finished N/A 0
10 Katie Curtis Velosure Starley Primal Finished 2nd 6
11 Lauren Creamer Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 2nd 5
12 Eileen Roe Velosure Starley Primal Finished Elite 4
13 Abby-Mae Parkinson RST Racing Team Finished 2nd 3
14 Molly Weaver IKON - Mazda Finished 1st 2
15 Natalie Creswick Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 1st 1
16 Corrine Hall Matrix Fitness Finished Elite 0
17 Maxine Filby Trek Bicycle Coventry Finished 2nd 0
18 Lucy Chittenden Finished 1st 0
19 Rebecca Womersley WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 0
20 Keira McVitty WyndyMilla - Reynolds Finished 1st 0
21 Brit Tate GB Cycles.co.uk Finished 1st 0
22 Lydia Gurley Merlin Cycles Finished 2nd 0
23 Clemence Copie Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 1st 0
24 Hannah Walker IKON - Mazda Finished Elite 0
25 Amy Gornall RST Racing Team Finished 2nd 0
26 Lauren O'Brien RST Racing Team Finished 2nd 0
27 Emily Kay IKON - Mazda Finished Elite 0
28 Emily Nelson Fusion Development Racing Team Finished 2nd 0
29 Sam Burman Team WNT Finished 3rd 0
30 Harriet Owen Matrix Fitness Finished 1st 0
31 Adel Tyson-Bloor Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 1st 0
32 Jasmine Diotti Finished 0
33 Penny Rowson Matrix Fitness Finished 2nd 0
34 Tanya Griffiths Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
35 Mary Costelloe WyndyMilla - Reynolds Finished N/A 0
36 Alison Kinloch PH-MAS Cycling Finished 3rd 0
37 Sigird Jochems Finished 0
38 Sian Botteley Squadra Donne Finished 2nd 0
39 Claire Thomas Team Velosport Finished 2nd 0
40 Sinead Burke PH-MAS Cycling Finished 2nd 0
41 Hayley Edwards Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
42 Grace Garner RST Racing Team Finished 2nd 0
43 Emily Barnes Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 2nd 0
44 Lucy Shaw Solihull CC Finished 2nd 0
45 Hannah Payton WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 0
46 Lauren Humphreys Rugby Velo Finished 2nd 0
47 Paige Milward Bike Pure-LeMond-Aspire Velote... Finished 2nd 0
Victoria Williams Team WNT Did not finish 2nd 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthieu Boulo Finished 0
2 Felix English JLT Condor Finished Elite 52
3 Edward Clancy MBE JLT Condor Finished Elite 45
4 Kristian House JLT Condor Finished Elite 40
5 Liam Stones Raleigh GAC Finished Elite 35
6 Ian Bibby Madison Genesis Finished Elite 31
7 Gruffudd Lewis Pedal Heaven RT Finished 1st 27
8 Yanto Barker Raleigh GAC Finished Elite 23
9 Andrew Tennant Madison Genesis Finished Elite 20
10 Mike Northey Madison Genesis Finished Elite 17
11 Liam Holohan Madison Genesis Finished Elite 15
12 Jonathan Dibben 100% ME Finished Elite 13
13 George Atkins Raleigh GAC Finished Elite 11
14 Zachery May SportGrub KUOTA Cycling Team Finished 2nd 9
15 Marcin Bialoblocki Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 7
16 Will Fox Velosure Starley Primal Finished Elite 6
17 William Bjergfelt SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Elite 5
18 Thomas Scully Madison Genesis Finished Elite 3
19 Graham Briggs JLT Condor Finished Elite 2
20 Owen James Zappi's Racing Team Finished 2nd 1
21 Stephen Adams SportGrub KUOTA Cycling Team Finished 1st 0
22 Robert McCarthy Pedal Heaven RT Finished 1st 0
23 James Lowsley-Williams NFTO Finished 1st 0
24 Chris McNamara Pedal Heaven RT Finished Elite 0
25 George Pym Velosure Starley Primal Finished Elite 0
26 Jonathan Mould Team USN Finished Elite 0
27 Samuel Harrison Team USN Finished Elite 0
28 David Lines Velosure Starley Primal Finished 1st 0
29 Morgan Kniesky Finished 0
30 Robert Moore Pedal Heaven RT Finished Elite 0
31 Jamie Pine Pedal Heaven RT Finished Elite 0
32 Adam Martin SportGrub KUOTA Cycling Team Finished 2nd 0
33 Joe Evans Polypipe Cycling Team Finished 1st 0
34 Alexander Royle BH-Solidor-WAM Youth Finished 1st 0
35 Christopher Latham 100% ME Finished Elite 0
36 George Harper Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 0
37 Richard Hepworth Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 0