Event URN:
316802
Start date:
Tue, 20th May 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Peterborough Town Centre
Peterborough, PE1 1PJ
( View map )
Series:
The Matrix Fitness Women's Grand Prix Series
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 4th May 2014
Event promoted by:
The Tour of Britain Ltd/SweetSport Group Ltd
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://thetour.co.uk
Event organiser:
Mr Mark Leyland
Cheques payable to:
entry by invitation only
Info for Riders:
For The Matrix Fitness Women's Grand Prix Series:
• The events are open to Elite, 1st, 2nd and 3rd category riders. Youth riders with British Cycling dispensation may ride.
• Teams may enter up to 5 riders for each round of the Series, and a minimum of 3 per round to score team points.
• Essentially for teams, on initial entry via BC you are entering spots, and you can assign riders to those spots at a later date, effectively right up until sign-on.
• Independently of the BC entry system we will also ask all teams entering the Team Classification to register all the members of their squad.
• Each rider accepted for any races in the series will receive their own unique race entry number that is theirs for the entire series.
• Race entry remains at £30 per rider per event. Once the closing date has passed there will be no refunds of entry fees.
• Any one from outside the UK who is unable to use the BC on-line entry system can enter by contacting Rob Kennison kennisonr@thetour.co.uk
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
20 May 14 17:00 E/1/2/3 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 45 mins
20 May 14 19:00 E/1/2 National A Band 2 1st, 2nd, Elite 01 hr 15 mins

View All

Event Location:

Peterborough,
PE1 1PJ

Race: E/1/2/3

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 14 17:00 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 45 mins

Race: E/1/2

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 14 19:00 National A Band 2 1st, 2nd, Elite 01 hr 15 mins

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eileen Roe Velosure Starley Primal Finished Elite 30
2 Nicola Juniper Finished 1st 25
3 Harriet Owen Matrix Fitness Finished 1st 21
4 Jasmine Diotti Finished 0
5 Hannah Walker IKON - Mazda Finished Elite 14
6 Charline Joiner Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished Elite 12
7 Clemence Copie Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 1st 10
8 Lauren Creamer Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 2nd 8
9 Sigrid Jochems Finished 0
10 Gabriella Shaw Pearl Izumi Sports Tours Int'l Finished 1st 6
11 Lydia Boylan Team Velosport Finished Elite 5
12 Claire Thomas Team Velosport Finished 2nd 4
13 Corrine Hall Matrix Fitness Finished Elite 3
14 Jo Tindley Matrix Fitness Finished 2nd 2
15 Natalie Creswick Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 1st 1
16 Molly Weaver IKON - Mazda Finished 1st 0
17 Tamiko Butler WyndyMilla - Reynolds Finished N/A 0
18 Katie Curtis Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
19 Laura Massey IKON - Mazda Finished 1st 0
20 Louise Borthwick Matrix Fitness Finished 1st 0
21 Abby-Mae Parkinson RST Racing Team Finished 2nd 0
22 Tanya Griffiths Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
23 Mary Costelloe WyndyMilla - Reynolds Finished N/A 0
24 Louise Mahe Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 2nd 0
25 Iona Sewell GB Cycles.co.uk Finished 1st 0
26 Helen Ralston Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
27 Alexie Shaw IKON - Mazda Finished 1st 0
28 Nikola Butler VC St Raphael Finished 2nd 0
29 Abigail Dentus Team De Ver Finished 2nd 0
30 Keira McVitty WyndyMilla - Reynolds Finished 1st 0
31 Brit Tate GB Cycles.co.uk Finished 1st 0
32 Sophie Lankford Team WNT Finished 2nd 0
33 Jennifer Taylor Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
34 Melanie Spath Finished 0
35 Nikki Engelbach Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
36 Amy Gornall RST Racing Team Finished 2nd 0
37 Rebecca Womersley WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 0
38 Clare Gillott Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
39 Lucy Chittenden Finished 1st 0
40 Paige Milward Bike Pure-LeMond-Aspire Velote... Finished 2nd 0
41 Lauren Humphreys Rugby Velo Finished 2nd 0
42 Emily Barnes Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 2nd 0
43 Sam Burman Team WNT Finished 3rd 0
44 Elanor Cadzow Bonito Squadra Corse Finished 2nd 0
45 Sandra Mackay GB Cycles.co.uk Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Gibson Velocity Globalbike Finished 1st 60
2 Adam Blythe NFTO Finished Elite 52
3 Graham Briggs JLT Condor Finished Elite 45
4 Mike Northey Madison Genesis Finished Elite 40
5 Felix English JLT Condor Finished Elite 35
6 Edward Clancy MBE JLT Condor Finished Elite 31
7 Tobyn Horton Madison Genesis Finished Elite 27
8 Thomas Scully Madison Genesis Finished Elite 23
9 Thomas Stewart Madison Genesis Finished Elite 20
10 Yanto Barker Raleigh GAC Finished Elite 17
11 Morgan Kniesky Finished 0
12 Evan Oliphant Raleigh GAC Finished Elite 13
13 James McCallum NFTO Finished Elite 11
14 Liam Stones Raleigh GAC Finished Elite 9
15 Dean Downing NFTO Finished Elite 7
16 William Bjergfelt SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Elite 6
17 George Harper Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 5
18 Andrew Tennant Madison Genesis Finished Elite 3
19 Will Fox Velosure Starley Primal Finished Elite 2
20 Jack Pullar Velosure Starley Primal Finished Elite 1
21 David Lines Velosure Starley Primal Finished 1st 0
22 Christopher Latham 100% ME Finished Elite 0
23 Lewis Atkins Pedal Heaven RT Finished Elite 0
24 Luke Ryan Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
25 Matt Cronshaw Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 0
26 Dexter Gardias SportGrub KUOTA Cycling Team Finished 1st 0
27 Alex Paton Pedal Heaven RT Finished 1st 0
28 Samuel Williams NFTO Finished Elite 0
29 George Atkins Raleigh GAC Finished Elite 0
30 Dean Shannon Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
31 Zachery May SportGrub KUOTA Cycling Team Finished 2nd 0
32 Stephen Adams SportGrub KUOTA Cycling Team Finished 1st 0
33 Chris McNamara Pedal Heaven RT Finished Elite 0
34 Anders Christensen Pedal Heaven RT Finished 1st 0
35 James Gullen Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 0
36 Kristian House JLT Condor Finished Elite 0
37 Jonathan Mould Team USN Finished Elite 0
38 Michael Cuming JLT Condor Finished 1st 0
39 Jamie Pine Pedal Heaven RT Finished Elite 0
40 Mark Stewart Spokes Racing Team Finished 1st 0
41 Chris Bartlett SportGrub KUOTA Cycling Team Finished 1st 0
42 Perry Bowater Velosure Starley Primal Finished 2nd 0
43 Owen Lake Richardsons-Trek RT Finished 1st 0
44 Simon Alexander Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
45 Joe Giggins Richardsons-Trek RT Finished 1st 0
46 Jamie Scott WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 0
47 Ben Rowe WyndyMilla - Reynolds Finished 2nd 0
48 Alex Minting Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
49 Joshua Green Neon-Velo Cycling Team Finished 1st 0
50 Hugo Robinson Neon-Velo Cycling Team Finished 2nd 0
51 Adam Cotterell WyndyMilla - Reynolds Finished 1st 0
52 Jake Hales WyndyMilla - Reynolds Finished Elite 0