Mallory Park Tuesday League 7

Closed Circuit , Leicester – Tuesday, 03 Jun 2014

Event Summary

Event Details

Event URN:

316801

Start Date:

Tue, 3rd Jun 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mallory Park Circuit, Church Road, Kirkby Mallory, Leicester, Leicestershire, LE9 7QE
View map

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Matthew Clarke London Dynamo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mark Wakeling Beeston RC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Daniel Finnegan Lichfield City CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Oliver Peckover SF Racing Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Paul Searson Nottingham Clarion CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Iain Palmer Twickenham CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Christian Aucote Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jordan Peacock Rugby Velo Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Rob Yeatman BH-Solidor-WAM Youth Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Liam Davies Leicester CSC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Callum Baker Newark Castle CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  George Sewell Braintree Velo Cycle Racing Cl... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Isabel Darvill VC Lincoln Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alice Lodge Solihull CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Amy Garner Welland Valley CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Haines Leicestershire Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Mark Zanker Leicestershire Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  April Tacey Leicestershire Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Xan Crees Derby Mercury RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Connie-May Roper Finished 0

3. Connie-May Roper -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Jack Brough Heanor Clarion CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Amelie Wayte Matlock CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Olivia Hunnikin Rutland Rouleur Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Eve Atkinson Rutland Rouleur Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  George Gray Zappi's Cycling Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Hopkins Welland Valley CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Fay Garner Welland Valley CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Holly Hoy Matlock CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Florence Lissaman Rutland Rouleur Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Thomas Gaul Rutland Rouleur Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Rudy Killworth Welland Valley CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Ben Woodhouse Solihull CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Elana-Rose Fereday Team Milton Keynes Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Millie Fionda Rutland Rouleur Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Entry fees for Mallory are Youths For members of clubs supporting organising - £4 For members of clubs not supporting organising -£5 Seniors For members of clubs supporting organising - £12 For members of clubs not supporting organising -£15

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 19:15 Regional C+ Band 5 --- 50km / 31 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 03/06/14 – 19:15

2/3

Regional C+, Band 5
50km / 31 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 03/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 03/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 03/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 03/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 03/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 03/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 03/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 03/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 03/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 03/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 03/06/14 – 18:30
Youth Only, Youth
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 18:50 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 03/06/14 – 18:50
Youth Only, Youth
20 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

316801

Start Date:

Tue, 3rd Jun 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mallory Park Circuit, Church Road, Kirkby Mallory, Leicester, Leicestershire, LE9 7QE
View map

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Matthew Clarke London Dynamo Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Mark Wakeling Beeston RC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mike Twelves Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Daniel Finnegan Lichfield City CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Oliver Peckover SF Racing Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Paul Searson Nottingham Clarion CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Iain Palmer Twickenham CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Christian Aucote Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jordan Peacock Rugby Velo Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Rob Yeatman BH-Solidor-WAM Youth Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Liam Davies Leicester CSC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Callum Baker Newark Castle CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  George Sewell Braintree Velo Cycle Racing Cl... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Isabel Darvill VC Lincoln Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alice Lodge Solihull CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Amy Garner Welland Valley CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alex Haines Leicestershire Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Mark Zanker Leicestershire Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  April Tacey Leicestershire Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Xan Crees Derby Mercury RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Connie-May Roper Finished 0

3. Connie-May Roper -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Jack Brough Heanor Clarion CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Amelie Wayte Matlock CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Olivia Hunnikin Rutland Rouleur Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Eve Atkinson Rutland Rouleur Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  George Gray Zappi's Cycling Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Hopkins Welland Valley CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Fay Garner Welland Valley CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Holly Hoy Matlock CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Florence Lissaman Rutland Rouleur Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Thomas Gaul Rutland Rouleur Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Rudy Killworth Welland Valley CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Ben Woodhouse Solihull CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Elana-Rose Fereday Team Milton Keynes Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Millie Fionda Rutland Rouleur Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Jessica Lea Team Milton Keynes Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Entry fees for Mallory are Youths For members of clubs supporting organising - £4 For members of clubs not supporting organising -£5 Seniors For members of clubs supporting organising - £12 For members of clubs not supporting organising -£15

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 19:15 Regional C+ Band 5 --- 50km / 31 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 03/06/14 – 19:15

2/3

Regional C+, Band 5
50km / 31 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 03/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 03/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 03/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 03/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 03/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 03/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 03/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 03/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 03/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 01:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Tue 03/06/14 – 01:00
Youth Only, Youth
U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 03/06/14 – 18:30
Youth Only, Youth
U16/U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/06/14 18:50 Youth Only Youth --- 20 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Tue 03/06/14 – 18:50
Youth Only, Youth
20 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk