Mallory Park Tuesday League 6

Closed Circuit , Leicester – Tuesday, 20 May 2014

Event Details

Event URN:

316800

Start Date:

Tue, 20th May 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mallory Park Circuit, Church Road, Kirkby Mallory, Leicester, Leicestershire, LE9 7QE
View map

Info for Riders

Entry fees for Mallory are Youths For members of clubs supporting organising - £4 For members of clubs not supporting organising -£5 Seniors For members of clubs supporting organising - £12 For members of clubs not supporting organising -£15


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
20/05/14 19:15 4th Cat only Regional C+ Band 5 4th 40km / 25 miles
20/05/14 01:00 U16 Boys Youth Only Youth A ---
20/05/14 01:00 U16 Girls Youth Only Youth A ---
20/05/14 01:00 U14 Boys Youth Only Youth B ---
20/05/14 01:00 U14 Girls Youth Only Youth B ---
20/05/14 01:00 U12 Boys Youth Only Youth C ---
20/05/14 01:00 U12 Girls Youth Only Youth C ---
20/05/14 01:00 U10 Boys Youth Only Youth D ---
20/05/14 01:00 U10 Girls Youth Only Youth D ---
20/05/14 01:00 U8 Boys Youth Only Youth E ---
20/05/14 01:00 U8 Girls Youth Only Youth E ---
20/05/14 18:30 U16/U14 Youth Only Youth A, B 20 mins
20/05/14 18:55 U12/U10/U8 Youth Only Youth C, D, E ---

View All

Enter a Race

Race 4th Cat only
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 20/05/14 19:15 Regional C+ Band 5 4th
Entry: On Day: (£12.00)
Race 4th Cat only
Tue 20/05/14 - 19:15
Classification: Regional C+
Band: Band 5
Rider Cat: 4th
Entry: On Day: (£12.00)
Race U16 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 20/05/14 01:00 Youth Only Youth A
Entry:
Race U16 Boys
Tue 20/05/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A
Entry:
Race U16 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 20/05/14 01:00 Youth Only Youth A
Entry:
Race U16 Girls
Tue 20/05/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A
Entry:
Race U14 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 20/05/14 01:00 Youth Only Youth B
Entry:
Race U14 Boys
Tue 20/05/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: B
Entry:
Race U14 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 20/05/14 01:00 Youth Only Youth B
Entry:
Race U14 Girls
Tue 20/05/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: B
Entry:
Race U12 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 20/05/14 01:00 Youth Only Youth C
Entry:
Race U12 Boys
Tue 20/05/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C
Entry:
Race U12 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 20/05/14 01:00 Youth Only Youth C
Entry:
Race U12 Girls
Tue 20/05/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C
Entry:
Race U10 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 20/05/14 01:00 Youth Only Youth D
Entry:
Race U10 Boys
Tue 20/05/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: D
Entry:
Race U10 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 20/05/14 01:00 Youth Only Youth D
Entry:
Race U10 Girls
Tue 20/05/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: D
Entry:
Race U8 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 20/05/14 01:00 Youth Only Youth E
Entry:
Race U8 Boys
Tue 20/05/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: E
Entry:
Race U8 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 20/05/14 01:00 Youth Only Youth E
Entry:
Race U8 Girls
Tue 20/05/14 - 01:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: E
Entry:
Race U16/U14
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 20/05/14 18:30 Youth Only Youth A, B 20 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Race U16/U14
Tue 20/05/14 - 18:30
Duration: 20 mins
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A, B
Entry: On Day: (£4.00)
Race U12/U10/U8
Date Start Classification Band Rider Cat
Tue 20/05/14 18:55 Youth Only Youth C, D, E
Entry: On Day: (£4.00)
Race U12/U10/U8
Tue 20/05/14 - 18:55
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C, D, E
Entry: On Day: (£4.00)

Confirmed Results

Race 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Ross Horn Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 4th 10
2 Andrew Cartledge Peterborough CC Finished 4th 8
3 Jonathan O'Brien Derby Mercury RC Finished 4th 7
4 Anthony Jackson Nottingham Clarion CC Finished 4th 6
5 Tad Skubala Leicestershire Road Club Finished 4th 5
6 Alex Smith Lichfield City CC Finished 4th 4
7 Josh Housley Heanor Clarion CC Finished 4th 3
8 Andrew Mclaren West Bridgford Cycle Club Finished 4th 2
9 Richard Lee Lichfield City CC Finished 4th 1
10 Ian Bradley Heanor Clarion CC Finished 4th 1

Race U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Oliver Peckover Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished A 3
2 Tom Chandler Nottingham Clarion CC Finished A 2
3 Louis Killworth Welland Valley CC Finished A 1

Race U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Charlotte Broughton MG Decor Finished A 3
2 Isabel Darvill VC Lincoln Finished B 2
3 Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished A 1

Race U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished B 3
2 Finn Mansfield Nottingham Clarion CC Finished B 2
3 Max Szeles Derby Mercury RC Finished B 1

Race U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Xan Crees Derby Mercury RC Finished B 3
2 April Tacey Leicestershire Road Club Finished B 2
3 Connie-May Roper Finished 0

Race U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished C 3
2 Matthew Kingston Lichfield City CC Finished C 2
3 Edward Woodward Coventry Road Club Finished C 1

Race U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Amelie Wayte Matlock CC Finished C 3
2 Olivia Hunnikin Rutland Rouleur Finished C 2
3 Eve Atkinson Rutland Rouleur Finished C 1

Race U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
2 George Gray Zappi's Cycling Club Finished D 2
3 Callum Twelves Leicestershire Road Club Finished D 1

Race U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Fay Garner Welland Valley CC Finished D 3
2 Holly Hoy Matlock CC Finished D 2
3 Stephanie Kingston Lichfield City CC Finished D 1

Race U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Thomas Gaul Rutland Rouleur Finished E 3
2 Ben Woodhouse Solihull CC Finished E 2
3 Rudy Killworth Welland Valley CC Finished E 1

Race U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Elana-Rose Fereday Team Milton Keynes Finished E 3
2 Millie Fionda Rutland Rouleur Finished E 2
3 Mia Hopkins Finished 0

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Register with British Cycling and win a Cervello S5