Event URN:
316798
Start date:
Tue, 6th May 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Mallory Park Circuit
Church Road, Kirkby Mallory, Leicester, Leicestershire, LE9 7QE
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Mallory Park Circuit Race League
Event organiser:
Mr Mike Twelves
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
Entry fees for Mallory are

Youths
For members of clubs supporting organising - £4
For members of clubs not supporting organising -£5

Seniors
For members of clubs supporting organising - £12
For members of clubs not supporting organising -£15
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
6 May 14 18:30 U16/U14 Youth Only Youth A, B 20 mins
6 May 14 18:55 U12/U10/U8 Youth Only Youth C, D, E
6 May 14 19:15 4th Cat only Regional C+ Band 5 4th 40km / 25m
6 May 14 01:00 U16 Boys Youth Only Youth A

View All

Event Location:

Church Road,
Kirkby Mallory,
Leicester,
Leicestershire,
LE9 7QE

Race: U16/U14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 May 14 18:30 Youth Only Youth A, B 20 mins

Race: U12/U10/U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 May 14 18:55 Youth Only Youth C, D, E ---

Race: 4th Cat only

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 May 14 19:15 Regional C+ Band 5 4th 40km / 25m

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 May 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 May 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 May 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 May 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 May 14 01:00 Youth Only Youth E ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 May 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 May 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 May 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 May 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 May 14 01:00 Youth Only Youth E ---

Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jonathan O'Brien Derby Mercury RC Finished 4th 10
2 Dylan Churchill VO2 Development Team Finished 4th 8
3 Chris McNaughton Leicester Forest CC Finished 4th 7
4 Josh Housley Heanor Clarion CC Finished 4th 6
5 Ian Lewis Royal Air Force CC Finished 4th 5
6 Gary Blackman Solihull CC Finished 4th 4
7 Elliott Joseph Finished 4th 3
8 Andrew Mclaren West Bridgford Cycle Club Finished 4th 2
9 Mark McCann Borntobike/Bridgtown Cycles Finished 4th 1
10 Matthew Hindmarsh Dinnington Racing Club Finished 4th 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tom Chandler Nottingham Clarion CC Finished A 3
2 Louis Killworth Welland Valley CC Finished A 2
3 Liam Foster Newark Castle CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished B 3
2 Max Szeles Derby Mercury RC Finished B 2
3 Oliver Snodden Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished C 3
2 Alec Gregory Leicestershire Road Club Finished C 2
3 Kieran Riley Leicestershire Road Club Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
2 Ben Parr Solihull CC Finished D 2
3 George Gray Zappi's Cycling Club Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Gaul Rutland Rouleur Finished E 3
2 Ben Woodhouse Solihull CC Finished E 2
3 Rudy Killworth Welland Valley CC Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished A 3
2 Isabel Darvill VC Lincoln Finished B 2
3 Amy Garner Welland Valley CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 April Tacey Leicestershire Road Club Finished B 3
2 Xan Crees Derby Mercury RC Finished B 2
3 Connie-may Roper Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabella Escalera Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
2 Amelie Wayte Matlock CC Finished C 2
3 Olivia Hunnikin Rutland Rouleur Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Holly Hoy Matlock CC Finished D 3
2 Fay Garner Welland Valley CC Finished D 2
3 Ella-Mae Fereday Team Milton Keynes Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elana-Rose Fereday Team Milton Keynes Finished E 3
2 Millie Fionda Rutland Rouleur Finished E 2
3 Mia Hopkins Finished 0