Event URN:
316095
Start date:
Wed, 9th Jul 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Marsh Tracks
Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
( View map )
Series:
The Edge Cycleworks Marsh Tracks Summer Series 2014
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Graham Weigh Racing ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.marshtracks.com
Event organiser:
Mr Phillip Windsor
01244375123
juwindsor@hotmail.com
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
SERIES PRIZE FUND: £1200.00

A Series of 24 races sponsored by THE EDGE CYCLEWORKS and hosted by the cycling clubs of North Wales and Chester at the excellent closed-circuit facility at Marsh Tracks, Rhyl

Racing is every Wednesday evening from 02nd April to 10th September 2014, starting at 18.45 for Youth D E with the Adult race finishing at around 9pm.

There will be three Women only races on 11th, 18th and 25th June 2014.

The series sponsors, THE EDGE CYCLEWORKS (Chester & Lancaster) has enabled a £1200.00 prize fund for series winners.
www.theedgecycleworks.com

Entries on the night from 6pm. £3.00 for Youths; £9.00 for Adults.

In a few weeks we hope to have an electronic timing system at the facility. When this arrives, there will be an additional 50p levy per entry to cover wear and tear of the transponders.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 E12 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, Elite
9 Jul 14 01:00 3/4/W/J Regional C+ Band 5 3rd, 4th, N/A
9 Jul 14 01:00 U16 Boys Youth Only Youth A
9 Jul 14 01:00 U14 Boys Youth Only Youth B

View All

Event Location:

Marsh Road,
Rhyl,
Clwyd,
LL18 2AD

Race: E12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, Elite ---

Race: 3/4/W/J

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Regional C+ Band 5 3rd, 4th, N/A ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Youth Only Youth E ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 01:00 Youth Only Youth E ---

Race: E/1/2. + 3/4/W/J

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 19:45 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 01 hr

Race: U16/U14/U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 19:15 Youth Only Youth A, B, C 25 mins / plus 3 laps

Race: U10/U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Jul 14 19:00 Youth Only Youth D, E 10 mins / plus 2 laps

Confirmed Results

Race name: 3/4/W/J

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dylan Kerfoot-Robson Marsh Tracks Race Team Finished 3rd 10
2 Richard Hughes Graham Weigh Racing Finished 2nd 0
3 Robert Rogers Marsh Tracks Race Team Finished 3rd 7
4 Morgan Hughes Marsh Tracks Race Team Finished A 6
5 Steven Cartwright Graham Weigh Racing Finished 3rd 5
6 Jayson Rees-Hughes Chester RC Finished 3rd 4
7 Paul Griffin Rhyl Cycling Club Finished 3rd 3
8 Ben Greenfield Birkenhead North End CC Finished 4th 2
9 Chris Jones Holywell Avengers Finished 3rd 1
10 David Watt Team Elite Finished 3rd 1
11 Kevin McIntosh Finished 4th 0
12 Paul Christie Finished 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Morgan Hughes Marsh Tracks Race Team Finished A 3
2 Carwyn Morris Clwb Beicio Egni Finished A 2
3 Jack Nash Marsh Tracks Race Team Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Race Team Finished B 3
2 Craig Rogers Birkenhead North End CC Finished B 2
3 Benjamin Lewis Marsh Tracks Race Team Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Simmonds Finished C 3
2 Scott Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished C 2
3 Gregory Hopkins Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ieuan Jones Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished C 0
2 Huw Buck Jones Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished D 2
3 Andrew Clarke Birkenhead North End CC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Lee Marsh Tracks Race Team Finished A 3
2 Elain Davies Marsh Tracks Race Team Finished A 2
3 Trisha Harley Velo Club Melyd Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cerys Simmonds Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Faye Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 3