Event URN:
316090
Start date:
Wed, 20th Aug 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Marsh Tracks
Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
( View map )
Series:
The Edge Cycleworks Marsh Tracks Summer Series 2014
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Marsh Tracks Race Team ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.marshtracks.co.uk
Event organiser:
Mr Peter Barton
07809 139976
info@csmadog.co.uk
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
SERIES PRIZE FUND: £1200.00

A Series of 24 races sponsored by THE EDGE CYCLEWORKS and hosted by the cycling clubs of North Wales and Chester at the excellent closed-circuit facility at Marsh Tracks, Rhyl

Racing is every Wednesday evening from 02nd April to 10th September 2014, starting at 18.45 for Youth D E with the Adult race finishing at around 9pm.

There will be three Women only races on 11th, 18th and 25th June 2014.

The series sponsors, THE EDGE CYCLEWORKS (Chester & Lancaster) has enabled a £1200.00 prize fund for series winners.
www.theedgecycleworks.com

Entries on the night from 6pm. £3.00 for Youths; £9.00 for Adults.

In a few weeks we hope to have an electronic timing system at the facility. When this arrives, there will be an additional 50p levy per entry to cover wear and tear of the transponders.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 14 19:45 4th Cat only Regional C+ Band 5 4th 01 hr
20 Aug 14 19:45 E/1/2/3 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 01 hr
20 Aug 14 01:00 U16 Boys Youth Only Youth A
20 Aug 14 01:00 U14 Boys Youth Only Youth B

View All

Event Location:

Marsh Road,
Rhyl,
Clwyd,
LL18 2AD

Race: 4th Cat only

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 14 19:45 Regional C+ Band 5 4th 01 hr

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 14 19:45 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 14 01:00 Youth Only Youth E ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 14 01:00 Youth Only Youth E ---

Race: U10/U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 14 18:45 Youth Only Youth D, E 15 mins

Race: U16/U14/U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Aug 14 19:05 Youth Only Youth A, B, C 30 mins

Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stuart Proctor Paramount CRT Finished 4th 0
2 Darren Wareing Finished 4th 8
3 Dylan Davies Finished N/A 0
4 Gareth Vickers Rhos On Sea Cycling Club Finished 4th 6
5 James Gough Paramount CRT Finished 0
6 Mark Lane Finished 0
7 Hedd Roberts Finished 0
8 Richard Taylor Paramount CRT Finished 4th 2
9 Ray Forster Clwb Seiclo Madog Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Morgan Hughes Marsh Tracks Race Team Finished A 3
2 James Farrington Sportcity Velo Finished A 2
3 Mark Allen Congleton CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Race Team Finished B 3
2 Craig Rogers Birkenhead North End CC Finished B 2
3 Benjamin Lewis Marsh Tracks Race Team Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scott Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished C 3
2 Luke Simmonds Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished C 2
3 Ieuan Jones Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Osian Jones Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished D 3
2 Xavier Teece-Round West Wales Cycle Racing Team Finished D 2
3 Luke Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jacob Welsh Finished E 3
2 Noah Scott-Wright Featherstone RC Finished E 2
3 Joel Lingard Chester Go-Ride Cycling Club Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gwenno Hughes Marsh Tracks Race Team Finished A 3
2 Elain Davies Marsh Tracks Race Team Finished A 2
3 Trisha Harley Velo Club Melyd Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cerys Simmonds Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Faye Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 3