Event URN:
315567
Start date:
Wed, 9th Apr 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Marsh Tracks
Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
( View map )
Series:
The Edge Cycleworks Marsh Tracks Summer Series 2014
Online Entry FAQs
Event promoted by:
VC Melyd
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.marshtracks.co.uk
Event organiser:
Mr Alan Overson
07800857270
alanroverson@aol.com
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
SERIES PRIZE FUND: £1200.00

A Series of 24 races sponsored by THE EDGE CYCLEWORKS and hosted by the cycling clubs of North Wales and Chester at the excellent closed-circuit facility at Marsh Tracks, Rhyl

Racing is every Wednesday evening from 02nd April to 10th September 2014, starting at 18.45 for Youth D E with the Adult race finishing at around 9pm.

There will be three Women only races on 11th, 18th and 25th June 2014.

The series sponsors, THE EDGE CYCLEWORKS (Chester & Lancaster) has enabled a £1200.00 prize fund for series winners.
www.theedgecycleworks.com

Entries on the night from 6pm. £3.00 for Youths; £9.00 for Adults.

In a few weeks we hope to have an electronic timing system at the facility. When this arrives, there will be an additional 50p levy per entry to cover wear and tear of the transponders.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 14 01:00 U16 Girls Youth Only Youth A
9 Apr 14 01:00 U8 Girls Youth Only Youth E
9 Apr 14 19:05 U16 Boys Youth Only Youth A 30 mins
9 Apr 14 01:00 U14 Boys Youth Only Youth B

View All

Event Location:

Marsh Road,
Rhyl,
Clwyd,
LL18 2AD

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 14 01:00 Youth Only Youth E ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 14 19:05 Youth Only Youth A 30 mins

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 14 18:45 Youth Only Youth E 10 mins / plus 2 laps

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 14 19:45 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr

Race: 4th Cat only

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 14 19:45 Regional C+ Band 5 4th 01 hr

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gwenno Hughes Marsh Tracks Race Team Finished A 3
2 Lucy Lee Marsh Tracks Race Team Finished A 2
3 Hannah Mcewan Graham Weigh Racing Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Faye Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Morgan Hughes Marsh Tracks Race Team Finished A 3
2 Owen Line Graham Weigh Racing Finished A 2
3 David Tudor Marsh Tracks Race Team Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Race Team Finished B 3
2 Twm Bryn Marsh Tracks Race Team Finished B 2
3 Benjamin Lewis Marsh Tracks Race Team Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scott Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished C 3
2 Gregory Hopkins Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished C 2
3 Edward Woodhead Rhyl Cycling Club Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ioanhedd Oldfield Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished D 3
2 Osian Jones Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished D 2
3 Huw Buck Jones Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Grantham Finished E 0

Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Welsh Graham Weigh Racing Finished 4th 10
2 Tom Ford Audlem Cycling Club Finished 4th 8
3 Stuart Le'Clere Paramount CRT Finished 4th 7
4 Mike Morris Rhos On Sea Cycling Club Finished 4th 6
5 Tony Haley Vision Racing Finished 4th 5
6 Callum Appleby Finished N/A 0
7 Karl Povey Glasgow Nightingale CC Finished 4th 3
8 Bradley Redfern Crewe Clarion Wheelers Finished N/A 2
9 Richard Whiteway Chester RC Finished 4th 1
10 Ian Coe Hafren CC Finished 4th 1