Event URN:
314275
Start date:
Sat, 29th Mar 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Milton Keynes Bowl
Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Team Milton Keynes ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.teammk.com/YouthRacing
Event organiser:
Mr William Shirley
Cheques payable to:
Mr W. Shirley
Info for Riders:
For parking please use the Furzdon lake car park on the opposite side of Watling Street from the bowl and walk over the bridge.
IN ORDER TO REDUCE COSTS TO RACERS, ENTRY IS ON THE DAY ONLY
Racing is from 2:15pm Registration and gear checks from 13:00 until 14:45 (CAT D, E close 14:00)
Please check at sign on for the time of your race, and please listen for any announcements.

There will be no time for warm up on the circuit between races.
If you are a Cat A Boy rider who will struggle to make registration please contact us to work something out.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
29 Mar 14 16:15 U16 Boys Youth Only Youth A 40 mins
29 Mar 14 15:15 U14 Boys Youth Only Youth B 25 mins
29 Mar 14 14:40 U12 Boys Youth Only Youth C 8km / 5m
29 Mar 14 14:15 U10 Boys Youth Only Youth D 6km / 4m

View All

Youth races for categories A to E on the closed circuit at the Milton Keynes Bowl. Each race is run as a standalone event.

Racing is from 2pm Registration and gear checks from 13:30 until 14:30 (CAT D, E close 14:00)
Race times are for illustration purposes only and may have to vary (we are following on from an Adult races that may run late)

Event Location:

Watling Street,
Elfield Park,
Milton Keynes,
Buckinghamshire,
MK5 8AA

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Mar 14 16:15 Youth Only Youth A 40 mins

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Mar 14 15:15 Youth Only Youth B 25 mins

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Mar 14 14:40 Youth Only Youth C 8km / 5m

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Mar 14 14:15 Youth Only Youth D 6km / 4m

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Mar 14 14:30 Youth Only Youth E 4km / 2m

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Mar 14 15:45 Youth Only Youth A 25 mins

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Mar 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Mar 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Mar 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Mar 14 01:00 Youth Only Youth E ---

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tim James Bourne Whls CC Finished A 3
2 Louis Killworth Welland Valley CC Finished A 2
3 Timothy Torrie Chelmer CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished B 3
2 Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished B 2
3 Jake Norton Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished C 3
2 Archie Peet Team Milton Keynes Finished C 2
3 Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished D 3
2 Ethan Stevenson Team Milton Keynes Finished D 2
3 Ruben Snelson Team Milton Keynes Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Quiggin Cycle Club Ashwell (CCA) Finished E 3
2 Connor MacArthur Team Milton Keynes Finished E 2
3 Tristan Hargreaves Finished 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Amy Garner Welland Valley CC Finished A 3
2 Elizabeth Shirley Team Milton Keynes Finished A 2
3 Hannah Bates Welwyn Wheelers CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished B 3
2 Alderney Baker Southdown Velo Finished B 2
3 Emily Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harley Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 3
2 Molli Keenor Team Milton Keynes Finished C 2
3 Emily Moon Team Milton Keynes Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Fay Garner Welland Valley CC Finished D 3
2 Rosie Dunbar Bedfordshire Road Cycling Club Finished D 2
3 Charley Woodworth Bourne Whls CC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elana-Rose Fereday Team Milton Keynes Finished E 3
2 Isla Bohannon Team Milton Keynes Finished E 2
3 Katie Webb Team Milton Keynes Finished E 1