ACT Track League 5

Track League , Manchester – Monday, 29 Sep 2008

Event Summary

Event Details

Event URN:

326/EN/003/2008

Start Date:

Mon, 29th Sep 2008

Finish date:

Mon, 24th Nov 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth 200m Flying TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 200m Flying TT - Results
1.  James Layland Cycle Team OnForm Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jake Womersley East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Thomas Walker Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Max Gartery Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 2 - Youth Group 1 8 Lap H'cap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 1 8 Lap H'cap - Results
1.  Thomas Caldwell Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch - Results
1.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 4 - Senior Group 1 12 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior Group 1 12 Lap Scratch - Results
1.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Phillip Braybrooke Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  John Kent Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 4 - Senior Group 2 12 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior Group 2 12 Lap Scratch - Results
1.  Martin Woffindin Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Joshua Penrice Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Ryan Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Christian Braybrooke Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jake Womersley Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 6 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 7 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 7 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Jack Green Unknown 0

1. Jack Green -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Joshua Penrice Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 8 - Youth Group 1 6 Lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 Lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Jake Womersley East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Thomas Walker Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 8 - Youth Group 1 6 Lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 Lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Rebecca Womersley East Bradford CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Thomas Caldwell Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Max Gartery Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 8 - Youth Group 1 6 Lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 Lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  James Kellett Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  India Penrice Sportcity Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 9 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes - Results
1.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jessica Anderson Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Sean Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 10 - Senior Group 1 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 1 12 lap Course des Primes - Results
1.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Sarah Byrne GS Strada Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 10 - Senior Group 2 - 12 lap course des primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 2 - 12 lap course des primes - Results
1.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jack Green Unknown A 0

3. Jack Green -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  James Layland Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Christopher Latham Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 11 - Youth Group 1 Handicap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 1 Handicap Points - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 12 - Youth Group 2 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 Points - Results
1.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  James McGillick Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Matthew Webb Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 13 - Senior Group 1 30 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior Group 1 30 Lap Points - Results
1.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 13 - Senior Group 2 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior Group 2 40 Lap Points - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Robert Crampton Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Martin Woffindin Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

Entries payable 1 week in advance. This league carries licence ranking points .Also open to 2nd Cat Women and 2nd Cat Over 40's. 3rd & 4th Cat Juniors May Ride.

The Races

Event 1 - Youth 200m Flying TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:30 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:30
Regional C, MTB IA
Event 2 - Youth Group 1 8 Lap H'cap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:31 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:31
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:32 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:32
Event 4 - Senior Group 1 12 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:35 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:35
Event 4 - Senior Group 2 12 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:36 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:36
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:37 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:37
Regional C, MTB IA
Event 6 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:40 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:40
Regional C, MTB IA
Event 7 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:42 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:42
Regional C, MTB IA
Event 7 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:43 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:43
Regional C, MTB IA
Event 8 - Youth Group 1 6 Lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:45 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:45
Event 8 - Youth Group 1 6 Lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:46 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:46
Event 8 - Youth Group 1 6 Lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:48 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:48
Event 9 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:49 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:49
Event 10 - Senior Group 1 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:50 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:50
Event 10 - Senior Group 2 - 12 lap course des primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:51 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:51
Event 11 - Youth Group 1 Handicap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:53 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:53
Event 12 - Youth Group 2 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:55 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:55
Regional C, MTB IA
Event 13 - Senior Group 1 30 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:59 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:59
Event 13 - Senior Group 2 40 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 20:00 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 20:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

326/EN/003/2008

Start Date:

Mon, 29th Sep 2008

Finish date:

Mon, 24th Nov 2008

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth 200m Flying TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1 - Youth 200m Flying TT - Results
1.  James Layland Cycle Team OnForm Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jake Womersley East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Thomas Walker Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Max Gartery Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 2 - Youth Group 1 8 Lap H'cap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Youth Group 1 8 Lap H'cap - Results
1.  Thomas Caldwell Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch - Results
1.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Hannah Walker Eastlands Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 4 - Senior Group 1 12 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior Group 1 12 Lap Scratch - Results
1.  Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Phillip Braybrooke Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  John Kent Birkenhead North End CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 4 - Senior Group 2 12 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior Group 2 12 Lap Scratch - Results
1.  Martin Woffindin Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Joshua Penrice Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 5 - Youth Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil - Results
1.  Ryan Whatmough Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Christian Braybrooke Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jake Womersley Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 6 - Youth Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Youth Group 2 Devil - Results
1.  Sam Boast Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Dan Whelan Liverpool Century RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 7 - Senior Group 1 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 1 Devil - Results
1.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 7 - Senior Group 2 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Senior Group 2 Devil - Results
1.  Jack Green Unknown 0

1. Jack Green -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Joshua Penrice Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 8 - Youth Group 1 6 Lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 Lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Jake Womersley East Bradford CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Thomas Walker Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 8 - Youth Group 1 6 Lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 Lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Rebecca Womersley East Bradford CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Thomas Caldwell Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Max Gartery Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 8 - Youth Group 1 6 Lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Youth Group 1 6 Lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Alex Taylor Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  James Kellett Holme Valley Whls Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  India Penrice Sportcity Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 9 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes - Results
1.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Boulton Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Jessica Anderson Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Eric Fitton Mossley CRT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Sean Fletcher Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 10 - Senior Group 1 12 lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 1 12 lap Course des Primes - Results
1.  Dave Readle Science In Sport.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Sarah Byrne GS Strada Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Mark Soden Buxton CC/Sett Valley Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
6.  Michael Workman Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 10 - Senior Group 2 - 12 lap course des primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior Group 2 - 12 lap course des primes - Results
1.  Martin Woffindin Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Jack Green Unknown A 0

3. Jack Green -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  James Layland Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Christopher Latham Sportcity Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Event 11 - Youth Group 1 Handicap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Youth Group 1 Handicap Points - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jessica Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 12 - Youth Group 2 Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Youth Group 2 Points - Results
1.  Joshua Gibson Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  James McGillick Mossley CRT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Matthew Webb Lyme RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Event 13 - Senior Group 1 30 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior Group 1 30 Lap Points - Results
1.  Mick Browne Preston CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Robbie Duncan Manchester Wheelers Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  John Leach Kent Valley RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 13 - Senior Group 2 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Senior Group 2 40 Lap Points - Results
1.  Matthew Rotherham Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Robert Crampton Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Martin Woffindin Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

Entries payable 1 week in advance. This league carries licence ranking points .Also open to 2nd Cat Women and 2nd Cat Over 40's. 3rd & 4th Cat Juniors May Ride.

The Races

Event 1 - Youth 200m Flying TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:30 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:30
Regional C, MTB IA
Event 2 - Youth Group 1 8 Lap H'cap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:31 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:31
Event 3 - Youth Group 2 - 12 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:32 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:32
Event 4 - Senior Group 1 12 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:35 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:35
Event 4 - Senior Group 2 12 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:36 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:36
Event 5 - Youth Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:37 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:37
Regional C, MTB IA
Event 6 - Youth Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:40 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:40
Regional C, MTB IA
Event 7 - Senior Group 1 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:42 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:42
Regional C, MTB IA
Event 7 - Senior Group 2 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:43 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:43
Regional C, MTB IA
Event 8 - Youth Group 1 6 Lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:45 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:45
Event 8 - Youth Group 1 6 Lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:46 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:46
Event 8 - Youth Group 1 6 Lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:48 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:48
Event 9 - Youth Group 2 - 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:49 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:49
Event 10 - Senior Group 1 12 lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:50 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:50
Event 10 - Senior Group 2 - 12 lap course des primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:51 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:51
Event 11 - Youth Group 1 Handicap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:53 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:53
Event 12 - Youth Group 2 Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:55 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:55
Regional C, MTB IA
Event 13 - Senior Group 1 30 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 19:59 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 19:59
Event 13 - Senior Group 2 40 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 29/09/08 20:00 Regional C MTB IA ---
Mon 29/09/08 – 20:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk