Event URN:
313279
Start date:
Sat, 26th Apr 2014
Finish date:
Sun, 27th Apr 2014
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Taff Buggy
Pontypridd, -, CF83 4JG
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
MIJ Downhill Events
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.mijdownhillevents.co.uk
Event organiser:
Mr Jon Davies
38A Coniston Rise
Aberdare
Mid Glamorgan
CF44 0HN
07708946877
jondaviesthewelsh@hotmail.co.uk
Cheques payable to:
n/a
Info for Riders:
Timed runs 12pm-5pm
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
26 Apr 14 00:00 Elite Men MTB Regional A MTB DH Regional A Elite
26 Apr 14 00:00 Expert Men MTB Regional A MTB DH Regional A Expert
26 Apr 14 00:00 Juvenile Men MTB Regional A MTB DH Regional A Juvenile
26 Apr 14 00:00 Youth Men MTB Regional A MTB DH Regional A Youth

View All

Event Location:

Pontypridd,
-,
CF83 4JG

Race: Elite Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 7 days 9 hours 34 minutes 27 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Apr 14 00:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite ---

Race: Expert Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 7 days 9 hours 34 minutes 27 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Apr 14 00:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Expert ---

Race: Juvenile Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 7 days 9 hours 34 minutes 27 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Apr 14 00:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Juvenile ---

Race: Youth Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 7 days 9 hours 34 minutes 27 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Apr 14 00:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Youth ---

Race: Junior Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 7 days 9 hours 34 minutes 27 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Apr 14 00:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Junior ---

Race: Senior Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 7 days 9 hours 34 minutes 27 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Apr 14 00:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Senior ---

Race: Master Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 7 days 9 hours 34 minutes 27 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Apr 14 00:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Master ---

Race: Veteran Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 7 days 9 hours 34 minutes 27 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Apr 14 00:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Veteran ---

Race: Hardtail

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 7 days 9 hours 34 minutes 27 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Apr 14 01:00 Non-Ranking --- N/A ---

Race: Women

View Entrants

Online entry closed 1 year 1 month 7 days 9 hours 34 minutes 27 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Apr 14 00:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite, Expert, G/Vet... ---

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Grant Boyce Finished Elite 00:02:00:386 60
2 Oliver Morris Finished Elite 00:02:00:928 50
3 James Hughes Finished Elite 00:02:01:045 45
4 Will Soffe Finished Elite 00:02:01:109 40
5 Leon Rosser Finished Elite 00:02:03:312 36
6 George Belk Finished Elite 00:02:05:967 32
7 Alex Florian Finished Elite 00:02:08:871 28

Confirmed Results

Race name: Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Dew Pioneer Scott Syncros Finished Expert 00:02:04:198 60
2 Tom Housman Finished Expert 00:02:04:975 50
3 Duncan Porter Finished Expert 00:02:07:893 45

Confirmed Results

Race name: Juvenile Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Gaskell Team Skene/Don Skene Cycles Finished Juvenile 00:02:20:620 60
2 Joseph Derrick Finished Juvenile 00:02:21:552 50
3 William Thompson Finished Juvenile 00:02:24:248 45
4 Finlay Yule Finished Juvenile 00:02:27:208 40
5 Morgan Tyrrell Finished Juvenile 00:02:38:386 36
6 William White Finished 00:03:06:671 0
7 Liam Gannon Finished 00:03:17:564 0
8 Drew Whatley Finished Juvenile 00:03:21:831 26

Confirmed Results

Race name: Youth Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kyle Havard Team Skene/Don Skene Cycles Finished Youth 00:02:10:939 60
2 James Thompson Finished Youth 00:02:13:124 50
3 Josh Howell Finished Youth 00:02:23:178 45
4 Kyle Hall Finished Junior 00:02:24:265 0
5 Connor Myring Finished Youth 00:02:41:677 36
6 Connor Haren Finished Youth 00:02:58:976 0
7 Jack Ashfield Finished 00:03:09:388 0

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Boyce Finished Junior 00:02:01:467 60
2 Callum Philpott Finished Junior 00:02:07:403 50
3 Thomas Cooper Finished Junior 00:02:14:311 45
4 Jack Jenkins Three Valleys MTB Club Finished Junior 00:02:14:962 40
5 Jack Perry Finished Junior 00:02:16:733 36
6 Bradley Anderson Finished Junior 00:02:28:970 32
7 Kyle Gannon Finished Junior 00:02:30:520 28

Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Kiddy EMBC - Exeter Mountain Bike Cl... Finished Youth 00:02:06:656 0
2 Max Robinson Swansea University RT-LeisureT... Finished Senior 00:02:08:270 50
3 Laurie Arthur Finished Senior 00:02:09:388 45
4 Ben Howell Finished Senior 00:02:11:193 40
5 Matthew Schofield Finished Senior 00:02:11:419 0
6 Nick Burton-Legge Finished Senior 00:02:13:266 32
7 Harry Belk Finished Senior 00:02:15:175 28
8 Alex Jones Finished Senior 00:02:16:453 26
9 David Thomas Finished 00:02:20:982 0
10 Daniel David Finished Senior 00:02:22:476 22
11 Craig Powell Finished Senior 00:02:23:165 20
12 Ross Williams Finished Senior 00:02:23:868 19
13 Joe McNamee Finished 00:02:27:592 0
14 Rhys Lloyd SportGrub KUOTA Cycling Team Finished Senior 00:02:28:178 17
15 Sam Jones Finished 00:02:32:461 0
16 Charlie Smith Finished 00:02:34:928 0
17 Philip Reynolds Swansea University RT-LeisureT... Finished Senior 00:02:32:142 14
18 Thomas Evans Finished 00:02:36:578 0
19 Gareth Williams Finished 00:02:39:326 0
20 Andrew Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished N/A 00:02:42:756 0

Confirmed Results

Race name: Master Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jim Davage Finished Master 00:02:11:287 0
2 Giles Austing Finished Master 00:02:11:389 50
3 Chris Woolliscroft Gawton Gravity Hub Finished Master 00:02:19:448 0
4 William Warren Finished N/A 00:02:21:036 0
5 Tom Davage Finished 00:02:21:820 0
6 James Dunning Finished Master 00:02:25:321 32
7 Paul Robertson Finished 00:02:26:504 0
8 James Beaman Finished 00:02:30:053 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Smith Finished 00:02:14:244 0
2 Christopher Crook Dragon Downhill Finished Master 00:02:19:377 0
3 Ian Sanders Finished Veteran 00:02:20:076 45
4 Trevor Byrne Army Cycling Union Finished Veteran 00:02:31:493 40
5 Dean Gagnon Finished Veteran 00:02:35:290 36
6 Jonathan Docherty Finished G/Vet 00:02:48:295 60
7 David Thompson Finished 00:02:54:738 0
8 David Dutton Finished G/Vet 00:02:54:875 50

Confirmed Results

Race name: Hardtail

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ashley Evans Finished Youth 00:02:25:545 0
2 Gethin Lloyd Finished 00:03:10:357 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jessica Greaves Team Skene/Don Skene Cycles Finished Elite 00:02:42:737 60
2 Emma Braithwaite Gawton Gravity Hub Finished Master 00:03:06:351 60
3 Lucy Morgan Three Valleys MTB Club Finished Junior 00:03:18:541 0