Mosquito Bikes Angmering Youth Series

Closed Circuit , ANGMERING – Monday, 24 Aug 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

241/EN/011/2009

Start Date:

Mon, 24th Aug 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Angmering Raceway, Off Water Lane, Angmering, Sussex, BN16 4EL
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys - 5 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 5 lap Scratch - Results
1.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Matthew Duffin A D Cycles RT Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  George Phillips Unknown 0

4. George Phillips -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Girls - 5 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - 5 lap Scratch - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U8 Boys - 5 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - 5 lap Scratch - Results
1.  Conrad Dinwiddy Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U14 Girls - 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 8 lap Scratch - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys - 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 8 lap Scratch - Results
1.  Matthew Castle A D Cycles RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys - 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 8 lap Scratch - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Luke Bandy VC Jubilee Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys - 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 8 lap Scratch - Results
1.  Gabriel De Gouveia A D Cycles RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 6 lap Handicap - Results
1.  Matthew Duffin A D Cycles RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  George Phillips Unknown 0

3. George Phillips -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - 6 lap Handicap - Results
1.  Conrad Dinwiddy Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - 6 lap Handicap - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U16 Boys - 9 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 9 lap Handicap - Results
1.  Matthew Castle A D Cycles RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys - 9 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 9 lap Handicap - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Luke Bandy VC Jubilee Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - 9 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 9 lap Handicap - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys - 9 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 9 lap Handicap - Results
1.  Gabriel De Gouveia A D Cycles RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys - 6 lap Scratchicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 6 lap Scratchicap - Results
1.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Matthew Duffin A D Cycles RT Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  George Phillips Unknown 0

4. George Phillips -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Boys - 6 lap Scratchicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - 6 lap Scratchicap - Results
1.  Conrad Dinwiddy Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls - 6 lap Scratchicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - 6 lap Scratchicap - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U14 Girls - 9 lap Scratchicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 9 lap Scratchicap - Results
1.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys - 9 lap Scratchicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 9 lap Scratchicap - Results
1.  Matthew Castle A D Cycles RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys - 9 lap Scratchicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 9 lap Scratchicap - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Luke Bandy VC Jubilee Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys - 9 lap Scratchicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 9 lap Scratchicap - Results
1.  Gabriel De Gouveia A D Cycles RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
9999.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys - 5 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 5 lap Keirin - Results
1.  Matthew Duffin A D Cycles RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  George Phillips Unknown 0

4. George Phillips -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Boys - 5 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - 5 lap Keirin - Results
1.  Conrad Dinwiddy Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls - 5 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - 5 lap Keirin - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U16 Boys - 6 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 6 lap Keirin - Results
1.  Matthew Castle A D Cycles RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Girls - 6 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 6 lap Keirin - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Boys - 6 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 6 lap Keirin - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys - 6 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 6 lap Keirin - Results
1.  Gabriel De Gouveia A D Cycles RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys - 1 lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 1 lap TT - Results
1.  Matthew Duffin A D Cycles RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  George Phillips Unknown 0

3. George Phillips -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys - 1 lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 1 lap TT - Results
1.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Boys - 1 lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - 1 lap TT - Results
1.  Conrad Dinwiddy Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls - 1 lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - 1 lap TT - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U14 Girls - 2 lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 2 lap TT - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys - 2 lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 2 lap TT - Results
1.  Matthew Castle A D Cycles RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys - 2 lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 2 lap TT - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Luke Bandy VC Jubilee Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys - 2 lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 2 lap TT - Results
1.  Gabriel De Gouveia A D Cycles RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

About the Event

Info for Riders

19 week series every Monday apart from bank holidays. Surrey League events can be entered online at www.activeeurope.com

The Races

U10 Boys - 5 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:30 Youth Only Youth --- various
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Mon 24/08/09 – 18:30
Youth Only, Youth
various
U8 Girls - 5 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:31 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:31
Youth Only, Youth
U8 Boys - 5 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:32 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:32
Youth Only, Youth
U14 Girls - 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:33 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:33
Youth Only, Youth
U16 Boys - 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:34 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:34
Youth Only, Youth
U14 Boys - 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:35 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:35
Youth Only, Youth
U12 Boys - 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:36 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:36
Youth Only, Youth
U10 Boys - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:37 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:37
Youth Only, Youth
U8 Boys - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:38 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:38
Youth Only, Youth
U8 Girls - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:39 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:39
Youth Only, Youth
U16 Boys - 9 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:40 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:40
Youth Only, Youth
U14 Boys - 9 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:41 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:41
Youth Only, Youth
U14 Girls - 9 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:42 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:42
Youth Only, Youth
U12 Boys - 9 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:43 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:43
Youth Only, Youth
U10 Boys - 6 lap Scratchicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:44 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:44
Youth Only, Youth
U8 Boys - 6 lap Scratchicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U8 Girls - 6 lap Scratchicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:46 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:46
Youth Only, Youth
U14 Girls - 9 lap Scratchicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:47 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:47
Youth Only, Youth
U16 Boys - 9 lap Scratchicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:48 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:48
Youth Only, Youth
U14 Boys - 9 lap Scratchicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:49 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:49
Youth Only, Youth
U12 Boys - 9 lap Scratchicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:50 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:50
Youth Only, Youth
U10 Boys - 5 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:51 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:51
Youth Only, Youth
U8 Boys - 5 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:52 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:52
Youth Only, Youth
U8 Girls - 5 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:53 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:53
Youth Only, Youth
U16 Boys - 6 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:54 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:54
Youth Only, Youth
U14 Girls - 6 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:55 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:55
Youth Only, Youth
U14 Boys - 6 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:56 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:56
Youth Only, Youth
U12 Boys - 6 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:57 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:57
Youth Only, Youth
U10 Boys - 1 lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:58 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:58
Youth Only, Youth
U12 Boys - 1 lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:59 Youth Only MTB IA ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:59
Youth Only, MTB IA
U8 Boys - 1 lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 19:00
Youth Only, Youth
U8 Girls - 1 lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 19:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 19:01
Youth Only, Youth
U14 Girls - 2 lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 19:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 19:02
Youth Only, Youth
U16 Boys - 2 lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 19:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 19:03
Youth Only, Youth
U14 Boys - 2 lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 19:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 19:04
Youth Only, Youth
U12 Boys - 2 lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 19:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 19:05
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

241/EN/011/2009

Start Date:

Mon, 24th Aug 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Angmering Raceway, Off Water Lane, Angmering, Sussex, BN16 4EL
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys - 5 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 5 lap Scratch - Results
1.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Matthew Duffin A D Cycles RT Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  George Phillips Unknown 0

4. George Phillips -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Girls - 5 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - 5 lap Scratch - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U8 Boys - 5 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - 5 lap Scratch - Results
1.  Conrad Dinwiddy Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U14 Girls - 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 8 lap Scratch - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys - 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 8 lap Scratch - Results
1.  Matthew Castle A D Cycles RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys - 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 8 lap Scratch - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Luke Bandy VC Jubilee Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys - 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 8 lap Scratch - Results
1.  Gabriel De Gouveia A D Cycles RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 6 lap Handicap - Results
1.  Matthew Duffin A D Cycles RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  George Phillips Unknown 0

3. George Phillips -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 Boys - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - 6 lap Handicap - Results
1.  Conrad Dinwiddy Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - 6 lap Handicap - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U16 Boys - 9 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 9 lap Handicap - Results
1.  Matthew Castle A D Cycles RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys - 9 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 9 lap Handicap - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Luke Bandy VC Jubilee Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - 9 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 9 lap Handicap - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys - 9 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 9 lap Handicap - Results
1.  Gabriel De Gouveia A D Cycles RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys - 6 lap Scratchicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 6 lap Scratchicap - Results
1.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Matthew Duffin A D Cycles RT Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  George Phillips Unknown 0

4. George Phillips -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Boys - 6 lap Scratchicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - 6 lap Scratchicap - Results
1.  Conrad Dinwiddy Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls - 6 lap Scratchicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - 6 lap Scratchicap - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U14 Girls - 9 lap Scratchicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 9 lap Scratchicap - Results
1.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys - 9 lap Scratchicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 9 lap Scratchicap - Results
1.  Matthew Castle A D Cycles RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys - 9 lap Scratchicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 9 lap Scratchicap - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Luke Bandy VC Jubilee Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys - 9 lap Scratchicap

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 9 lap Scratchicap - Results
1.  Gabriel De Gouveia A D Cycles RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
9999.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Boys - 5 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 5 lap Keirin - Results
1.  Matthew Duffin A D Cycles RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  George Phillips Unknown 0

4. George Phillips -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Boys - 5 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - 5 lap Keirin - Results
1.  Conrad Dinwiddy Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls - 5 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - 5 lap Keirin - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U16 Boys - 6 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 6 lap Keirin - Results
1.  Matthew Castle A D Cycles RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Girls - 6 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 6 lap Keirin - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Boys - 6 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 6 lap Keirin - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys - 6 lap Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 6 lap Keirin - Results
1.  Gabriel De Gouveia A D Cycles RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys - 1 lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - 1 lap TT - Results
1.  Matthew Duffin A D Cycles RT Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Burnett Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  George Phillips Unknown 0

3. George Phillips -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Erin Baker Southdown Velo Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U12 Boys - 1 lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 1 lap TT - Results
1.  Mark Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Boys - 1 lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - 1 lap TT - Results
1.  Conrad Dinwiddy Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U8 Girls - 1 lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - 1 lap TT - Results
1.  Alderney Baker Southdown Velo Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E

U14 Girls - 2 lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 2 lap TT - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Amy Jacobs VC Jubilee Unknown N/A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys - 2 lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - 2 lap TT - Results
1.  Matthew Castle A D Cycles RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys - 2 lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - 2 lap TT - Results
1.  William Duffin A D Cycles RT Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Luke Bandy VC Jubilee Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys - 2 lap TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - 2 lap TT - Results
1.  Gabriel De Gouveia A D Cycles RT Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C

About the Event

Info for Riders

19 week series every Monday apart from bank holidays. Surrey League events can be entered online at www.activeeurope.com

The Races

U10 Boys - 5 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:30 Youth Only Youth --- various
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Mon 24/08/09 – 18:30
Youth Only, Youth
various
U8 Girls - 5 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:31 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:31
Youth Only, Youth
U8 Boys - 5 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:32 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:32
Youth Only, Youth
U14 Girls - 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:33 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:33
Youth Only, Youth
U16 Boys - 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:34 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:34
Youth Only, Youth
U14 Boys - 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:35 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:35
Youth Only, Youth
U12 Boys - 8 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:36 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:36
Youth Only, Youth
U10 Boys - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:37 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:37
Youth Only, Youth
U8 Boys - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:38 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:38
Youth Only, Youth
U8 Girls - 6 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:39 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:39
Youth Only, Youth
U16 Boys - 9 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:40 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:40
Youth Only, Youth
U14 Boys - 9 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:41 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:41
Youth Only, Youth
U14 Girls - 9 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:42 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:42
Youth Only, Youth
U12 Boys - 9 lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:43 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:43
Youth Only, Youth
U10 Boys - 6 lap Scratchicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:44 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:44
Youth Only, Youth
U8 Boys - 6 lap Scratchicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:45 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:45
Youth Only, Youth
U8 Girls - 6 lap Scratchicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:46 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:46
Youth Only, Youth
U14 Girls - 9 lap Scratchicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:47 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:47
Youth Only, Youth
U16 Boys - 9 lap Scratchicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:48 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:48
Youth Only, Youth
U14 Boys - 9 lap Scratchicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:49 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:49
Youth Only, Youth
U12 Boys - 9 lap Scratchicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:50 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:50
Youth Only, Youth
U10 Boys - 5 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:51 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:51
Youth Only, Youth
U8 Boys - 5 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:52 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:52
Youth Only, Youth
U8 Girls - 5 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:53 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:53
Youth Only, Youth
U16 Boys - 6 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:54 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:54
Youth Only, Youth
U14 Girls - 6 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:55 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:55
Youth Only, Youth
U14 Boys - 6 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:56 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:56
Youth Only, Youth
U12 Boys - 6 lap Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:57 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:57
Youth Only, Youth
U10 Boys - 1 lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:58 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:58
Youth Only, Youth
U12 Boys - 1 lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 18:59 Youth Only MTB IA ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 18:59
Youth Only, MTB IA
U8 Boys - 1 lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 19:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 19:00
Youth Only, Youth
U8 Girls - 1 lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 19:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 19:01
Youth Only, Youth
U14 Girls - 2 lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 19:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 19:02
Youth Only, Youth
U16 Boys - 2 lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 19:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 19:03
Youth Only, Youth
U14 Boys - 2 lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 19:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 19:04
Youth Only, Youth
U12 Boys - 2 lap TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 24/08/09 19:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Mon 24/08/09 – 19:05
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk