Event URN:
312780
Start date:
Sat, 21st Jun 2014
Finish date:
Sun, 22nd Jun 2014
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Glencoe MTB Track
White Corries, Glencoe, Ballachulish, Argyll, PH49 4HZ
( View map )
Series:
Scottish DH Series
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Scottish Downhill Association ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.sda-races.com/sda/
Event organiser:
Mr Allan Black
Roselea
Main Street
Glenfarg
Perthshire
PH2 9NU
07738 312377
allan.black@fmcti.com
Cheques payable to:
Scottish Downhill Association
Download Entry Form
Info for Riders:
Please note - Early bird entry offer limited to first 5 weeks of 2014 - All races entry fee is £60, race/s to be booked and paid 'on-line' - Races booked and or paid for after 21st February 2014 at 17:00 will be £65 (Normal fee), £70 (Late online entry fee), or £75 (On the day and manual entries).

Typical race weekend info:- Field limit is 320 Riders (Total)

Friday
Course Inspection on Foot - 17.00 onwards

Saturday
Sign On - 8:30am - 12:00
Course Inspection on Foot - 8:45 - 10:00
Uplift Commences 9:30 >
Practice 10:00am - 12:30

Course Closed 12:30 - 13:00 (No rider allowed on hill or course, medics & marshals stood down for lunch)

Practice
13:00 16:30 ( last uplift 16:00)

Sunday
Sign On - 8:30am - 10:00
Practice Full runs only 9:30- 11:00

Course Closed between first and second race runs (No rider allowed on course, medics & marshals stood down for lunch)

First Race Run 11:30
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
22 Jun 14 11:30 Women MTB Regional A MTB DH Regional A Elite, Expert, ...
21 Jun 14 01:00 Junior Women MTB Regional A MTB DH Regional A Junior, Juvenil...
22 Jun 14 11:30 Junior Men MTB Regional A MTB DH Regional A Junior
22 Jun 14 11:30 Juvenile Men MTB Regional A MTB DH Regional A Juvenile

View All

2014 Scottish Downhill Association Series, plus Scottish Championships run for Scottish Cycling. (5 series events, plus 1 Scottish Championship).

 

Series points awarded, with the series positions/prizes awarded based on best 4 results from 5.

 

Event Location:

White Corries,
Glencoe,
Ballachulish,
Argyll,
PH49 4HZ

Race: Women

View Entrants

Online entry closed 11 months 11 days 7 hours 41 minutes 2 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jun 14 11:30 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite, Expert, G/Vet... ---

Race: Junior Women

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jun 14 01:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Junior, Juvenile, Yo... ---

Race: Junior Men

View Entrants

Online entry closed 11 months 11 days 7 hours 41 minutes 2 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jun 14 11:30 MTB Regional A MTB DH Regional A Junior ---

Race: Juvenile Men

View Entrants

Online entry closed 11 months 11 days 7 hours 41 minutes 2 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jun 14 11:30 MTB Regional A MTB DH Regional A Juvenile ---

Race: Master Men

View Entrants

Online entry closed 11 months 11 days 7 hours 41 minutes 2 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jun 14 11:30 MTB Regional A MTB DH Regional A Master ---

Race: Senior Men

View Entrants

Online entry closed 11 months 11 days 7 hours 41 minutes 2 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jun 14 11:30 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite, Expert, Senio... ---

Race: Veteran Men

View Entrants

Online entry closed 11 months 11 days 7 hours 41 minutes 2 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jun 14 11:30 MTB Regional A MTB DH Regional A G/Vet, Veteran ---

Race: Youth Men

View Entrants

Online entry closed 11 months 11 days 7 hours 41 minutes 2 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jun 14 11:30 MTB Regional A MTB DH Regional A Youth ---

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rebecca Kennedy Finished Senior 00:03:49:960 120
2 Deborah Primrose Finished Senior 00:04:00:470 100
3 Sandra Scally Hervelo Cycling Finished N/A 00:04:04:770 120
4 Shona McKinnon Finished Veteran 00:04:21:560 120
5 Sophie Nuttall Finished 00:04:27:220 0
6 Lauren Moody Finished 00:05:59:700 0
7 Zara Kane Finished Senior 00:06:35:470 90

Confirmed Results

Race name: Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elena Melton Team Bicycles Finished Junior 00:03:36:340 120
2 Rona Strivens Cairngorm CC Finished Youth 00:03:42:690 120
3 Freya Avis Finished Youth 00:04:02:810 100
4 Hope Jensen Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 00:04:09:670 100
5 Tea Jensen Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Juvenile 00:05:05:250 120

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Frazer McCubbing Steve Peat Syndicate Finished Junior 00:02:44:700 120
2 Sam Herd Perth City Cycles Finished Junior 00:02:52:980 100
3 Calum McGee Finished Junior 00:02:55:130 90
4 Jamie Stewart Finished Junior 00:02:56:800 80
5 Adam Hughes Finished Junior 00:02:59:600 72
6 Kyle Beattie Finished Junior 00:03:01:340 64
7 Ryan Middleton Perth City Cycles Finished Junior 00:03:06:240 56
8 Calum Orr Finished 00:03:07:160 0
9 Finn Mckay Finished Junior 00:03:08:700 48
10 Angus Hardie Finished Junior 00:03:08:940 44
11 Greg Jolliffe Dales Cycles Racing Team Scotl... Finished Junior 00:03:10:080 40
12 Alexander McKenna Finished Junior 00:03:10:860 38
13 Keir Coupland Finished Junior 00:03:12:200 36
14 Andrew Davidson Finished Senior 00:03:13:630 0
15 Max Rendall Finished Junior 00:03:16:120 32
16 Blair Hughes Finished Junior 00:03:21:210 30
17 Oscar James Finished Junior 00:03:22:970 28
18 Jason Gillespie Finished Junior 00:03:26:350 26
19 Mark Baker Finished 00:03:31:230 0
20 Angus Wright Finished 00:03:33:070 0
21 Angus Loudon Finished 00:03:44:900 0
22 Kieran Pillar Finished Junior 00:04:02:560 18
23 Connor Doherty Moray MTB Club Finished Junior 00:04:12:920 16
24 William Humphries Finished 00:04:26:800 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Beaty Keswick Bikes - KMB Finished Juvenile 00:02:57:950 120
2 Luke Birkett Keswick Bikes - KMB Finished Juvenile 00:03:01:250 100
3 Henry Kerr Forres CC Finished Juvenile 00:03:02:220 90
4 Jamie Edmondson Wolfpax Riders Finished Juvenile 00:03:10:750 80
5 Callum Galloway Highland Bikes Racing Team Finished Juvenile 00:03:12:140 72
6 Adam Suddaby Finished Juvenile 00:03:13:930 64
7 George Kerr Forres CC Finished Juvenile 00:03:17:540 56
8 Alec Geyer Wolfpax Riders Finished Juvenile 00:03:19:860 52
9 Darren Green Finished Juvenile 00:03:24:140 48
10 Callum Reid Finished Juvenile 00:03:25:110 44
11 Thomas Newrick Finished Juvenile 00:03:25:960 40
12 Conner Summers Finished Juvenile 00:03:27:690 38
13 Jamie Pollock Finished Juvenile 00:03:28:230 36
14 Cameron Chisholm Tay Titans Finished Juvenile 00:04:12:310 34
15 Jaz Swinton Innerleithen MTB Racing Finished Juvenile 00:04:26:600 32

Confirmed Results

Race name: Master Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alan Blyth Outbox DH Racing Team Finished Master 00:02:48:340 120
2 David Duggan Finished Expert 00:02:48:510 100
3 Chris Coates Finished Master 00:02:57:020 90
4 Iain Cookson Finished Expert 00:02:58:440 0
5 Alan Fulton Finished Master 00:03:00:570 72
6 Andrew Lochhead Royal Air Force CC Finished Master 00:03:03:810 64
7 Mark Gibson Finished Master 00:03:05:960 56
8 Mark Maciver Finished Master 00:03:06:340 52
9 Adam Shufflebotham Finished Master 00:03:08:510 0
10 Kris Anderson Finished 00:03:19:240 0
11 Simon Heron Finished Master 00:03:20:230 40
12 Chris Allan Finished N/A 00:03:20:650 0
13 Johnpaul Cunningham Finished Master 00:03:26:780 36
14 Euan Gray Finished 00:03:28:250 0
15 Steven Chalmers Finished Master 00:03:28:930 32
16 Glen Chalmers Finished Master 00:03:29:160 0
17 Marc Purkiss Finished Master 00:03:32:810 28
18 Andrew Macpherson Finished Master 00:03:34:970 26
19 Patryk Stanalowski Finished N/A 00:03:38:730 0
20 Dan Stringer Finished N/A 00:03:39:870 0
21 William Chalmers Velocity 44 Stirling Finished Master 00:03:40:180 20
22 Sebastian Wierzbicki Finished N/A 00:03:41:450 0
23 Stewart Wood Finished Master 00:03:44:400 16
24 Robert Hogg Finished 00:03:44:790 0
25 Colin Hay Finished Veteran 00:04:27:420 0

Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Cathro Finished Elite 00:02:32:410 120
2 Greg Williamson Finished Elite 00:02:34:340 100
3 Lewis Buchanan Finished Elite 00:02:37:160 90
4 James Kidd Finished Expert 00:02:48:460 120
5 Euan Thomson Finished Senior 00:02:49:620 120
6 Gregor Notman All Terrain Cycles Finished Expert 00:02:50:220 100
7 Kris Gemmell Finished Senior 00:02:50:970 100
8 Craig Munro Finished Senior 00:02:52:640 90
9 Sam Green Team CHR Finished Youth 00:02:54:090 0
10 Jon Stout Finished Expert 00:02:54:990 0
11 Christopher Gallagher Finished Expert 00:02:55:190 90
12 Tom Coles Finished N/A 00:02:56:510 0
13 Damian Groves Cheshire Ghostriders BMX Finished Expert 00:02:56:960 80
14 Joseph Mallen Team CHR Finished Expert 00:02:57:890 72
15 Marc Cunningham Pedal Power RT Finished Senior 00:02:59:690 72
16 Lewis Summers Perth City Cycles Finished Senior 00:03:00:330 64
17 Ruairidh Fraser Finished Senior 00:03:02:410 56
18 John Anderson University of Strathclyde CC Finished Senior 00:03:02:870 0
19 Benjamin Williamson Perth City Cycles Finished Senior 00:03:03:450 48
20 Sean Petig Finished N/A 00:03:03:510 0
21 Calum Ross Finished Senior 00:03:03:730 40
22 Andrew Ramsay Finished Senior 00:03:03:770 38
23 Ruaridh McRitchie Finished Expert 00:03:04:380 64
24 Thomas Auger Finished Senior 00:03:07:170 36
25 Daniel Fitton Finished Senior 00:03:07:300 34
26 Jonathan Wilson Finished Senior 00:03:08:600 0
27 Sam Iveson Finished 00:03:09:580 0
28 Benjamin Worrall Club Goldtec Finished Expert 00:03:09:890 56
29 Jonathan Wells Finished Senior 00:03:10:560 28
30 Craig Falconer Finished 00:03:11:350 0
31 Nick Marshall Finished 00:03:11:440 0
32 Darren Wilkin Finished Senior 00:03:12:530 22
33 Dan Smith Northerndownhill Finished Senior 00:03:14:760 20
34 John Charlton Finished Senior 00:03:15:340 18
35 Andrew Sutherland Finished N/A 00:03:16:320 0
36 Steven Bain Finished Senior 00:03:16:570 14
37 Christopher Walters Finished Senior 00:03:17:540 12
38 Nick Ironside Finished 00:03:18:090 0
39 Thomas Price Finished Senior 00:03:18:400 8
40 Chris Wheelhouse Finished 00:03:23:780 0
41 Jamie Gomeche Finished Junior 00:03:24:870 0
42 Corey Wood Finished Senior 00:03:26:170 2
43 Jamie Woods Royal Navy & Royal Marines... Finished N/A 00:03:26:490 0
44 Michael Munro Finished 00:03:27:560 0
45 Malcolm Wilson Finished 00:03:28:720 0
46 Findley Forrest Finished Senior 00:03:29:400 0
47 Christian Hodgson Finished 00:03:29:520 0
48 Alasdair Sewell Finished Senior 00:03:32:980 0
49 Aidan Purcell Extreme Tattoo/Nightfox Racing... Finished N/A 00:03:33:870 0
50 Alasdair Crawford Monster Bike Finished N/A 00:03:33:940 0
51 Javier De Zavala Gracia Finished N/A 00:03:40:990 0
52 Michael McLuskey Finished 00:03:56:950 0
53 Craig Howie Finished N/A 00:04:05:380 0
54 Lewis Murray Finished Senior 00:04:06:990 0
55 Callum MacIver Finished N/A 00:04:12:290 0
56 Ross Kirkland Finished Master 00:04:22:170 0
57 Mark Mackenzie Finished 00:04:38:050 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alastair Maclennan West Highland Wheelers Finished G/Vet 00:02:54:480 120
2 John Young Moray MTB Club Finished Veteran 00:02:57:610 120
3 Neil Wilson Finished Veteran 00:03:00:770 100
4 Steven Boyd Finished N/A 00:03:01:130 0
5 Richard Binns Finished G/Vet 00:03:15:900 100
6 David Ingleby Finished Veteran 00:03:17:690 80
7 Ally Simpson Finished Veteran 00:03:22:730 0
8 Kem Avis Finished G/Vet 00:03:26:130 90
9 William Simmonds Finished Veteran 00:03:28:710 0
10 Justin Snell We Love Mountains Racing Team Finished Veteran 00:03:31:800 56
11 John Rowan Finished 00:03:33:990 0
12 Ben Newton Finished Veteran 00:03:36:280 48
13 George Thompson Finished Veteran 00:03:42:650 44
14 Bob McKenzie Perth City Cycles Finished Veteran 00:03:43:820 40
15 Niall Lightfoot Finished N/A 00:03:45:560 0
16 Lewis Jones Finished 00:03:52:460 0
17 Graeme Millar Finished N/A 00:03:53:950 0
18 Mark Swinney Cairngorm CC Finished N/A 00:03:55:780 0

Confirmed Results

Race name: Youth Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Purvis Team CHR Finished Youth 00:02:50:530 120
2 Jack Tennyson Madison Saracen Development Te... Finished Youth 00:02:57:620 100
3 William Sainsbury Finished Youth 00:02:59:850 90
4 Alastair MacLennan West Highland Wheelers Finished Youth 00:03:01:010 80
5 Oliver Riley Finished Youth 00:03:03:030 72
6 Lee McIver Finished Youth 00:03:03:990 64
7 Ewan Mackay Peebles CC Finished Youth 00:03:04:950 56
8 Tiree Taylor Keswick Bikes - KMB Finished Youth 00:03:05:110 52
9 Alex Scarre Finished Youth 00:03:05:300 48
10 Corey Watson i-Cycles Finished Youth 00:03:06:420 44
11 Jack Wilson Finished Youth 00:03:07:790 40
12 Jack McCallum West Highland Wheelers Finished Youth 00:03:11:620 38
13 Aaron Nathan Finished Youth 00:03:11:870 36
14 Ruairidh Webster Finished Youth 00:03:14:440 34
15 Matthew Macdonald Highland Bikes Racing Team Finished Youth 00:03:15:380 32
16 Thomas Slack Keswick Bikes - KMB Finished Youth 00:03:16:100 30
17 Sam Mathieson Finished Youth 00:03:22:060 28
18 Harris Mackie Finished Youth 00:03:22:150 26
19 Oscar Gogan Finished Youth 00:03:23:670 24
20 Kyle McGeoghie Tay Titans Finished Youth 00:03:28:380 22
21 Scott Robertson Finished Youth 00:03:29:370 20
22 Samuel Allan Banchory Cycles Finished Youth 00:03:30:560 18
23 Lewis Donaghy Finished Juvenile 00:03:32:600 0
24 Lewis Plaice Finished Youth 00:03:35:890 14
25 Jack Reilly Finished Youth 00:03:36:110 12
26 Lyle Mcrobert Finished Youth 00:03:37:060 10
27 Ross Swinton Innerleithen MTB Racing Finished Youth 00:03:37:270 8
28 Dylan Ramsay-Stagg Finished Youth 00:03:42:240 6
29 Callum Gordon Finished N/A 00:03:42:690 4
30 James Roxby Finished N/A 00:03:49:180 2
31 Cameron Webster Edinburgh RC Finished Youth 00:03:49:420 0
32 Callan Erskine Finished Youth 00:03:50:630 0