Event URN:
312779
Start date:
Sat, 17th May 2014
Finish date:
Sun, 18th May 2014
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Ae Forest
Ae Village, Dumfries & Galloway, DG1 1QB
( View map )
Series:
Scottish DH Series
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Scottish Downhill Association ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.sda-races.com/sda/
Event organiser:
Mr Allan Black
Roselea
Main Street
Glenfarg
Perthshire
PH2 9NU
07738 312377
allan.black@fmcti.com
Cheques payable to:
Scottish Downhill Association
Download Entry Form
Info for Riders:
Please note - Early bird entry offer limited to first 5 weeks of 2014 - All races entry fee is £60, race/s to be booked and paid 'on-line' - Races booked and or paid for after 21st February 2014 at 17:00 will be £65 (Normal fee), £70 (Late online entry fee), or £75 (On the day and manual entries).

Typical race weekend info:- Field limit is 320 Riders (Total)

Friday
Course Inspection on Foot - 17.00 onwards

Saturday
Sign On - 8:30am - 12:00
Course Inspection on Foot - 8:45 - 10:00
Uplift Commences 9:30 >
Practice 10:00am - 12:30

Course Closed 12:30 - 13:00 (No rider allowed on hill or course, medics & marshals stood down for lunch)

Practice
13:00 16:30 ( last uplift 16:00)

Sunday
Sign On - 8:30am - 10:00
Practice Full runs only 9:30- 11:00

Course Closed between first and second race runs (No rider allowed on course, medics & marshals stood down for lunch)

First Race Run 11:30
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
17 May 14 01:00 Women Junior MTB Regional A MTB DH Regional A Junior, Juvenil...
18 May 14 11:30 Women Senior MTB Regional A MTB DH Regional A Elite, Expert, ...
18 May 14 11:30 Elite Men MTB Regional A MTB DH Regional A Elite
18 May 14 11:30 Expert Men MTB Regional A MTB DH Regional A Expert

View All

2014 Scottish Downhill Association Series, plus Scottish Championships run for Scottish Cycling. (5 series events, plus 1 Scottish Championship).

 

Series points awarded, with the series positions/prizes awarded based on best 4 results from 5.

 

Event Location:

Ae Village,
Dumfries & Galloway,
DG1 1QB

Race: Women Junior

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 May 14 01:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Junior, Juvenile, Yo... ---

Race: Women Senior

View Entrants

Online entry closed 1 year 20 days 14 hours 34 minutes 32 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 14 11:30 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite, Expert, G/Vet... ---

Race: Elite Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 20 days 14 hours 34 minutes 32 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 14 11:30 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite ---

Race: Expert Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 20 days 14 hours 34 minutes 32 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 14 11:30 MTB Regional A MTB DH Regional A Expert ---

Race: Junior Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 20 days 14 hours 34 minutes 32 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 14 11:30 MTB Regional A MTB DH Regional A Junior ---

Race: Juvenile Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 20 days 14 hours 34 minutes 32 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 14 11:30 MTB Regional A MTB DH Regional A Juvenile ---

Race: Master Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 20 days 14 hours 34 minutes 32 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 14 11:30 MTB Regional A MTB DH Regional A Master ---

Race: Senior Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 20 days 14 hours 34 minutes 32 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 14 11:30 MTB Regional A MTB DH Regional A Senior ---

Race: Veteran Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 20 days 14 hours 34 minutes 32 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 14 11:30 MTB Regional A MTB DH Regional A Veteran ---

Race: Youth Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 20 days 14 hours 34 minutes 32 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 14 11:30 MTB Regional A MTB DH Regional A Youth ---

Confirmed Results

Race name: Women Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Freya Avis Perth City Cycles Finished Youth 60
2 Rona Strivens Cairngorm CC Finished Youth 50
3 Gemma Taylor Finished Youth 45
4 Hope Jensen Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 60

Confirmed Results

Race name: Women Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jessica Stone Trek Bicycle Coventry Finished Elite 60
2 Rebecca Kennedy Finished Senior 60
3 Deborah Primrose Finished Senior 0
4 Sandra Scally Hervelo Cycling Finished N/A 60
5 Nicola Johnson Hervelo Cycling Finished Master 50
6 Rachael McDougal Finished 0
7 Rachel Simpson Cyclewise Altura Finished Senior 40
8 Shona McKinnon Finished Veteran 60

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Cathro Finished Elite 60
2 Danny Hart Giant Factory Off-Road Team Finished Elite 50
3 Lewis Buchanan Finished Elite 45
4 George Gannicott Gala Cycling Club Finished Elite 40
5 Fergus Lamb Scottish Downhill Association Finished Elite 36
6 Fraser McGlone Finished Elite 32
7 Allan Findlay Finished Elite 28

Confirmed Results

Race name: Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Arran Gannicott Gala Cycling Club Finished Expert 60
2 Mitchell Skene Perth City Cycles Finished Expert 50
3 Morgan Gulland Finished Expert 45
4 Calum McRitchie Finished Expert 40
5 Lachlan Blair West Highland Wheelers Finished Expert 36
6 Matthew Rushton Hope Factory Racing Finished Expert 32
7 Andrew Kelly All Terrain Cycles Finished Expert 28
8 Gregor Notman All Terrain Cycles Finished Expert 26
9 Joseph Mallen Team CHR Finished Expert 24
10 Jamie Scott Finished Expert 22
11 David Duggan Finished Expert 20
12 Lewis McLaughlin Finished Senior 0
13 Steven Turnbull Team CHR Finished Expert 18
14 James Kidd Finished Expert 17
15 Ruaridh McRitchie Finished Expert 16
16 Craig Shaw Finished Expert 15

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Drew Carters Finished Junior 60
2 Reece Wilson Finished Junior 50
3 Sam Herd Perth City Cycles Finished Junior 45
4 Calum McGee Finished Junior 40
5 Ryan Middleton Perth City Cycles Finished Junior 36
6 Adam Hughes Finished Junior 32
7 Daniel Murray Perth City Cycles Finished Junior 28
8 Luke Cockburn Finished Junior 26
9 Jamie Stewart Finished Junior 24
10 Kyle Beattie Finished Junior 22
11 Calum Orr Finished 0
12 Ross Gale Finished Youth 0
13 Max Rendall Finished Junior 18
14 Greg Jolliffe Dales Cycles Racing Team Scotl... Finished Junior 17
15 Angus Hardie Finished Junior 16
16 Ryan Mackay Smith Finished Junior 15
17 Andrew Davidson Finished Senior 0
18 Alexander McKenna Finished Junior 13
19 Keir Coupland Finished Junior 12
20 Max Cranston Finished N/A 11
21 Jason Gillespie Finished Junior 10
22 Oscar James Finished Junior 9
23 Robbie McLernon Finished Junior 8
24 Will Vollans Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Birkett KeswickBikes.co.uk Finished Juvenile 60
2 Alec Geyer Wolfpax Riders Finished Juvenile 50
3 Henry Kerr Forres CC Finished Juvenile 45
4 Adam Beaty Keswick Bikes - KMB Finished Juvenile 40
5 Jamie Edmondson Wolfpax Riders Finished Juvenile 36
6 Callum Galloway Highland Bikes Racing Team Finished Juvenile 32
7 George Kerr Forres CC Finished Juvenile 28
8 Adam Suddaby Finished Juvenile 26
9 Darren Green Finished Juvenile 24
10 Callum Reid Finished Juvenile 22
11 Jamie Pollock Finished Juvenile 20
12 Sam Conolly Ben Wyvis Cycle Club Finished Juvenile 19
13 Thomas Newrick Finished Juvenile 18
14 Gavin Taylor Finished Juvenile 17
15 Ethan McKenzie Finished Juvenile 16

Confirmed Results

Race name: Master Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dave Wardell Finished Master 60
2 Andrew Kipling Finished Master 50
3 Robert Pollock Scottish Downhill Association Finished Master 45
4 Adam Smith Finished Master 40
5 Paul Garrett Finished Master 36
6 Jethro Whitfield All Terrain Cycles Finished Master 32
7 Alastair Ward York Cycleworks Race Team Finished Master 28
8 Mark Maciver Finished Master 26
9 Alan Fulton Finished Master 24
10 Chris Coates Finished Master 22
11 Ian McIntosh Finished Master 20
12 Adam Shufflebotham Finished Master 0
13 Shaun Woods Finished Master 0
14 Phillip Ashcroft Finished N/A 0
15 Andrew Lochhead Royal Air Force CC Finished Master 16
16 Michael Utton Finished N/A 0
17 John Ferguson Finished 0
18 James Dalleywater Swinemoor Primary Finished Master 0
19 Mark Gibson Finished Master 12
20 Alexander Roger Moray Firth Cycling Club Finished Master 11
21 Simon Heron Finished Master 10
22 Stephen Cousins Finished 0
23 Euan Gray Finished 0
24 Ashton Ogden Finished 0
25 Chris Allan Finished N/A 0
26 Andrew Macpherson Finished Master 0
27 Kris Anderson Finished 0
28 Adrian Beckwith Finished N/A 0
29 Johnpaul Cunningham Finished Master 2
30 Kris Benson Finished Senior 0
31 Robert Hogg Finished 0
32 Kieran Marr Finished 0
33 Steven Chalmers Finished Master 0
34 Kevin Smith Finished 0
35 Patryk Stanalowski Finished N/A 0
36 Stuart Fleming Finished 0
37 Stewart Wood Finished Master 0
38 Glen Chalmers Finished Master 0
39 Sebastian Wierzbicki Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Pedro Silva Finished 0
2 Samuel Rodda Highland Bikes Racing Team Finished Senior 50
3 Kris Gemmell Finished Senior 45
4 Marc Cunningham Pedal Power RT Finished Senior 40
5 Simon Cheung All Terrain Cycles Finished Senior 36
6 Calum Mackie Edinburgh University CC Finished Senior 32
7 Euan Thomson Finished Senior 28
8 Shane Craig Team CHR Finished Senior 26
9 Martin Young Finished Expert 0
10 Chris Reynolds Finished N/A 22
11 Craig Munro Finished Senior 20
12 Sam Green Team CHR Finished Youth 0
13 Ian Churchill Royal Air Force CC Finished Senior 18
14 Ryan Chambers Outbox DH Racing Team Finished Senior 17
15 Andrew Ramsay Finished Senior 16
16 Michael Grant Finished N/A 0
17 Alastair Brann Finished 0
18 Daniel Fitton Finished Senior 13
19 Darren Wilkin Finished Senior 12
20 Andrew Elliott Finished Junior 0
21 Sam Iveson Finished 0
22 Benjamin Williamson Perth City Cycles Finished Senior 9
23 Fraser Houston Scottish Downhill Association Finished Senior 0
24 Steven Bain Finished Senior 7
25 Calum Ross Finished Senior 6
26 ryan thurston Finished 0
27 John Crawford Finished Senior 0
28 Andrew Reynolds Finished Senior 3
29 Guy Wilson Finished 0
30 Kyle Thomson Finished 0
31 andrew storey Finished 0
32 Sean Petig Finished N/A 0
33 John Charlton Finished Senior 0
34 Graeme Murray Finished 0
35 David Buckle Finished Junior 0
36 John Anderson University of Strathclyde CC Finished Senior 0
37 Jonathan Wilson Finished 0
38 Simon Ross Finished 0
39 Chris Paul Finished Senior 0
40 Ian McAllister Finished Senior 0
41 Grant Braddock Finished 0
42 Magnus Skullerud Finished 0
43 John Jeffrey Finished 0
44 Grant Seditas Finished Senior 0
45 Christopher Walters Finished Senior 0
46 Findley Forrest Finished Senior 0
47 Euan Taylor Finished 0
48 Chris Pagan Finished 0
49 William Russell Finished Senior 0
50 Anthony Scott Finished 0
51 Matthew Calvert Finished Senior 0
52 Joe Usher Finished Senior 0
53 Sam Isaac Finished Senior 0
54 Christopher Borrowdale Army Cycling Union Finished Senior 0
55 Euan Brownlie Finished 0
56 james ward Finished 0
57 Wayne Mitchell Royal Navy & Royal Marines... Finished Master 0
58 Brian Keith Finished 0
59 Jamie Gomeche Finished Junior 0
60 Daniel Sim Finished 0
61 Thomas Auger Finished Senior 0
62 Calum Laidlaw Finished Senior 0
63 Liam Little Finished Senior 0
64 James Reid Finished 0
65 Michael Cartwright Seacroft Wheelers Finished 0
66 Angus Frazer Finished 0
67 Harry Barnard Finished 0
68 Kenneth Porter Finished N/A 0
69 Michael Munro Finished 0
70 Ramsay Bell Finished 0
71 Malcolm Wilson Finished 0
72 simon knight Finished 0
73 Andrew Brooks Finished Senior 0
74 Lewis Buchan Finished 0
75 Lewis Wighton Royal Air Force CC Finished Senior 0
76 Christian Hodgson Finished 0
77 Rik Francis Royal Air Force CC Finished 0
78 Andrew Hart Royal Air Force CC Finished N/A 0
79 Aidan Purcell Finished N/A 0
80 Michael Tolan Finished 0
81 Mark Sanderson Finished 0
82 Jonathan Wilson Finished Senior 0
83 Steven Swales Finished Senior 0
84 Nathan Reilly Finished Senior 0
85 Mark Mackenzie Finished 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Whitfield All Terrain Cycles Finished Veteran 60
2 Alastair Maclennan West Highland Wheelers Finished G/Vet 60
3 Mark Weightman Finished Veteran 50
4 Neil Wilson Finished Veteran 45
5 Conrad Slack Keswick Bikes - KMB Finished Veteran 40
6 Neil Raw Finished G/Vet 50
7 David Ingleby Finished Veteran 36
8 Kem Avis Finished G/Vet 45
9 Richard Binns Finished G/Vet 40
10 Ben Newton Finished Veteran 28
11 Justin Snell We Love Mountains Racing Team Finished Veteran 26
12 Niall Lightfoot Finished N/A 0
13 Gregory Kerr Finished Veteran 22
14 Philip Smith Scottish Downhill Association Finished Veteran 20
15 andy ivers Finished 0
16 Mark Swinney Cairngorm CC Finished N/A 0
17 George Thompson Finished Veteran 17
18 Colin Adam Finished 0

Confirmed Results

Race name: Youth Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Purvis Team CHR Finished Youth 60
2 Jack Tennyson Madison Saracen Development Te... Finished Youth 50
3 Lee McIver Finished Youth 45
4 Oliver Riley Finished Youth 40
5 William Sainsbury Finished Youth 36
6 Tom Nelson Finished Youth 32
7 Cinneadh Allison Finished Youth 28
8 Jack McCallum West Highland Wheelers Finished Youth 26
9 Alastair MacLennan West Highland Wheelers Finished Youth 24
10 Corey Watson I-Cycles Finished Youth 22
11 Samuel Allan Finished Youth 20
12 Matthew Macdonald Highland Bikes Racing Team Finished Youth 19
13 Ewan Mackay Peebles CC Finished Youth 18
14 Jack Wilson Finished Youth 17
15 Aaron Nathan Finished Youth 16
16 Calum Brown Highland Bikes Racing Team Finished Youth 15
17 Matthew Cowan Finished Youth 14
18 Sam Brayton Finished Youth 13
19 Tiree Taylor Keswick Bikes - KMB Finished Youth 12
20 Sam Mathieson Finished Youth 11
21 Harris Mackie Finished Youth 10
22 Ross Swinton Innerleithen MTB Racing Finished Youth 9
23 Charlie Duncan Finished 0
24 Oscar Gogan Finished Youth 7
25 Joshua Robb Finished N/A 6
26 Connor Mciver Finished 0
27 Ross Fitton Finished N/A 4
28 Alex Hastings Finished Youth 3
29 Thomas Slack Keswick Bikes - KMB Finished Youth 2
30 Lewis Plaice Finished Youth 1
31 Neil Martin Finished Youth 0
32 Andrew Thomson Finished 0
33 Connell Bonnar Finished Youth 0
34 Jack Reilly Finished Youth 0