Event URN:
312425
Start date:
Wed, 21st May 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Perranporth Airfield
Trevellan, Goonlaze, St Agnes, Cornwall, TR5 0XL
The airfield is best reached by driving the Perranporth to At Agnes road the B3285 its then a right turn following the brown signs. On reaching the airfield turn left where parking will be marked out. ( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 18th May 2014
Event promoted by:
Penzance Wheelers ( website )
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Roderick James
01736360477
rodjames51@hotmail.co.uk
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Info for Riders:
The Cornish series is now in its fourth year and in 2014 it will consist of a series of ten races, three on Saturdays and seven on Wednesdays. All events will take place at Perranporth Aerodrome which is situated on a spectacular headland just west of the seaside resort of Perranporth. Although a series, each event is standalone, times of events and dates have been set to give riders from “upcountry” time to travel mid week and do not clash with other series in Devon and Somerset. Look forward to seeing you all in “sunny” Cornwall!
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
21 May 14 18:10 U16 Boys Youth Only Youth A 25km / 16m
21 May 14 18:10 U16 Girls Youth Only Youth A 25km / 16m
21 May 14 18:10 U14 Boys Youth Only Youth B
21 May 14 18:10 U14 Girls Youth Only Youth B

View All

The Cornish Series is now in its forth year and has settled at Perranporth Airport. The series offers three races on Saturday and seven Wednesday evenings to all categories ,ages and gender.Race are on a curcuit which is tarmac and undulating and previously were the taxi routes for  Spitfires in the second world war.Perranporth is the best preserved Spitfire airdrome in exsistance and the racing is supporting the long term aim of restoring it to its former glory.

Event Location:

Trevellan,
Goonlaze,
St Agnes,
Cornwall,
TR5 0XL

Race: U16 Boys

View Entrants

Online entry closed 11 months 18 days 9 hours 43 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 14 18:10 Youth Only Youth A 25km / 16m

Race: U16 Girls

View Entrants

Online entry closed 11 months 18 days 9 hours 43 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 14 18:10 Youth Only Youth A 25km / 16m

Race: U14 Boys

View Entrants

Online entry closed 11 months 18 days 9 hours 43 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 14 18:10 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

View Entrants

Online entry closed 11 months 18 days 9 hours 43 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 14 18:10 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys

View Entrants

Online entry closed 11 months 18 days 9 hours 43 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 14 18:30 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

View Entrants

Online entry closed 11 months 18 days 9 hours 43 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 14 18:30 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys

View Entrants

Online entry closed 11 months 18 days 9 hours 43 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 14 18:30 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

View Entrants

Online entry closed 11 months 18 days 9 hours 43 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 14 18:30 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

View Entrants

Online entry closed 11 months 18 days 9 hours 43 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 14 18:30 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Online entry closed 11 months 18 days 9 hours 43 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 14 18:30 Youth Only Youth E ---

Race: E/1/2/3/4

View Entrants

Online entry closed 11 months 18 days 9 hours 43 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 14 18:10 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 25km / 16m

Race: 4th Cat only

View Entrants

Online entry closed 11 months 18 days 9 hours 43 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 14 18:50 Regional C+ Band 5 4th 25km / 16m

Race: 3/4

View Entrants

Online entry closed 11 months 18 days 9 hours 43 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 14 19:30 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 40km / 25m

Race: E/1/2/3

View Entrants

Online entry closed 11 months 18 days 9 hours 43 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 14 19:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 40km / 25m

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jordan Channon Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished A 3
2 Harry Bryant Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished A 2
3 Harry Patten One and All Cycling Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alanah Wickett One and All Cycling Finished A 3
2 Jasmine Gray Rutrainingtoday CC Finished A 2

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alfie Peters T1Diabetes.info Finished B 3
2 Josef Fitzgerald-Patrick Finished B 2
3 Tristan Davies One and All Cycling Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Millie Revell One and All Cycling Finished B 3
2 Danielle Rawson One and All Cycling Finished B 2
3 Emily Howarth One and All Cycling Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Toby Peters One and All Cycling Finished C 3
2 Leon Stansfield One and All Cycling Finished C 2
3 Oliver Brand Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lily Stansfield One and All Cycling Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Smith Finished 0

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rebecca Maynard One and All Cycling Finished D 3
2 Abby Martyn One and All Cycling Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Issac Fitzgerald-Patrick Finished E 3

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Josephine Gilbert VC St Raphael Finished 4th 15
2 Kerry Paul Lanhydrock Wheelers Finished 3rd 12
3 Harriet Whewell VC St Raphael Finished 3rd 10

Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Brindley Finished 4th 10
2 Christopher Annear One and All Cycling Finished 4th 8
3 Chris Danby Exe Velo Cycling Club Finished 4th 7
4 Mike Gratton Mid Devon CC Finished 4th 6
5 James Cartlidge Plymouth Corinthian CC Finished 4th 5
6 Adam Birnie Cardiff JIF Finished 4th 0
7 Simon Wilkins Penzance Wheelers Finished 4th 3
8 Nicholas McLoughlin Finished N/A 0
9 Rob Commons Kernow Riders Finished 4th 1
10 Liam Nowta Finished 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sol Warwick Falco Racing Finished 2nd 10
2 Carl Dyson Achieve Northside Skinnergate Finished 1st 8
3 Andrew Feather Bikeshed - Exeter Uni Finished 1st 7
4 James Plumb I-Ride.co.uk Finished 2nd 6
5 Duncan Heywood One and All Cycling Finished 2nd 5
6 Owen Owen Cogs Bikes Finished 2nd 4
7 Craig Maude Falco Racing Finished 3rd 3