Event URN:
312420
Start date:
Sat, 15th Mar 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Perranporth Airfield
Trevellan, Goonlaze, St Agnes, Cornwall, TR5 0XL
The airfield is best reached by driving the Perranporth to At Agnes road the B3285 its then a right turn following the brown signs. On reaching the airfield turn left where parking will be marked out. ( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 9th Mar 2014
Event promoted by:
Penzance Wheelers ( website )
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Roderick James
01736360477
rodjames51@hotmail.co.uk
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Info for Riders:
The Cornish series is now in its fourth year and in 2014 it will consist of a series of ten races, three on Saturdays and seven on Wednesdays. All events will take place at Perranporth Aerodrome which is situated on a spectacular headland just west of the seaside resort of Perranporth. Although a series, each event is standalone, times of events and dates have been set to give riders from “upcountry” time to travel mid week and do not clash with other series in Devon and Somerset. Look forward to seeing you all in “sunny” Cornwall!
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 15:30 E/1/2/3 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 40km / 25m
15 Mar 14 15:30 3/4 Regional B Band 5 3rd, 4th 40km / 25m
15 Mar 14 14:00 4th Cat only Regional C+ Band 5 4th 25km / 16m
15 Mar 14 13:00 E/1/2/3/4 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, ... 25km / 16m

View All

The Cornish Series is now in its forth year and has settled at Perranporth Airport. The series offers three races on Saturday and seven Wednesday evenings to all categories ,ages and gender.Race are on a curcuit which is tarmac and undulating and previously were the taxi routes for  Spitfires in the second world war.Perranporth is the best preserved Spitfire airdrome in exsistance and the racing is supporting the long term aim of restoring it to its former glory.

Event Location:

Trevellan,
Goonlaze,
St Agnes,
Cornwall,
TR5 0XL

Race: E/1/2/3

Online entry closed 1 year 1 month 17 days 1 hour 19 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 15:30 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 40km / 25m

Race: 3/4

Online entry closed 1 year 1 month 17 days 1 hour 19 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 15:30 Regional B Band 5 3rd, 4th 40km / 25m

Race: 4th Cat only

Online entry closed 1 year 1 month 17 days 1 hour 19 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 14:00 Regional C+ Band 5 4th 25km / 16m

Race: E/1/2/3/4

Online entry closed 1 year 1 month 17 days 1 hour 19 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 13:00 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 25km / 16m

Race: U16 Boys

Online entry closed 1 year 1 month 17 days 1 hour 19 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 13:00 Youth Only Youth A 25km / 16m

Race: U16 Girls

Online entry closed 1 year 1 month 17 days 1 hour 19 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 13:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Boys

Online entry closed 1 year 1 month 17 days 1 hour 19 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 13:00 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Online entry closed 1 year 1 month 17 days 1 hour 19 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 13:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys

Online entry closed 1 year 1 month 17 days 1 hour 19 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 14:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Online entry closed 1 year 1 month 17 days 1 hour 19 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 14:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys

Online entry closed 1 year 1 month 17 days 1 hour 19 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 14:00 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

Online entry closed 1 year 1 month 17 days 1 hour 19 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 14:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

Online entry closed 1 year 1 month 17 days 1 hour 19 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 14:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Online entry closed 1 year 1 month 17 days 1 hour 19 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Mar 14 14:00 Youth Only Youth E ---

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Smith Velosure Starley Primal Finished Elite 30
2 Andrew Feather Bikeshed - Exeter Uni Finished 1st 25
3 Iain Palmer Twickenham CC Finished 2nd 21
4 Sol Warwick Falco Racing Finished 2nd 17
5 Scott Tomkinson Finished 2nd 14
6 Duncan Heywood One and All Cycling Finished 2nd 12
7 Luc Hesdon One and All Cycling Finished 2nd 10
8 Harry Loader Mid Devon CC Finished 2nd 8
9 Sam Shannon Velosure Starley Primal Finished 2nd 7

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Wiffen Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished 3rd 10
2 Graham Roberts Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished 3rd 8
3 William Johnson Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished N/A 7
4 Philip Coad Finished 3rd 6
5 Kris Jasper Falco Racing Finished 3rd 5
6 Ashley Gower Falco Racing Finished 3rd 4
7 Joel Hewitt One and All Cycling Finished 3rd 3
8 Peter Jarman Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished 3rd 2
9 Martin Lenney Kernow Riders Finished 3rd 1
10 Tom Evans Cycle Sport South Hams Finished 3rd 1

Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lee Grunwell Royal Navy & Royal Marines... Finished 4th 10
2 Christopher Agnew Tiotflab Racing Team Finished 4th 8
3 Jason Want Penzance Wheelers Finished 3rd 7
4 Mark Pierce Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished 4th 6
5 Andy Everett Tiotflab Racing Team Finished 4th 5
6 Nick McLoughlin Finished 0
7 Rob Commons Kernow Riders Finished 4th 3
8 Christopher Annear One and All Cycling Finished 4th 2
9 Alexander Holt Tiotflab Racing Team Finished 4th 1
10 Michael Linney Finished 4th 1

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kerry Paul Lanhydrock Wheelers Finished 4th 15
2 Harriet Whewell VC St Raphael Finished 4th 12
3 Sorrelle Johnston Rutrainingtoday CC Finished 3rd 10
4 Penny Colloff One and All Cycling Finished N/A 8
5 Kym Accleton Penzance Wheelers Finished 4th 6

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Walker One and All Cycling Finished A 3
2 Harry Bryant Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished A 2
3 Robert Waddy Tavistock Whlrs NorthShoreGall... Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alanah Wickett One and All Cycling Finished A 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tristan Davies One and All Cycling Finished B 3
2 Joseph Maynard Finished B 2
3 Fredrick Austin One and All Cycling Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Unknown Rider Finished 0
2 Emily Howarth One and All Cycling Finished B 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Martyn One and All Cycling Finished C 3
2 Luke Phillips Rutrainingtoday CC Finished C 2
3 Alex Robinson Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Agnes Hamill Rutrainingtoday CC Finished D 0
2 Isabel Mayes One and All Cycling Finished C 2
3 Lily Stansfield One and All Cycling Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Henry Howells Cycle Sport South Hams Finished D 3
2 Carne Edwards One and All Cycling Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Abby Martyn One and All Cycling Finished D 3
2 Rebecca Maynard One and All Cycling Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Finley Robinson Finished 0
2 William Howells Cycle Sport South Hams Finished E 0