Event URN:
312176
Start date:
Sun, 10th Aug 2014
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Lochore Meadows Country Park
Crosshill, Lochgelly, KY5 8BA
( View map )
Series:
Scottish XC Series
Online Entry FAQs
Entry close date
Wed, 6th Aug 2014
View other events promoted by this organiser
Event website:
http://www.sxc.org.uk
Event organiser:
Mr Steve Brown
info@sxc.org.uk
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
10 Aug 14 11:00 Elite/Expert Women MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert
10 Aug 14 11:00 Grand Veteran Men MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
10 Aug 14 11:00 Juvenile Men MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
10 Aug 14 11:00 Juvenile Women MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile

View All

Event Location:

Crosshill,
Lochgelly,
KY5 8BA

Race: Elite/Expert Women

View Entrants

Online entry closed 8 months 27 days 23 hours 4 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Aug 14 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert ---

Race: Grand Veteran Men

View Entrants

Online entry closed 8 months 27 days 23 hours 4 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Aug 14 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet ---

Race: Juvenile Men

View Entrants

Online entry closed 8 months 27 days 23 hours 4 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Aug 14 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile ---

Race: Juvenile Women

View Entrants

Online entry closed 8 months 27 days 23 hours 4 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Aug 14 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile ---

Race: Sport Women

View Entrants

Online entry closed 8 months 27 days 23 hours 4 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Aug 14 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport ---

Race: Super Veteran Men

View Entrants

Online entry closed 8 months 27 days 23 hours 4 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Aug 14 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet ---

Race: Taster Men

View Entrants

Online entry closed 8 months 27 days 23 hours 4 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Aug 14 11:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Taster Women

View Entrants

Online entry closed 8 months 27 days 23 hours 4 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Aug 14 11:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Veteran Women

View Entrants

Online entry closed 8 months 27 days 23 hours 4 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Aug 14 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran ---

Race: Youth Men

View Entrants

Online entry closed 8 months 27 days 23 hours 4 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Aug 14 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth ---

Race: Elite/Expert Men

View Entrants

Online entry closed 8 months 27 days 23 hours 4 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Aug 14 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert ---

Race: Junior Men

View Entrants

Online entry closed 8 months 27 days 23 hours 4 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Aug 14 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior ---

Race: Master Men

View Entrants

Online entry closed 8 months 27 days 23 hours 4 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Aug 14 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Master ---

Race: Sport Men

View Entrants

Online entry closed 8 months 27 days 23 hours 4 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Aug 14 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport ---

Race: Veteran Men

View Entrants

Online entry closed 8 months 27 days 23 hours 4 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Aug 14 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran ---

Race: Youth Women

View Entrants

Online entry closed 8 months 27 days 23 hours 4 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Aug 14 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth ---

Race: Junior Women

Online entry closed 8 months 27 days 23 hours 4 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Aug 14 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior ---

Race: Master Women

Online entry closed 8 months 27 days 23 hours 4 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Aug 14 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Master ---

Race: Grand Veteran Women

Online entry closed 8 months 27 days 23 hours 4 minutes 6 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Aug 14 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet ---

Confirmed Results

Race name: Elite/Expert Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gillian Pratt Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Expert 01:36:13:618 60

Confirmed Results

Race name: Grand Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gregor Grant Moray Firth Cycling Club Finished G/Vet 01:02:03:201 60
2 Mark Barnett Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:02:03:327 50
3 Brian Garriock Perth City Cycles Finished G/Vet 01:04:56:824 45
4 Brian Nicholas Moray Firth Cycling Club Finished G/Vet 01:05:07:845 40
5 Brendan Roe Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:07:49:555 36
6 John Gemmell Glen Afton Mountain Bike Club Finished G/Vet 01:10:48:520 0
7 Roy Cunningham Finished N/A 01:11:27:821 0
8 Alisdair Mckendrick Perth City Cycles Finished G/Vet 01:11:47:709 26
9 Allan James Finished N/A 01:12:22:632 0
10 Malcolm Bow Finished 01:12:38:265 0
11 Alan Boyd Perth City Cycles Finished G/Vet 01:13:46:022 20
12 Willie Webster Finished N/A 01:15:02:511 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tim Shoreman Deeside Thistle CC Finished Juvenile 00:19:53:669 60
2 Craig Dobbins Perth City Cycles Finished Juvenile 00:20:18:673 50
3 Tam Munro-White Ben Wyvis Cycle Club Finished Juvenile 00:20:22:135 45
4 Charlie Aldridge Stirling Bike Club Finished Juvenile 00:20:27:349 40
5 Conor Stevenson Tay Titans Finished Juvenile 00:21:13:191 36
6 Rory McGuire Team Bicycles Finished N/A 00:21:15:064 0
7 Cameron Mason Team Thomsons Cycles Finished Juvenile 00:21:23:713 28
8 Bradley Cowan Finished 00:21:37:133 0
9 Keir Robb Finished N/A 00:23:21:627 0
10 Michael Mauchline Tay Titans Finished Juvenile 00:23:27:172 22
11 Anthony Hay Deeside Thistle CC Finished Juvenile 00:23:49:539 20
12 Fraser Veitch Kelso Wheelers Finished Juvenile 00:25:08:447 19
13 Owen Scott Finished Juvenile 00:27:43:956 18

Confirmed Results

Race name: Juvenile Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anna McGorum Peebles CC Finished Juvenile 00:24:07:594 60
2 Emily Field Stirling Bike Club Finished Juvenile 00:24:51:250 50
3 Megan Wilkinson Peebles CC Finished Juvenile 00:25:43:351 45
4 Niamh Doherty Glasgow Riderz Finished N/A 00:27:11:201 0

Confirmed Results

Race name: Sport Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jennifer Tough Finished 01:50:38:952 0

Confirmed Results

Race name: Super Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John Newton Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished S/Vet 00:52:49:925 60
2 David McLean Hetton Hawks Cycling Club Finished S/Vet 00:54:06:945 0
3 Eddie Gronkowski Finished 00:58:24:875 0
4 Stephen Payton Ben Wyvis Cycle Club Finished S/Vet 01:15:00:609 40

Confirmed Results

Race name: Taster Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stephen Field Stirling Bike Club Finished N/A 00:47:58:003 0
2 Derek Little Finished N/A 00:48:16:227 0
3 John T Smith Finished 00:48:57:387 0
4 Willie Atkinson Finished 00:56:54:510 0
5 Grant Swinden Finished 00:56:56:369 0
6 Brian Christie Finished 00:58:12:052 0
7 David Funnell Finished 01:02:04:141 0
8 Ben Webster Finished 01:02:53:589 0
9 Gary Strachan Finished N/A 01:07:06:965 0
10 Tom Hynd Finished 01:21:30:569 0
David Smith Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Taster Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sue Hynd Finished 00:53:36:738 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anne Murray Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished N/A 01:09:58:145 60
2 Louise Allen Finished N/A 01:28:25:932 0

Confirmed Results

Race name: Youth Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Conner Johnstone Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth 00:38:53:780 60
2 Calum Fernie Nottingham Clarion CC Finished Youth 00:40:41:918 50
3 Douglas Carchrie Perth City Cycles Finished Youth 00:41:17:697 45
4 Angus Cunningham Finished 00:41:49:673 0
5 Matthew Grigor Ben Wyvis Cycle Club Finished Youth 00:43:35:008 36
6 Tormod Doherty Glasgow Riderz Finished Youth 00:43:56:796 32
7 Finlay Graham Ben Wyvis Cycle Club Finished Youth 00:45:18:539 28
8 Jamie Boag Finished 00:53:11:615 0
Ruairidh Brown Glasgow Riderz Did not start Youth 0
Sam Lawton Ben Wyvis Cycle Club Did not start Youth 0
Angus Roberts Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Elite/Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Wardell Finished Elite 01:36:09:338 60
2 Robert Friel Glasgow Whls Finished Elite 01:40:50:349 50
3 Douglas Shearer Finished Elite 01:44:30:957 45
Craig Owen Did not finish Sport 0

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark McGuire Team Bicycles Finished Junior 01:14:08:214 60
2 Calum Magowan Peebles CC Finished Junior 01:23:10:741 50
3 Jamie Mason West Lothian Clarion CC Finished Junior 01:38:33:708 45
4 Conor Nally www.Hardie-Bikes.com Finished Junior 01:20:35:341 40
Callum Russell Ben Wyvis Cycle Club Did not finish Junior 0

Confirmed Results

Race name: Master Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scott Logan TheBicycleWorks Finished Master 01:24:04:842 60
2 Derek Shanks Alpine Bikes Trek Store Glasgo... Finished Master 01:28:45:547 50
3 Craig Webster Finished N/A 01:29:33:793 0
4 David McCuiloh Finished 01:32:30:337 0
5 David Glover Finished N/A 01:33:27:479 0
6 Michael Robinson Midlothian Cycling Club Finished Master 01:38:08:597 32
7 Nathan O'Neill Edinburgh BC Finished Sport 01:38:24:401 0
8 Andreas Schaefer Edinburgh RC Finished Master 01:39:04:247 0
9 Christer McNulty Finished 01:40:00:102 0
10 Stevie Crowther Finished N/A 01:41:07:463 0
11 Ed Vickers Ronde Cycling Club Finished Master 01:46:28:068 20
Sean Clark Did not start Master 0
Ross Millar Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Bossard Nevis Cycles Racing Team Finished Expert 01:25:39:567 0
2 Graeme Warren Velo Club Moulin Finished Sport 01:26:54:762 50
3 Stuart Dun Edinburgh University CC Finished Sport 01:35:11:049 45
4 Jonathan Herbert VC Glasgow South Finished Sport 01:35:29:267 40
5 Shaun Longmuir Finished Sport 01:38:59:797 36
6 Joe Harvey Finished N/A 01:49:07:577 32
7 Blair Millar Finished 02:06:19:855 0
Ben Cunningham Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gary McCrae Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Veteran 01:24:09:464 60
2 Greig Walker Velo Club Moulin Finished Expert 01:25:48:360 0
3 Damien Slorach Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Veteran 01:27:03:469 45
4 John McCaffery Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Veteran 01:29:15:066 40
5 John Owen TheBicycleWorks Finished Veteran 01:29:17:664 0
6 Steve Nicholson Dunfermline CC Finished N/A 01:29:58:609 0
7 Gary Beall Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Veteran 01:32:39:099 28
8 Bill Kay Hetton Hawks Cycling Club Finished Veteran 01:33:00:937 26
9 Grahame Veitch Kelso Wheelers Finished N/A 01:33:48:456 24
10 Michael Nally Dunfermline CC Finished Veteran 01:34:35:983 22
11 Anthony Jones Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Veteran 01:37:18:437 20
12 Craig Caldwell Mukyriderz Cycling Club Finished Veteran 01:37:40:701 19
13 Murray Kirk Finished 01:38:42:038 0
14 Donald Miller Finished 01:39:29:127 0
15 Gary Johnstone Finished 01:43:43:166 0
16 Jason Lindsay Finished N/A 01:44:39:177 0
17 David Mason West Lothian Clarion CC Finished Veteran 01:46:22:339 14
18 Roddy Fawbert Finished N/A 01:24:54:243 0
David Baird East Kilbride Road Club Did not start Veteran 0
Craig Hudson Did not start Veteran 0
Barry McGuire Team Bicycles Did not start Veteran 0

Confirmed Results

Race name: Youth Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anna Kay Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth 00:48:27:819 60
2 Louisa Watt Peebles CC Finished Youth 00:50:23:455 50