ZipVit- Lichfield CCC Youth Races at Curborough 2014 #1

Closed Circuit , Lichfield – Saturday, 29 Mar 2014

Event Details

Event URN:

309407

Start Date:

Sat, 29th Mar 2014

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Curborough Sprint Course, Woodend Lane, Hilliards Cross, Lichfield, WS13 8EJ
View map

Entry close date

Sun, 23rd Mar 2014

Event Overview

A morning of races for youth riders. Commences at 9.00 for U8s. See club website for full timetable.

There will be two races for the U8s, U10s and U12s - the second will be handicapped.

The U14s and U16s will each have a single full length race.

Catering available.

Info for Riders

The first of five events for youth riders being staged at Curborough in 2014. Each will run as an individual event. U12, U10 and U8 riders will automatically be entered into the second race of the night.


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
29/03/14 09:00 U8 Race 1 Youth Only Youth E ---
29/03/14 09:15 U10 Race 1 Youth Only Youth D ---
29/03/14 09:30 U12 Race 1 Youth Only Youth C ---
29/03/14 10:01 U14 Youth Only Youth B ---
29/03/14 10:40 U16 Youth Only Youth A ---
29/03/14 11:00 U8 Race 2 Handicap Youth Only Youth E ---
29/03/14 11:15 U10 Race 2 Handicap Youth Only Youth D ---
29/03/14 11:30 U12 Race 2 Handicap Youth Only Youth C ---

View All

Enter a Race

Race U8 Race 1
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 29/03/14 09:00 Youth Only Youth E
Entry: On Day: (£8.00)
Race U8 Race 1
Sat 29/03/14 - 09:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: E
Entry: On Day: (£8.00)
Race U10 Race 1
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 29/03/14 09:15 Youth Only Youth D
Entry: On Day: (£8.00)
Race U10 Race 1
Sat 29/03/14 - 09:15
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: D
Entry: On Day: (£8.00)
Race U12 Race 1
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 29/03/14 09:30 Youth Only Youth C
Entry: On Day: (£8.00)
Race U12 Race 1
Sat 29/03/14 - 09:30
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C
Entry: On Day: (£8.00)
Race U14
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 29/03/14 10:01 Youth Only Youth B
Entry: On Day: (£8.00)
Race U14
Sat 29/03/14 - 10:01
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: B
Entry: On Day: (£8.00)
Race U16
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 29/03/14 10:40 Youth Only Youth A
Entry: On Day: (£8.00)
Race U16
Sat 29/03/14 - 10:40
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A
Entry: On Day: (£8.00)
Race U8 Race 2 Handicap
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 29/03/14 11:00 Youth Only Youth E
Entry:
Race U8 Race 2 Handicap
Sat 29/03/14 - 11:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: E
Entry:
Race U10 Race 2 Handicap
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 29/03/14 11:15 Youth Only Youth D
Entry:
Race U10 Race 2 Handicap
Sat 29/03/14 - 11:15
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: D
Entry:
Race U12 Race 2 Handicap
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 29/03/14 11:30 Youth Only Youth C
Entry:
Race U12 Race 2 Handicap
Sat 29/03/14 - 11:30
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C
Entry:

Confirmed Results

Race U8 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Ben Mellor Matlock CC Finished E 3
2 Joshua Jackson Finished E 2
3 Thomas Brookes Halesowen A & CC Finished E 1
4 Max Saunders Solihull CC Finished E 0
5 Ella Tandy Solihull CC Finished E 3
6 Joel Brewer Solihull CC Finished E 0
7 Thomas Silvester Derby Mercury RC Finished E 0
8 Tia Carr Lichfield City CC Finished E 2
9 Hamish Cooper Lichfield City CC Finished E 0
10 Arthur Limb Finished 0
11 Holly Saunders Solihull CC Finished E 1
12 Morgan Hemmings Lichfield City CC Finished E 0
13 Danielle Barker Halesowen A & CC Finished E 0
Show More

Race U10 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Griff Lewis Team Conti Finished D 3
2 Ben Parr Solihull CC Finished D 2
3 Joe Cooper Lichfield City CC Finished D 1
4 Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished D 0
5 Christian Stevens Solihull CC Finished D 0
6 Alex Barker Halesowen A & CC Finished D 0
7 Jacob Thomas Wolverhampton Whls Finished D 0
8 Joseph Brookes Halesowen A & CC Finished D 0
9 Xavier Teece-Round West Wales Cycle Racing Team Finished D 0
10 Callum Twelves Leicestershire Road Club Finished D 0
11 Otto Chilton Derby Mercury RC Finished D 0
12 Thomas White Wolverhampton Whls Finished D 0
13 Reece Edgington Lichfield City CC Finished D 0
14 Joseph Lycett Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
15 Joe Andrews Solihull CC Finished D 0
16 Georgie Duggins Lichfield City CC Finished D 3
17 Holly Hoy Matlock CC Finished D 2
18 Felix Haines Lichfield City CC Finished D 0
19 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished D 1
20 Leo Hemmings Lichfield City CC Finished D 0
21 Harriet Limb Matlock CC Finished D 0
22 James Silvester Derby Mercury RC Finished D 0
23 Stephanie Kingston Lichfield City CC Finished D 0
24 Jack Alexander Solihull CC Finished D 0
25 Eleanor Coopert Finished 0
Show More

Race U12 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Matthew Kingston Lichfield City CC Finished C 3
2 Edward Woodward Coventry Road Club Finished C 2
3 Taylor Carr Lichfield City CC Finished C 1
4 Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 3
5 David Hird Stratford CC Finished C 0
6 Josh Field Halesowen A & CC Finished C 0
7 Jack Brough Heanor Clarion CC Finished C 0
8 Sarah Briggs Matlock CC Finished C 2
9 Ben Chilton Derby Mercury RC Finished C 0
10 Alex Coleston-Shields Lichfield City CC Finished C 0
11 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
12 Alex Barfield Birmingham Midland Cycling Clu... Finished C 0
13 Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished C 0
14 Alice Towers RST Racing Team Finished C 1
15 Nathan Edensor Solihull CC Finished C 0
16 William Perry Wolverhampton Whls Finished C 0
17 Nathan Burns Halesowen A & CC Finished C 0
18 Archie Wania Finished 0
19 Libby Smith Matlock CC Finished C 0
20 Andrew Dalzell Lichfield City CC Finished C 0
21 Lucas Chamberlain Leicestershire Road Club Finished C 0
22 Oliver Baker Wolverhampton Whls Finished C 0
23 Lucas Wolf-Pudney 4 Life Triathlon Club Finished C 0
24 William Farmer Wolverhampton Whls Finished C 0
25 Daniel Haines Finished 0
26 Mia Edgington Lichfield City CC Finished C 0
27 Sam Warrington Finished 0
28 Conor Jones Solihull CC Finished D 0
Show More

Race U14

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Ben Healy Halesowen A & CC Finished B 3
2 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished B 2
3 Harrison Knight Solihull CC Finished B 1
4 Jacob Knight Solihull CC Finished B 0
5 Daniel Cooper Lichfield City CC Finished B 0
6 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
7 Taylor Edwards Lichfield City CC Finished B 0
8 Max Szeles Derby Mercury RC Finished B 0
9 Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished B 3
10 Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished B 0
11 Thomas Wood Finished B 0
12 Joshua Horsfield Finished B 0
13 William Duggins Lichfield City CC Finished B 0
14 James Luscombe Derby Mercury RC Finished B 0
15 Aaron Ramsey Lichfield City CC Finished B 0
16 Xan Crees Derby Mercury RC Finished B 2
17 Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 1
18 Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished B 0
19 Olivia Stone Cycle Derby CC Finished B 0
20 Callum Core Lichfield City CC Finished C 0
21 Abby Andrews Solihull CC Finished B 0
22 James Ralph Solihull CC Finished B 0
23 Ewan Jones Lichfield City CC Finished B 0
Show More

Race U16

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Oliver Peckover Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished A 3
2 Joshua Waters Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished A 2
3 Kieran Howarth Nottingham Clarion CC Finished A 1
4 William Lewis Wolverhampton Whls Finished A 0
5 Robert Ward Bourne Whls CC Finished A 0
6 Daniel Minor Lyme RC Finished A 0
7 Scott Hookway Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished A 0
8 Josef Feiven Solihull CC Finished A 0
10 Matthew Shepherd Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
11 Ozzie Chmiel Nottingham Clarion CC Finished A 0
12 Daniel Gibson Derby Mercury RC Finished A 0
13 Bailey Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Finished A 0
14 Ethan Davies Wolverhampton Whls Finished A 0
15 Matthew Radford Wolverhampton Whls Finished A 0
16 Melissa Baker Wolverhampton Whls Finished A 3
17 Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
18 Gareth Richardson Redditch Road & Path CC Finished A 0
19 Megan Jones Lichfield City CC Finished A 2
20 Lauren Sleigh Mercia CC - Lloyds Cycles Finished A 1
Show More

Race U8 Race 2 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Joshua Jackson Finished E 3
2 Thomas Brookes Halesowen A & CC Finished E 2
3 Ben Mellor Matlock CC Finished E 1
4 Thomas Silvester Derby Mercury RC Finished E 0
5 Hamish Cooper Lichfield City CC Finished E 0
6 Tia Carr Lichfield City CC Finished E 3
7 Arthur Limb Finished 0
8 Morgan Hemmings Lichfield City CC Finished E 0
9 Danielle Barker Halesowen A & CC Finished E 2
Show More

Race U10 Race 2 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished D 3
2 Otto Chilton Derby Mercury RC Finished D 3
3 Thomas White Wolverhampton Whls Finished D 2
4 Xavier Teece-Round West Wales Cycle Racing Team Finished D 1
5 Griff Lewis Team Conti Finished D 0
6 Joseph Brookes Halesowen A & CC Finished D 0
7 James Silvester Derby Mercury RC Finished D 0
8 Harriet Limb Matlock CC Finished D 2
9 Holly Hoy Matlock CC Finished D 1
10 Joe Cooper Lichfield City CC Finished D 0
11 Alex Barker Halesowen A & CC Finished D 0
12 Leo Hemmings Lichfield City CC Finished D 0
13 Eleanor Coopert Finished 0
14 Jacob Thomas Wolverhampton Whls Finished D 0
Show More

Race U12 Race 2 Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Edward Woodward Coventry Road Club Finished C 3
2 Jack Brough Heanor Clarion CC Finished C 2
3 Taylor Carr Lichfield City CC Finished C 1
4 Ben Chilton Derby Mercury RC Finished C 0
5 Matthew Kingston Lichfield City CC Finished C 0
6 David Hird Stratford CC Finished C 0
7 Alice Towers RST Racing Team Finished C 3
8 Sarah Briggs Matlock CC Finished C 2
9 Conor Jones Solihull CC Finished D 0
10 Nathan Edensor Solihull CC Finished C 0
11 Josh Field Halesowen A & CC Finished C 0
12 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
13 Matthew Luscombe Derby Mercury RC Finished C 0
14 Daniel Haines Finished 0
15 Andrew Dalzell Lichfield City CC Finished C 0
16 Nathan Burns Halesowen A & CC Finished C 0
17 William Farmer Wolverhampton Whls Finished C 0
18 William Perry Wolverhampton Whls Finished C 0
19 Lucas Chamberlain Leicestershire Road Club Finished C 0
20 Archie Wania Finished 0
21 Sam Warrington Finished 0
22 Oliver Baker Wolverhampton Whls Finished C 0
Show More

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Register with British Cycling and win a Cervello S5