Event URN:
309360
Start date:
Wed, 4th Jun 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Litherland Circuit
Boundary Road, Litherland, Liverpool, Lancashire, L21 7LA
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Litherland Circuit League ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://merseysidecyclingdevelopment.org/
Event organiser:
Mr Andy Gibson
Cheques payable to:
Litherland Circuit League
Info for Riders:
Enter on the day only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
4 Jun 14 18:15 U10/U8 Youth Only Youth D, E
4 Jun 14 18:30 U16/U14/U12 Youth Only Youth A, B, C
4 Jun 14 19:00 3/4 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 25 mins
4 Jun 14 19:30 E/1/2/3 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 50 mins

View All

Event Location:

Boundary Road,
Litherland,
Liverpool,
Lancashire,
L21 7LA

Race: U10/U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jun 14 18:15 Youth Only Youth D, E ---

Race: U16/U14/U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jun 14 18:30 Youth Only Youth A, B, C ---

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jun 14 19:00 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 25 mins

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jun 14 19:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 50 mins

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jun 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jun 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jun 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jun 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jun 14 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jun 14 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jun 14 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Jun 14 01:00 Youth Only Youth D ---

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John Crook Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 10
2 Paul Woodrow Audlem Cycling Club Finished 3rd 8
3 Nigel Kershaw Kuota - Spinergy - GSG Finished 3rd 7
4 Neil Kenny Finished 3rd 6
5 Guy Wilson University of Birmingham CC Finished 3rd 5
6 Matt Hallam Finished 3rd 4
7 Sam Mansfield Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished 3rd 3
8 Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 2
9 Sean Griffin Harry Middleton Cycling Club Finished 4th 1
10 Adam Sant St Helens CRC Finished 3rd 1

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sean McGovern Teamwallis Racing Team Finished 2nd 10
2 Michael Rawson Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 8
3 Stephen Abbott THR Racing Finished Elite 7
4 David Reece Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 2nd 6
5 Philip Gray Kuota - Spinergy - GSG Finished 3rd 5
6 Mark McGavock High On Bikes Finished 2nd 4
7 Nigel Kershaw Kuota - Spinergy - GSG Finished 3rd 3
8 Robert Shirley Finished 2nd 2

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Salcedo Southport CC Finished A 3
2 Patrick Merriman Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 2
3 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 3
2 Thomas Ashcroft Sportcity Velo Finished B 2
3 Max Moss Birkenhead North End CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Holloway Southport CC Finished C 3
2 Alex Dobrowolski Harry Middleton Cycling Club Finished C 2
3 James Ford Ashurst Bike Club Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Connor Larkin Birkenhead North End CC Finished D 3
2 Samuel Kendall Liverpool Century RC Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Savannah Morgan Liverpool Century RC Finished A 3
2 Rosie Walsh Southport CC Finished A 2

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elizabeth Mcdermott Birkenhead North End CC Finished B 3
2 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished B 2
3 Gabrielle Gibbons North Cheshire Clarion Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Niamha Albones Liverpool Century RC Finished C 3
2 Isabelle Gibbons North Cheshire Clarion Finished C 2

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kitty Cunniffe Southport CC Finished D 3