Event URN:
308551
Start date:
Wed, 13th Aug 2014
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Aldersley Leisure Village
Aldersley Road, Wolverhampton, WV6 9NW
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Wolverhampton Wheelers C.C
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.wolverhamptonwheelers.co.uk
Event organiser:
Mr John Ireson
15 Fincham Close
Wolverhampton
Staffordshire
WV9 5RT
07771355165
Cheques payable to:
On the Night Only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:00 E/1/2/3/4 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
13 Aug 14 19:00 E/1/2/3/4 (1) Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
13 Aug 14 19:00 Go-Ride Racing Go-Ride Racing Youth A, B, C, D, E, ...
13 Aug 14 19:00 U16/U14/U12/U10 Youth Only Track League Youth A, B, C, D

View All

Event Location:

Aldersley Road,
Wolverhampton,
WV6 9NW

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: E/1/2/3/4 (1)

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Go-Ride Racing

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:00 Go-Ride Racing Youth A, B, C, D, E, N/A ---

Race: U16/U14/U12/U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:00 Youth Only Track League Youth A, B, C, D ---

Race: U16/U14/U12/U10 (1)

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:00 Youth Only Track League Youth A, B, C, D ---

Race: Freewheelers A, Elimination

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:01 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Freewheelers B, Elimination

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:02 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Freewheelers Italian Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:03 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Freewheelers A, Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:07 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Freewheelers B, Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:07 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Freewheelers A, Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:05 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Freewheelers B, Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:04 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B, Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:09 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A, Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:10 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Youth, Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:08 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Senior B, Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:12 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A, Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:13 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Youth, Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:11 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Senior A and Youth, Italian Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:17 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B, Team Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:06 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Youth, Keirin Race 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:14 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Youth, Keirin Race 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:15 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Youth, Keirin Race 3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:16 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Senior B, Keirin Race 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:18 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A, Keirin Race 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:19 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A, Keirin Race 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:20 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A, B & Selected Youth, Handic...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:22 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A, B & Selected Youth, Handic...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Aug 14 19:23 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A, Elimination

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Thomas White Channel Islands MTB Associatio... Finished 4th 0
4 Samuel Anslow Wolverhampton Whls Finished C 0
5 William Perry Wolverhampton Whls Finished C 0
6 Isaac Stephenson Wolverhampton Whls Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B, Elimination

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bethany Harris Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Reece Morris Wolverhampton Whls Finished E 0
4 Mia Anslow Wolverhampton Whls Finished E 0
5 Ferne Roberts Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A, Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Perry Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Samuel Anslow Wolverhampton Whls Finished C 0
3 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
5 Thomas White Wolverhampton Whls Finished D 0
6 James Morris Wolverhampton Whls Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B, Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bethany Harris Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Reece Morris Wolverhampton Whls Finished E 0
4 Mia Anslow Wolverhampton Whls Finished E 0
5 Ferne Roberts Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A, Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isaac Stephenson Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
3 William Perry Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Samuel Anslow Wolverhampton Whls Finished C 0
5 James Morris Wolverhampton Whls Finished C 0
6 Thomas White Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B, Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Amelia Southall Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Reece Morris Wolverhampton Whls Finished E 0
3 Mia Anslow Wolverhampton Whls Finished E 0
4 Ferne Roberts Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Bethany Harris Wolverhampton Whls Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 0
2 Martin Pockett Halesowen A & CC Finished N/A 0
3 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 0
4 Paul Wright Brotherton Cycles Finished 4th 0
5 Brian Handley Wolverhampton Whls Finished 0
6 Michael Rapson Paramount CRT Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 1st 0
2 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 0
3 James Ireson Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
4 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
5 Jacob Tipper KTM road-and-trail.com Finished Elite 0
6 Matthew Radford Wolverhampton Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth, Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Cooper Lichfield City CC Finished B 0
2 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
3 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
4 Joseph Guy Wolverhampton Whls Finished B 0
5 Joseph Lister Wolverhampton Whls Finished B 0
6 Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Wright Brotherton Cycles Finished 4th 0
2 Martin Pockett Halesowen A & CC Finished N/A 0
3 Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 0
4 Brian Handley Wolverhampton Whls Finished 0
5 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 0
6 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished 1st 0
2 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
3 Jacob Tipper KTM road-and-trail.com Finished Elite 0
4 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished A 0
5 Jack Smith Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
6 Timothy Metcalfe Wolverhampton Whls Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Youth, Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Cooper Lichfield City CC Finished B 0
2 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
3 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
4 Joseph Lister Wolverhampton Whls Finished B 0
5 Joseph Guy Wolverhampton Whls Finished B 0
6 Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brian Handley Wolverhampton Whls Finished 0
1 Martin Pockett Halesowen A & CC Finished N/A 0
1 Michael Rapson Paramount CRT Finished 4th 0
1 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 0
2 Isabelle Clarke Lichfield City CC Finished 3rd 0
2 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 0
2 Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 0
2 Paul Wright Brotherton Cycles Finished 4th 0